Konkursowa „siódemka” trwa! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Konkursowa „siódemka” trwa!

Eko, Miasto
Data publikacji: 25 stycznia 2024
Autor: Paula Gałązka
Konkursowa „siódemka” trwa!

Za nami już kwartał konkursu „Zbieramy makulaturę i nie tylko”, odbywającego się pod patronatem Michała Zaleskiego - Prezydenta Miasta Torunia. W obecnej, siódmej edycji tej ekologicznej inicjatywy toruńskie placówki oświatowe – bo to właśnie do nich adresowany jest konkurs – nie zawiodły. Uczniowie szkół i przedszkoli chętnie włączyli się w zbiórkę odpadów, która potrwa do kwietnia br. A jest o co walczyć – pula nagród w tegorocznej edycji sięga 280 tys. zł!

Konkurs ma na celu m.in. wyrobienie nawyku selektywnego zbierania odpadów wśród dzieci i młodzieży szkolnej, a także promowanie postaw proekologicznych.

Ekoedukacja powinna być dostosowywana do zmieniającego się otoczenia oraz zapotrzebowania na uzupełnianie wiedzy i rozwój kompetencji, z wykorzystaniem różnych narzędzi prowadzenia działań.  Stąd podejmujemy różnorodne inicjatywy edukacyjne, które pomogą zwiększyć świadomość ekologiczną mieszkańców, w tym najmłodszych - mówi Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Aktualna edycja konkursu potrwa do końca kwietnia. Na podstawie m.in. ilości zebranych odpadów oraz przesłanych sprawozdań nagrodzone zostaną szkoły i przedszkola, które wykażą się największym zaangażowaniem. Przyznane nagrody finansowe będą mogły zostać wykorzystanie na zakup pomocy dydaktycznych dla placówki oraz wyposażenia sal lekcyjnych.

 – W poprzedniej edycji Ekokonkursu toruńskie placówki przeznaczyły je m.in. na zakup nowoczesnych monitorów interaktywnych, sprzętu komputerowego i rekreacyjnego dla uczniów czy remonty i doposażenie klas i świetlic – wyjaśnia Joanna Pepłowska, kierownik Referatu Gospodarki Odpadami i Usług Komunalnych Urząd Miasta Torunia. – Nagrody czekają również na uczniów, którzy najbardziej zaangażowali się w zbiórkę makulatury czy puszek. Chcemy w ten sposób dotrzeć do młodego pokolenia, utrwalając w nim dobre nawyki w postępowaniu z odpadami. To się sprawdziło w sześciu poprzednich edycjach. Mam nadzieję, że trwający w tym roku szkolnym konkurs okaże się „szczęśliwą siódemką” dla wielu szkół i przedszkoli.


Konkurs jest kontynuacją szeroko zakrojonych działań, podejmowanych przez Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia w obszarze kreowania nowoczesnych form edukacji ekologicznej. Wiedza na temat zapobiegania powstawaniu odpadów i poprawnej ich segregacji przekazywana jest za pośrednictwem m.in. strony internetowej www.odpady.torun.pl , artykułów prasowych, spotkań z mieszkańcami, spotów radiowych, poradników, ulotek i plakatów, a także mediów społecznościowych.

Zwycięzców konkursu poznamy dopiero pod koniec roku szkolnego.

Szczegóły oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie www.odpady.torun.pl w zakładce Ekokonkurs.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Protest rolników - będą problemy z komunikacją miejską
  Miasto, MZK
  Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • 25 lat Polski w NATO - koncert
  Kultura, Miasto
  Od 1 marca 2024 r. będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na koncert muzyki filmowej, musicalowej i popularnej „25 lat Polski w NATO”.
 • Spotkanie z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim
  Miasto
  28 lutego 2024 r. Urząd Miasta Torunia odwiedził nowy Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Michał Sztybel. Towarzyszył mu pełnomocnik ds. samorządowych Rafał Rospenda. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Mapa przestawia objazd ulicami Podgórną i Wiązową
  Drogi, Miasto
  We wtorek 5 marca 2024 r. rozpocznie się przebudowa skrzyżowania Podgórnej z ul. Wiązową. Za dwa miesiące w tym miejscu powstanie wyniesione skrzyżowanie.
 • Na zdjęciu: jezdnia, a na niej jedzie samochód
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy remontu ulicy Grudziądzkiej. Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 14 marca 2024 r.
 • Konsul Generalny Chin odwiedził Toruń
  Miasto
  Fan Xiaodong – Konsul Generalny Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku, wicekonsul Jianfu Xiao oraz Changlin Mar, inicjator toruńskich kontaktów z chińskim miastem Guilin gościli w Urzędzie Miasta Torunia. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski. Przypomnijmy, że od 2010 roku Toruń ma podpisaną umowę partnerską z chińskim miastem Guilin...
 • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Odliczamy dni do uruchomienia roweru miejskiego. Startujemy w najbliższy piątek, 1 marca!
 • 1 marca 2024 r. o godz. 12:00 przy pomniku w al. Solidarności odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.
 • „Bezpieczeństwo osób starszych” – konferencja pod tym tytułem odbyła się 26 lutego 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.