Koncerty pod gwiazdami | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Koncerty pod gwiazdami

W lipcu i sierpniu 2014 Toruń zaprasza na plenerowe koncerty gwiazd.

Po raz pierwszy Koncerty Pod Gwiazdami, organizowane przez Centrum Kultury „Dwór Artusa”, odbywać się będą nie na dziedzińcu ratusza, lecz w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego – zawsze o godz. 20.30. Nie zmieni się natomiast formuła spotkań, podczas których występują prawdziwe gwiazdy muzyki polskiej i zagranicznej, a repertuar jest pomyślany tak, by zaciekawić słuchaczy o różnych gustach. W tym roku podczas siedmiu wakacyjnych wieczorów usłyszymy m.in. rockowe ballady, muzykę klezmerską, piosenki międzywojenne czy szalony akordeon w wydaniu południowym.

Cykl otworzy 4 lipca (pt) koncert formacji Raz Dwa Trzy. Od zwycięstwa na Studenckim Festiwalu Piosenki w 1990 r., zespół nieprzerwanie działa i zdobywa coraz to nowe rzesze fanów. Zawdzięcza to charakterystycznemu, akustycznemu brzmieniu i świetnym, kiedyś bardziej ironicznym, dziś raczej refleksyjnym tekstom Adama Nowaka. Wielkim sukcesem były także płyty ze znakomitymi interpretacjami piosenek Wojciecha Młynarskiego i Agnieszki Osieckiej. Na toruńskim koncercie usłyszymy największe przeboje zespołu.

Pierwszym zagranicznym gościem koncertów będzie 12 lipca (sob) czeski bard Jaromir Nohavica. Balladowy klimat piosenek, teksty traktujące o sprawach bliskich każdemu, sprawiły, że artysta zyskał w Polsce ogromną popularność. I choć już sama muzyka i ciepły tembr głosu wokalisty nastrajają lirycznie, niektórzy, by w pełni zrozumieć przekaz, zaczęli pod wpływem Nohavicy uczyć się czeskiego. Sympatia zresztą jest wzajemna, bowiem artysta często podkreśla swoje przywiązanie do Polaków i płynnie mówi w naszym języku.

W kręgu piosenki literackiej pozostaniemy również 18 lipca (pt), kiedy na scenie amfiteatru pojawi się zespół Plateaux wraz z gośćmi: Martyną Jakubowicz i Krzysztofem Kiljańskim. Artyści wykonają wspólnie kompozycje z repertuaru Marka Grechuty zawarte na ostatnim krążku Plateaux, w nowych, często wywrotowych aranżacjach. Jednak oprócz „Wiosna, ach to ty”, „Będziesz moją panią” czy „Dni, których nie znamy”, będzie można również usłyszeć utwory z repertuaru gości.

Punktem kulminacyjnym koncertów będzie 23 lipca (śr) koncert Nigela Kennedy’ego, skrzypka, który swoimi interpretacjami przewrócił do góry nogami myślenie o muzyce klasycznej, łącząc ją z popową energią i jazzową improwizacją, a wszystko to w wirtuozerskim wydaniu. Znany ze swoich niezwykle energetycznych występów artysta pojawi się na scenie ze świetną polską formacją klezmerską Kroke, zawsze gromko oklaskiwaną przez toruńską publiczność. Podczas koncertu zabrzmią utowry z albumu East Meets East, który Kennedy nagrał kilka lat temu z Kroke.

25 lipca (pt) na deskach amfiteatru wystąpi młoda, ale znakomicie rozwijająca się wokalistka Mela Koteluk, laureatka m.in. toruńskiej Nagrody Artystycznej im. Grzegorza Ciechowskiego. Jej występ „Przeprowadzki” będzie właściwie spektaklem muzycznym, zawierającym wspaniałe utwory Wojciecha Młynarskiego, szczególnie te o lirycznym charakterze, często mniej znane niż piosenki satyrycznie odnoszące się do rzeczywistości.

