Korzyści z kompostownika | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Korzyści z kompostownika

Eko, Miasto
Data publikacji: 05 maja 2021
Autor: Magdalena Kujawa
logo Systemu Gospodarowania Odpadami

Kompostowanie to naturalny sposób gospodarowania odpadami biodegradowalnymi – przypomina Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia. Ta metoda staje się coraz bardziej popularna i wpisuje się w styl życia less waste. Warto więc pomyśleć o założeniu kompostownika w zabudowie jednorodzinnej.

Jeśli chcemy założyć własny kompostownik i zacząć prawidłowo kompostować odpady, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

  • Po pierwsze kompostowanie jest dopuszczone tylko w zabudowie jednorodzinnej, a w kompostowniku mogą się znaleźć tylko i wyłącznie odpady wytworzone w gospodarstwie domowym.
  • Po drugie ten rodzaj gospodarowania odpadami wymaga odpowiedniego miejsca, czyli potrzebujemy do tego kompostownika. Możemy go zakupić w marketach budowlanych (jego cena waha się od 100 do 600 zł) albo zbudować samemu. By to zrobić, potrzebujemy np. desek, zaimpregnowanych belek, palet drewnianych. Należy pamiętać o tym, by  wydzielić odpowiednie miejsce na terenie nieruchomości, najlepiej, by było zacienionie, osłonięte przed wiatrem oraz położone na lekkim podwyższeniu, by woda mogła swobodnie spływać, a nie się kumulować.
  • Po trzecie ważne jest, by kompostowanie nie powodowało uciążliwości dla otoczenia, dlatego nie powinniśmy wrzucać do kompostownika niektórych resztek, ponieważ zaburzają one proces butwienia i powodują gnicie, które wytwarza nieprzyjemny zapach, przyciągający muchy. Do takich odpadów należą m.in. nadgniłe rośliny, ocet, musztarda, banany i owoce cytrusowe, produkty odzwierzęce (mięso, nabiał, kości, tłuszcz).

Korzyści z założenia przydomowego kompostownika są ogromne. Nie dość, że oszczędzamy (w Toruniu osoby kompostujące płacą za wywóz nieczystości o 2 zł mniej od osoby), to zyskujemy pełnowartościowy naturalny nawóz do naszych ogrodów i do roślin balkonowych. Poza tym żyjemy ekologicznie i przede wszystkim redukujemy ilość odpadów biodegradowalnych, które zazwyczaj wysypują się z naszych pojemników na odpady zmieszane.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.