Konkurs skrzypcowy | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Konkurs skrzypcowy

Kultura
Data publikacji: 23 października 2007
Autor: admin_vobacom

Od 11 do 19 listopada Dwór Artusa rozbrzmiewać będzie dźwiękiem skrzypiec. Po raz pierwszy odbędzie się tam Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy "Toruń 2007".  Od tej pory co trzy lata gościć będziemy w naszym mieście muzyków z wielu zakątków świata grających na tym instrumencie.

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy 2007, plakat

Jak informuje dyrektor konkursu Michał Staśkiewicz, pomysł na jego zorganizowanie zrodził się już w 2001 roku.

- Wróciłem wtedy z Konkursu im. Szymanowskiego z Łodzi. Pomyślałam sobie, że Dwór Artusa jest idealnym miejscem do tego typu konkursu - mówi Michał Staskiewicz. - Zaraziłem tą ideą dyrektora instytucji Zbigniewa Derkowskiego.

W związku z tym, że sejm ogłosił rok bieżący Rokiem Karola Szymanowskiego, na plakatach pod nazwą konkursu znalazł się dopisek "Karol Szymanowski in memoriam".

Dyrekcję artystyczną festiwalu objął młody, ale mający renomę profesor Akademii Muzycznych w Poznaniu i Bydgoszczy Marcin Baranowski. On zajął się przygotowaniem repertuaru i zasad konkursu. Skierował go do profesjonalnych muzyków. Udział w zmaganiach mogą wziąć artyści urodzeni po 1 listopada 1977 r. Organizatorzy zadali sobie sporo trudu, by informacja o konkursie dotarła do jak największej liczby zainteresowanych.

W efekcie nadeszły zgłoszenia od 43 kandydatów. Uczestnicy musieli przesłać DVD z nagraniem przewidzianych regulaminem utworów Bacha, Paganiniego i Mozarta. Jak twierdzą organizatorzy, poprzeczka ustawiona została wysoko. W rezultacie przez pierwszy przesiew przeszło 30 wykonawców. Ostatecznie udział potwierdziło 26 osób z 13 państw, m.in. z Japonii, Kanady, Białorusi, Hiszpanii, Holandii, Chin i Rosji. Z Polski zakwalifikowano 11 osób.

Konkurs składać się będzie z trzech etapów. W pierwszym (12-14 listopada) każdy uczestnik przygotuje ok. 50-minutowy recital, na który ma się złożyć sonata na skrzypce i fortepian oraz utwór wirtuozowski na skrzypce solo lub skrzypce i fortepian. W drugim etapie (15-16 listopada), do którego przejdzie już tylko 12 uczestników, każdy z nich będzie musiał wykonać wybraną sonatę lub Partitę na skrzypce solo J. S. Bacha, „Subito” W. Lutosławskiego lub „Cadenzę” na skrzypce solo K. Pendereckiego oraz wybraną sonatę na skrzypce solo E. Ysaye. W finale (17-18 listopada) wystąpi 6 uczestników. Będą oni mieli do wyboru pięć koncertów na skrzypce i orkiestrę. To kompozycje J. Brahmsa, P. Czajkowskiego, J. Sibeliusa, D. Szostakowicza i K. Szymanowskiego. Zmagania oceniać będzie pięcioosobowe międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Baranowskiego. Koncert laureatów odbędzie się 19 listopada. Zwycięzca wyjedzie z Torunia z nagrodą w wysokości 10.000 USD oraz Astrolabium Mikołaja Kopernika. Druga nagroda to 5.000 USD, zaś trzecia 3.000 USD. Ponadto przygotowano szesnaście nagród pozaregulaminowych w postaci koncertów w Polsce i za granicą.

Również obserwatorzy imprezy będą mieli okazję ubiegać się o nagrody. Organizatorzy ogłosili dla publiczności dwa konkursy: na recenzję, wywiad, artykuł lub felieton dotyczący konkursu oraz konkurs fotograficzny pn. "Zatrzymane w kadrze" na zestaw zdjęć reportażowych. W pierwszym z nich nagrodami będą całoroczne karty wstępu na imprezy organizowane przez Dwór Artusa w 2008 r. W konkursie fotograficznym, na który należy nadesłać minimum 5 zdjęć na płycie CD, zwycięzca otrzyma 1000 zł, laureaci II i III miejsca odpowiednio 800 i 500 zł. Na prace konkursowe organizatorzy czekają do 30 listopada.

Załączniki:

program konkursu

lista uczestników

skład jury

komitet honorowy

nagrody pozaregulaminowe

Najczęściej czytane aktualności

  • Objazd inwestycji drogowych, sierpień 2024
    Drogi, Miasto
    Dzieje się na toruńskich drogach. Zaglądamy na place budowy wciąż trwających lub świeżo zakończonych prac drogowych.
  • Miasto
    Dzięki pozyskaniu nowoczesnego sprzętu Szpital Miejski w Toruniu będzie w stanie rozszerzyć zakres swojej działalności w leczeniu operacyjnym chorób nowotworowych - zarówno układu moczowego, jak i przewodu pokarmowego.
  • Miasto
    15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym na Placu św. Katarzyny.
  • Wiceprezydent Rafał Pietrucień wręcza akt powołania dyrektor Andżelice Dzięgiel-Pośladzie
    Miasto
    Andżelika Dzięgiel-Poślada została nową dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia. W gronie kadry urzędniczej powitał ją 5 sierpnia 2024 r. zastępca prezydenta Rafał Pietrucień.
  • Kultura, Miasto
    Podczas konferencji prasowej (31 lipca 2024 r.) zapowiadającej 8. edycję Festiwalu Wisły, zastępca prezydenta Torunia Adam Szponka i Marcin Karasiński z Nadwiślańskiej Organizacji Turystycznej zaprezentowali najważniejsze punkty programu tego niezwykle ciekawego wydarzenia.
  • Błękitne niebo nad ratuszem i Kopernikiem, fot. Sławomir Kowalski
    Eko, Miasto
    8 sierpnia zapraszamy wszystkich chętnych na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze. Można będzie poznać zasady ubiegania się o dotacje na termomodernizacje domów lub wymianę ogrzewania.
  • Kolejne pasy drogowe w Toruniu zostaną obsadzone ozdobnymi krzewami. Róże, irgi, tawuły i berberysy pojawią się m.in. na osiedlach: Chełmińskie, Mokre i Bydgoskie.
  • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się na liście podmiotów leczniczych zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej. Placówka będzie pełniła rolę Specjalistycznego Ośrodka Leczenia Onkologicznego SOLO II.
  • 9 sierpnia 2024 r. na parkingu przy Urzędzie Miasta Torunia stanie krwiobus, w którym można będzie oddać krew.
  • Już w tę sobotę (10 sierpnia 2024 r.) odbędą się jubileuszowe XXV Otwarte Indywidualne Mistrzostwa Torunia w speedrowerze.
  • Gminny Punkt Konsultacyjno-Informacyjny działający w Wydziale Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia zaprasza na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze.
  • Poniedziałek, 5 sierpnia 2024 r., zapowiada się deszczowo i burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie I stopnia.
  • W związku ze spodziewanymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
  • W niedzielny poranek 4 sierpnia 2024 r. z Torunia wyruszyła 46. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę.