Końcowe prace w Parku Francuskim | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Końcowe prace w Parku Francuskim

Eko, Miasto
Data publikacji: 11 czerwca 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjeciu: teren parku kieszonkowego przygotowany do nasadzeń

Ruszyła realizacja drugiego etapu prac związanych z zagospodarowaniem parku kieszonkowego przy ul. Polnej/Strehla i Fieldorfa Nila.

Teren przy ul. Polnej/Strehla i Fieldorfa Nila został przekazany wykonawcy - toruńskiej firmie zieleniarskiej Rubus Verde Dariusz Malinowski. Do niej należy uzupełnienie nasadzeniami prac budowlanych, wykonanych w 2023 r. W Parku Francuskim pojawią się krzewy, żywopłoty i obwódki strzyżone, byliny, pnącza, trawy ozdobne, zostanie także założony trawnik oraz automatyczny system nawadniania. Łącznie 80% parku stanowić będzie powierzchnia biologicznie czynna.

Prace potrwają, zgodnie z harmonogramem, do końca lipca 2024 r.

W Parku Francuskim pojawią się takie nasadzenia, jak:

 • 57 krzewów iglastych: jałowiec pospolity „Repanda”, cis pospolity, cyprysik lawsona „Stewartii”;
 • 465 krzewów liściastych: berberys Thunberga „Green Carpet” i „Red Chief”, żylistek szorstki „Plena”, hortensja drzewiasta „Grandiflora”, jaśminowiec wonny „Aureus”, pięciornik krzewiasty „Red Ace”, migdałek trójklapowy, ognik szkarłatny „Red Column” i „Soleil d’Or”, pęcherznica kalinolistna „Luteus”, róża okrywowa „Chimo” i „The Fairy”, bez czarny „Gerda”, tawuła japońska „Goldflame;
 • 1195 roślin wchodzących w skład żywopłotu i obwódki strzyżonej z krzewów liściastych (imitujące ogrody w stylu wersalskim) – irga błyszcząca, porzeczka alpejska, ligustr pospolity „Lodense”;
 • 108 traw ozdobnych (miskant chiński „Silberfeder”, rozplenica japońska „Rubrum”;
 • 10 pnączy, które stworzą w duchu adaptacji do zmian klimatu swoiste zielone zadaszenia na wykonanych pergolach - łukach triumfalnych: winorośl pachnąca „Tomek” i „Ania”, winorośl amurska, trzmielina Fortune’a „Chatten Gold”;
 • 4132 szt. bylin: aster alpejski „Albus”, wrzos pospolity „Boskoop” i Allegretto”, goździk siny „Rubin”, goździk pierzasty, dyptam jesionolistny, naparstnica zwyczajna „Carillon”, jeżówka purpurowa, wrzosiec czerwony, liliowiec ogrodowy „Stella d’Oro”, funkia, kosaciec bródkowy. Do tego lawenda wąskolistna, rozmaryn lekarski, hyzop lekarski, szałwia omszona, czy macierzanka cytrynowa będą tworzyć ogród ziołowy w stylu francuskim. Pojawią się również: liatra kłosowa, lebiodka pospolita, perowskia łabodolistna, płomyk szydlasty, odętka wirginijska, rudbekia błyskotliwa, rozchodnik karpacki, tulipany, przetacznik kłosowy oraz barwinek większy;
 • trawnik na powierzchni 1876 m kw.

Fot. Agnieszka Bielecka (wrzesień 2023 r.)

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
  Miasto
  Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Na zdjęciu: dzieci bawią się na boisku
  Miasto
  Tradycyjny festyn rodzinny na Rudaku przyciągnął 15 czerwca 2024 r. na teren Szkoły Podstawowej nr 17 rzesze mieszkańców tego osiedla.
 • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
  Kultura, Miasto
  Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: skrzypaczka
  Kultura, Miasto, Sport
  W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.
 • Gwiazdy na 10. edycji festiwalu NADA!
  Kultura, Miasto
  Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
 • W związku z prognozowanymi opadami burzowymi w nocy z 15 na 16 czerwca 2024 r. może wystąpić zagrożenie hydrologiczne wraz z lokalnymi podtopieniami.
 • Z okazji 100-lecia maratonu w Polsce 15 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim rozegrano biegi sztafetowe, w których łącznie wystąpiły 93 drużyny.
 • Koncertem „Amerykański sen”zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.
 • Z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi w Teatrze Baj Pomorski wystawiony został spektakl „Weltmajstry” w reż. Roberta Talarczyka.
 • W sobotę 15 czerwca 2024 r. na drodze powiatowej nr 2036 od Świetlicy Wiejskiej w Młyńcu Drugim w kierunku Mierzynka do skrzyżowania z ulicą Farmerską na wysokości "figurki" w godz. 10:30-15:00 odbędzie się wyścig kolarski i droga będzie nieprzejezdna.
 • Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wyróżniane są wyjątkowe artystki o bogatym dorobku filmowym i teatralnym.
 • W Gdańsku trwa 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
 • W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.