KOPERNIK z petardą, czyli naukowy Dzień Dziecka | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

KOPERNIK z petardą, czyli naukowy Dzień Dziecka

Kultura, Miasto
Data publikacji: 19 maja 2023
Autor: Marcin Pryka

3 czerwca 2023 r. przed budynkiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się kolejna edycja pikniku z okazji Dnia Dziecka. Tym razem hasłem przewodnim wydarzenia jest "KOPERNIK z petardą".

Piknik odbędzie się na parkingu przed budynkiem CNMW w godz. 11:00-17:00. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. - Zapraszamy do wspólnej zabawy na kilkudziesięciu stanowiskach edukacyjnych, które przygotowaliśmy z naszymi partnerami - mówi Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy. - Oprócz naszych stanowisk będą dostępne aktywności szkół wyższych, służb mundurowych, instytucji edukacyjnych i kulturalnych działających w Toruniu i regionie - dodaje. Organizatorzy przygotowali trzy strefy: nauki, bezpieczeństwa i zabawy.

Strefa naukowa to aktywności przygotowane przez Wydział Nauk Historycznych UMK, Wydział Chemii UMK, Wydział Humanistyczny UMK, Instytut Psychologii UMK, Wyższą Szkołę Gospodarki w Bydgoszczy, Uniwersytet WSB Merito w Toruniu oraz Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. - Cieszymy się, że nasi naukowi partnerzy chętnie biorą udział w wydarzeniu. Dla nich to oczywiście okazja do zaprezentowana własnej działalności i zbliżenia świata nauki do społeczeństwa - wyjaśnia Marcin Centkowski. - Interaktywna formuła spotkań przygotowana przez pracowników i studentów uczelni, a także luźna atmosfera podczas pikniku, pozwoli na lepsze zrozumienie prezentowanej tematyki - dodaje.

Pracownicy Wydziału Nauk Historycznych UMK przeniosą uczestników wydarzenia do czasów średniowiecza. Przygotowano pokaz uzbrojenia średniowiecznego rycerstwa, narzędzi kowalskich, warsztaty ceramiczne oraz związane z muzyką średniowiecza. Nie zabraknie pokazu gry na lirze korbowej. Pracownicy Katedry Chemii Środowiska i Bioanalityki Wydziału Chemii UMK zaprezentują Mobilne Laboratorium Dydaktyczno-Badawcze, narzędzia analityczne oraz przebieg analizy chemiczno-aparaturowej. Dowiemy się również jak badać wodę z własnego ujęcia. Filolodzy germańscy z Wydziału Humanistycznego UMK przygotowali quiz wiedzy o krajach niemieckojęzycznych, kącik gier planszowych z elementami jęz. niemieckiego, kącik konwersacyjny i informacyjny. Studenci z Koła Naukowego „Animus” (z Instytutu Psychologii UMK) omówią szereg zagadnień związanych z funkcjonowaniem mózgu. Na ich stanowisku będzie można wykonać breloczek przedstawiający neuron, rozwiązać krzyżówki związane z mózgiem, a także zobaczyć multimedialną prezentację poświęconą mózgowi. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy zaprezentuje wykorzystanie okularów VR do prezentacji wirtualnych modeli anatomicznych, roboty absolwentów Kolegium Nauk Technicznych, a także rzeczywiste modele anatomiczne.Toruński Uniwersytet WSB Merito przygotował stanowisko poświęcone programowaniu klocków LEGO Mindstorms EV3, prezentację możliwości i wykorzystania ramion robota Dobot Magician oraz zajęcia związane z nauką rywalizacji i współzawodnictwa. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza do zabawy na pięciu stanowiskach. - Opowiemy o fascynującym świecie pszczół, pod lupę weźmiemy rośliny i zwierzęta, zaprezentujemy maszyny proste, zapoznamy się z zawodem lekarza w czasach Mikołaja Kopernika oraz przeniesiemy do średniowiecznej apteki - wyjaśnia rzecznik toruńskiego centrum nauki.

W strefie bezpieczeństwa będą dostępne stanowiska przygotowane przez Straż Miejską w Toruniu, Komendę Miejską Policji w Toruniu, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Bydgoszczy oraz Fundację "Jumper".

W namiocie Straży Miejskiej będzie można zapoznać się działaniami Eko Patrolu, skorzystać z symulatora lotów dronem, sprawdzić się na symulatorze jazdy w alkogoglach, a także wziąć udział w zabawach związanych z bezpieczeństwem. Komenda Miejska Policji zaprasza na stanowisko profilaktyczne, na którym zagramy w grę z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ujawnimy i zabezpieczymy ślady kryminalistyczne, a także oznaczymy rower i zobaczymy pokaz tresury psów policyjnych. Inspektorat Transportu Drogowego zaprezentuje sprzęt wykorzystywany w codziennych czynnościach kontrolnych, pojazdy oraz punkt informacyjny, w którym będzie można uzyskać informacje o działalności WITD. Fundacja "Jumper" zaprasza do skorzystania z symulatorów dachowania pojazdów (osobowego i ciężarowego), jak również symulatora zderzeń.

Trzecia strefa, czyli strefa zabawy - to 9 stanowisk, które przygotowali: Toruńskie Centrum Usług Społecznych, bydgoski oddział Narodowego Banku Polskiego, Castorama Toruń, Mediateka Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, MPO sp. z o.o., Toruńska Kolejowa Izba Tradycji, Kujawsko-Pomorski Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Toruniu oraz Google Developer Group Cloud w Bydgoszczy.

TCUS przygotowało dmuchany plac zabaw oraz dmuchany prom kosmiczny, warsztaty i animacje. Na stanowisku Narodowego Banku Polskiego będzie można zapoznać się z rolą i zadaniami banku, poznać zabezpieczenia polskich znaków pieniężnych, wymień pięciozłotówkę na okolicznościową monetę, a także dowiedzieć się jak zachować się w przypadku posiadania zniszczonego lub fałszywego banknotu. Castorama Toruń zaprasza do sadzenia kwiatów w doniczkach oraz malowania gwiazd, nieba i planet. Z Mediateką (Książnica Kopernikańska) będzie okazja do stworzenia własnej zakładki do książek, a także poznania oferty książek dla dzieci, dostępnej w nowej siedzibie w Młynie Kultury. Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury zaprasza na zajęcia teatralne, tworzenia scenografii, lalek i kostiumów ze środków z recyklingu. Będzie również okazja, aby zrealizować etiudę teatralną. Toruńska Kolejowa Izba Tradycji opowie o bezpieczeństwie na przejazdach kolejowo-drogowych, działaniu kolei oraz o zawodzie maszynisty i innych zawodów związanych z koleją. Kujawsko-Pomorski Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Toruniu przygotował aktywności z zakresu chemii i fizyki, stanowisko krawieckie i fryzjerskie oraz kącik kulinarny. Na warsztaty z wykorzystaniem klocków LEGO oraz zajęcia z nowoczesnych technologii zaprasza Google Developer Group Cloud w Bydgoszczy.

Ze względów organizacyjnych Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zwraca się z prośbą o przybycie na wydarzenie komunikacją miejską, jednośladami, spacerem. Liczba miejsc parkingowych dla pojazdów osobowych będzie bardzo ograniczona.

Zwiedzanie wystaw w głównym budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz ekspozycji "Ścieżki dorastania" w Centrum Innowacyjnej Edukacji (MW2) w dniu odbywania się pikniku będzie odpłatne, zgodnie z obowiązującym cennikiem. Bilety można zakupić w kasach CNMW oraz w systemie sprzedaży online.

Program wydarzenia jest dostępny na stronie internetowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Najczęściej czytane aktualności

 • Zastępca prezydenta Rafał Pietrucień na Zlocie Mercedesów
  Miasto, Sport
  Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
 • Dziecko na rowerku na Motoarenie
  Sport
  246 uczestników stanęło 19 maja 2024 r. na starcie zawodów rowerkowych dla dzieci na Motoarenie.
 • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
  Miasto
  W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Rondo Czadcy z tramwajem
  Drogi, Miasto
  Uwaga! Awaria sygnalizacji świetlnych w rejonie ronda Czadcy, spowodowana przez burzę. Prosimy o ostrożność!
 • Michał Gordon oprowadza zwiedzających po wystawie, fot. Sławomi Kowalski
  Kultura, MZK
  Atrakcją pierwszej w tym roku Toruńskiej Nocy Muzeów była wystawa pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, Miejski Zakład Komunikacji i Toruński Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.
 • Na zdjęciu: pani daje dziecku cukierki z koszyka
  Miasto
  Po raz 12. Zespół Szkół nr 19 zorganizował piknik dla swoich uczniów i ich rodzin. Atrakcji było co nie miara!
 • 18 maja 2024 r. w hali w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej rozpoczął się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców. Zawody potrwają do 19 maja.
 • 80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
 • W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • Dziesięć wyjątkowych monodramów na scenie Teatru Baj Pomorski – rozpoczęły się 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora.
 • W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r.
 • Karatecy z klubu Kimura Toruń wrócili z medalami z Międzynarodowych Mistrzostw Polish Open oraz WGKF w full contact karate.
 • Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 roku do restauracji Mio Piano w Toruniu.