Korzyści z kompostownika | www.torun.pl

Korzyści z kompostownika

Eko, Miasto
Data publikacji: 05 maja 2021
Autor: Magdalena Kujawa

Budżet obywatelski 2022, fragment plakatu

 

Rozpoczęliśmy kolejną edycję budżetu obywatelskiego w Toruniu - na rok 2022

>>> Przejdź do informacji na ten temat

  


logo Systemu Gospodarowania Odpadami

Kompostowanie to naturalny sposób gospodarowania odpadami biodegradowalnymi – przypomina Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia. Ta metoda staje się coraz bardziej popularna i wpisuje się w styl życia less waste. Warto więc pomyśleć o założeniu kompostownika w zabudowie jednorodzinnej.

Jeśli chcemy założyć własny kompostownik i zacząć prawidłowo kompostować odpady, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

 • Po pierwsze kompostowanie jest dopuszczone tylko w zabudowie jednorodzinnej, a w kompostowniku mogą się znaleźć tylko i wyłącznie odpady wytworzone w gospodarstwie domowym.
 • Po drugie ten rodzaj gospodarowania odpadami wymaga odpowiedniego miejsca, czyli potrzebujemy do tego kompostownika. Możemy go zakupić w marketach budowlanych (jego cena waha się od 100 do 600 zł) albo zbudować samemu. By to zrobić, potrzebujemy np. desek, zaimpregnowanych belek, palet drewnianych. Należy pamiętać o tym, by  wydzielić odpowiednie miejsce na terenie nieruchomości, najlepiej, by było zacienionie, osłonięte przed wiatrem oraz położone na lekkim podwyższeniu, by woda mogła swobodnie spływać, a nie się kumulować.
 • Po trzecie ważne jest, by kompostowanie nie powodowało uciążliwości dla otoczenia, dlatego nie powinniśmy wrzucać do kompostownika niektórych resztek, ponieważ zaburzają one proces butwienia i powodują gnicie, które wytwarza nieprzyjemny zapach, przyciągający muchy. Do takich odpadów należą m.in. nadgniłe rośliny, ocet, musztarda, banany i owoce cytrusowe, produkty odzwierzęce (mięso, nabiał, kości, tłuszcz).

Korzyści z założenia przydomowego kompostownika są ogromne. Nie dość, że oszczędzamy (w Toruniu osoby kompostujące płacą za wywóz nieczystości o 2 zł mniej od osoby), to zyskujemy pełnowartościowy naturalny nawóz do naszych ogrodów i do roślin balkonowych. Poza tym żyjemy ekologicznie i przede wszystkim redukujemy ilość odpadów biodegradowalnych, które zazwyczaj wysypują się z naszych pojemników na odpady zmieszane.

Najczęściej czytane aktualności

 • Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki - widok z drona na budynek i teren zieleni wokół
  Kultura, Miasto
  Już w najbliższy czwartek 24 czerwca na scenie plenerowej CKK Jordanki rusza Kino Letnie ECF Camerimage! A w nim - najciekawsze filmowe dokonania ostatnich lat.
 • Regaty na Wisle, zachmurzone niebo, most i widok na Hotel Bulwar
  Miasto, Sport
  Drużyny Torunia i Bydgoszczy będą się ścigać 26 czerwca 2021 r. na Wiśle podczas regat ósemek wioślarskich ze sternikiem z okazji Dni Torunia. Rywalizacja "O Puchar Prezydenta Miasta Torunia" odbędzie się już po raz osiemnasty.
 • Na zdjęciu kran ogrodowy
  Eko, Miasto
  Utrzymujące się w ciągu ostatnich dni upały przyczyniają się do zwiększonego poboru wody w naszym mieście. Apelujemy do mieszkańców Torunia o korzystanie z wody z rozsądkiem.
 • Na zdjęciu osoby idą obok stojącego autobusu
  Miasto, MZK
  W związku z zakończeniem roku szkolnego, od 28 czerwca 2021 r. do 31 sierpnia 2021 r. w dni robocze komunikacja miejska funkcjonować będzie wg "feryjnych" rozkładów jazdy.
 • Grafika Nowe statystyki zachorowań
  Koronawirus, Miasto
  1 osoba z pozytywnym wynikiem testu, brak ofiar śmiertelnych – to statystyka epidemiczna dla Torunia na dzień 23 czerwca 2021 r. Zaszczepiło się kolejnych 2006 torunian.
 • Plakat informujący o X kolejce PGE Ekstraligi
  Miasto, Sport
  Przed nami X kolejka PGE Ekstraligi, w której toruńskie "Anioły" podejmą na własnym torze zawodników leszczyńskiej Unii.
 • Dobra wiadomość dla pasażerów! Od 1 lipca 2021 roku w środkach komunikacji miejskiej wyposażonych w automaty biletowe, w których można dokonywać płatności kartą, będzie można płacić za bilet BLIKIEM.
 • 26-27 czerwca pod Krzywą Wieżą Drużyna Wojów Słowiańskich "Dąb Pomorza" wystąpi w rekonstrukcji historycznej pt. "Jak to w Polsce za Piastów bywało".
 • W związku z przebudową peronu od soboty 26 czerwca 2021 r. od godz. 7:00 zawieszony zostanie przystanek tramwajowy „Jamontta” w kierunku pętli Olimpijska.
 • Poznaliśmy zwycięzców konkursu makulaturowego 2021 – zwycięskie szkoły i przedszkola odebrały nagrody na scenie na Rynku Staromiejskim.
 • 26 czerwca 2021 r. zapraszamy na Jarmark Św. Franciszka "Wszystko dla Psa i Kota" na targowisku przy Szosie Chełmińskiej.
 • Zuzanna Błażejewska, zawodniczka Klubu Sportowego Centuria, została wicemistrzynią Polski w taekwondo olimpijskim.
 • Ze złotymi medalami Mistrzostw Polski Juniorek w Boksie wróciły zawodniczki MKSW Pomorzanin.
 • Od 1 lipca 2021 r. procedurą dotyczącą świadczenia "Dobry start" dla uczniów zajmować się będzie ZUS, a nie jak do tej pory – Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie.