Klub Supełek ma 45 lat | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Klub Supełek ma 45 lat

Kultura, Miasto
Data publikacji: 12 kwietnia 2024
Autor: Marcin Pryka

Zespół Rękodzieła Artystycznego "Klub Supełek" funkcjonujący przy Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury 12 kwietnia 2024 r. w Młynie Kultury obchodził jubileusz 45-lecia. 

Z okazji jubileuszu I Zastępca Prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz złożył okolicznościowe życzenia i wręczył na ręce przewodniczącej Klubu zestaw kordonków do wykonywania frywolitek oraz zestaw muliny do wykonywania haftów. Zestaw jest wystarczająco duży, tak aby każda z pań „Supełka” mogła skorzystać z zasobu nici potrzebnych do wykonywania kolejnych rękodzieł artystycznych.

Klub Supełek został utworzony przy Wojewódzkim Domu Kultury (obecnie Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury) 24 kwietnia 1979 roku. Inicjatorką jego powołania była Wanda Malczewska. Obecnie Klubowi przewodniczy Teresa Buczyńska. Zespół skupia 22 panie. Wiele z byłych i obecnych uczestniczek zajęć należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Przez 45 lat kilka tysięcy osób poznało w Supełku sztukę koronki i haftu. Wśród nich kilkaset uczyniło rękodzieło artystyczne zajęciem okazjonalnym. Kilkadziesiąt osób połączyło zamiłowanie z mistrzowską doskonałością. Specjalnością Supełka jest koronka czółenkowa, czyli tzw. frywolitka. Inne techniki promowane w Supełku to: koronka siatkowa, haft kujawski, haft wdzydzki, haft Dolnej Wisły i wiele innych.

Klub działa od początku w strukturze toruńskiego WOAK-u. Obecna siedziba Klubu znajduje się w Młynie Kultury. Jest to najnowszy obiekt kultury Torunia, otwarty po modernizacji 9 grudnia 2023 r.

Jubileuszowi 45-lecia działalności towarzyszyła rocznicowa wystawa koronki czółenkowej i haftu.

Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

 • Zastępca prezydenta Rafał Pietrucień na Zlocie Mercedesów
  Miasto, Sport
  Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
 • Dziecko na rowerku na Motoarenie
  Sport
  246 uczestników stanęło 19 maja 2024 r. na starcie zawodów rowerkowych dla dzieci na Motoarenie.
 • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
  Miasto
  W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Rondo Czadcy z tramwajem
  Drogi, Miasto
  Uwaga! Awaria sygnalizacji świetlnych w rejonie ronda Czadcy, spowodowana przez burzę. Prosimy o ostrożność!
 • Michał Gordon oprowadza zwiedzających po wystawie, fot. Sławomi Kowalski
  Kultura, MZK
  Atrakcją pierwszej w tym roku Toruńskiej Nocy Muzeów była wystawa pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, Miejski Zakład Komunikacji i Toruński Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.
 • Na zdjęciu: pani daje dziecku cukierki z koszyka
  Miasto
  Po raz 12. Zespół Szkół nr 19 zorganizował piknik dla swoich uczniów i ich rodzin. Atrakcji było co nie miara!
 • 18 maja 2024 r. w hali w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej rozpoczął się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców. Zawody potrwają do 19 maja.
 • 80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
 • W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • Dziesięć wyjątkowych monodramów na scenie Teatru Baj Pomorski – rozpoczęły się 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora.
 • W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r.
 • Karatecy z klubu Kimura Toruń wrócili z medalami z Międzynarodowych Mistrzostw Polish Open oraz WGKF w full contact karate.
 • Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 roku do restauracji Mio Piano w Toruniu.