Świetny kobiecy wokal oraz akordeon w wirtuozerskim wydaniu to znaki rozpoznawcze kolejnego muzycznego wieczoru, który zaplanowano na 1 sierpnia (pt). Pod rozgwieżdżonym niebem wystąpi Kayah oraz Marcin Wyrostek ze swoim zespołem Coloriage. Piosenkarka ma na swoim koncie wiele przebojów, w których z powodzeniem łączy różne gatunki muzyczne i czerpie inspirację w z wielu kultur. Duet z akordeonistą, brawurowym zwycięzcą „Mam talent” sprzed kilku lat z pewnością sprawi, że dobra energia udzieli się także publiczności.

Na zakończenie Koncertów pod Gwiazdami, 8 sierpnia (pt), wystąpi Robert Janowski, wokalista, który szerszej publiczności zaprezentował się grając główną rolę w musicalu „Metro”, a później przez lata prowadził (i do dziś prowadzi) popularny quiz telewizyjny „Jaka to melodia?”. W jego wykonaniu usłyszymy wielkie szlagiery z okresu 20-lecia międzywojennego wykonywane kiedyś przez Eugeniusza Bodo czy Hankę Ordonównę.

Wszystkie koncerty rozpoczynać się będą o godz. 20.30. Bilety do nabycia w kasie Dworu Artusa.

Najczęściej czytane aktualności

  • Citroeny jadą do Torunia
    Kultura, Miasto
    3000 uczestników, ponad 1000 zabytkowych aut i 5 dni w Toruniu – tak zapowiada się 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-18 sierpnia br.
  • Drogi, Miasto
    W ostatnich dniach drogowcy zmienili organizację ruchu na skrzyżowaniu ulic Konstytucji 3 Maja i ul. Ligii Polskiej.
  • Miasto
    15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym na Placu św. Katarzyny.
  • Miasto
    W niedzielny poranek 4 sierpnia 2024 r. z Torunia wyruszyła 46. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę.
  • Miasto, Sport
    Bezbramkowym remisem zakończył się pierwszy mecz toruńskiej Elany w rozpoczynającym się sezonie Betclick 3. Ligi.
  • Na Olęderskiej prace na ukończeniu
    Drogi, Miasto
    Rozbudowa ul. Olęderskiej jest już na finiszu.
  • Dzieje się na toruńskich drogach. Zaglądamy na place budowy wciąż trwających lub świeżo zakończonych prac drogowych.
  • 8 sierpnia zapraszamy wszystkich chętnych na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze. Można będzie poznać zasady ubiegania się o dotacje na termomodernizacje domów lub wymianę ogrzewania.
  • Dzięki pozyskaniu nowoczesnego sprzętu Szpital Miejski w Toruniu będzie w stanie rozszerzyć zakres swojej działalności w leczeniu operacyjnym chorób nowotworowych - zarówno układu moczowego, jak i przewodu pokarmowego.
  • Andżelika Dzięgiel-Poślada została nową dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia. W gronie kadry urzędniczej powitał ją 5 sierpnia 2024 r. zastępca prezydenta Rafał Pietrucień.
  • Podglądamy, co się dzieje przy ul. Srebrnego 4. Od kilku dni, na odcinku prawie 280 metrów, trwa remont istniejącej tam drogi rowerowej.
  • Kolejne pasy drogowe w Toruniu zostaną obsadzone ozdobnymi krzewami. Róże, irgi, tawuły i berberysy pojawią się m.in. na osiedlach: Chełmińskie, Mokre i Bydgoskie.
  • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się na liście podmiotów leczniczych zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej. Placówka będzie pełniła rolę Specjalistycznego Ośrodka Leczenia Onkologicznego SOLO II.
  • 9 sierpnia 2024 r. na parkingu przy Urzędzie Miasta Torunia stanie krwiobus, w którym można będzie oddać krew.