Kierunek: bezpieczeństwo i lepsza obsługa | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Kierunek: bezpieczeństwo i lepsza obsługa

Eko, Miasto
Data publikacji: 22 kwietnia 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: widok z kamer w śmieciarkach na osiedla

Od kwietnia 2022 r. 10 śmieciarek służących do odbioru selektywnej zbiórki papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła zostało wyposażonych w monitoring wizyjny, zapewniający rejestrację obrazu. Dzięki temu wzrośnie bezpieczeństwo dla mieszkańców i pracowników firmy wywozowej, a także możliwy będzie bieżący nadzór nad procesem odbioru odpadów i miejscami ich załadunku.

Pojazdy odbierające odpady wyposażone w kamery to efekt zawartej jeszcze w listopadzie 2021 r. umowy pomiędzy Gminą Miasta Toruń a Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania. – Monitoring gwarantuje podgląd on-line z każdego miejsca, w którym porusza się śmieciarka. Dzięki zainstalowaniu na każdym pojeździe zestawu czterech szerokokątnych kamer z cyfrowym rejestratorem kierowcy śmieciarek mają podgląd samochodu z „lotu ptaka”. Takie rozwiązanie tworzy idealne warunki do jazdy bezpiecznej, z uwzględnieniem innych pojazdów, pieszych i rowerzystów. Trudno wyobrazić sobie lepszą innowację, która w tak prosty sposób wspierałaby pracę kierowców śmieciarek w codziennej pracymówi Marcin Kowallek, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia.

Bezpieczeństwo to nie jedyna zaleta zamontowanego systemu. W ten sposób monitorowana jest praca poszczególnych załóg – zdalnie nadzorowany jest proces odbioru odpadów. Można wówczas sprawdzić, czy wszystko odbywa się zgodnie z założonym harmonogramem, czy odbierane odpady pochodzą z posesji zamieszkałych czy niezamieszkałych albo zweryfikować poprawność segregacji przez mieszkańców. – Taka rejestracja znacznie podnosi komfort pracy i daje oręż w uznawaniu (lub nie) ewentualnych reklamacji. Mieszkańcy mogą zgłosić np. nieodebranie odpadów, a my łatwo sprawdzimy, czy śmieciarka była w danej lokalizacji, czy wystawione były pojemniki albo jak wyglądała jakość selektywnej zbiórki - wyjaśnia Marcin Kowallek

Warto wspomnieć, że taki film z nagrywarki jest uznawanym przez sąd dowodem, gdyby doszło do niespodziewanych zdarzeń.

Na razie w monitoring wizyjny zostało wyposażonych 10 śmieciarek. Jeśli system się sprawdzi, niewykluczone, że kolejne pojazdy zostaną zaopatrzone w podobne rozwiązania.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Uczestnicy uroczystości pod tablicą placu 4 czerwca 1989 r.
  Miasto
  Skwer przy alei Solidarności w Toruniu nosi nazwę placu 4 czerwca 1989 r. Uroczystość zgromadziła 4 czerwca 2023 r. tłumy torunian.
 • Na zdjeciu: seniorzy siedzą przy stołach
  Miasto
  Już po raz siódmy Toruńska Senioriada połączy pokolenia – do udziału w wydarzeniu zapraszamy w niedzielę 11 czerwca 2023 r.
 • Biznes, Miasto
  20 czerwca o godz. 11:00 zostanie przeprowadzony pierwszy przetarg na lokal mieszkalny przy ul. Słowackiego 51. Zgodnie z regulaminem I przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż lokalu niemieszkalnego nr 10 powołana została komisja przetargowa. Przetarg odbędzie się 20 czerwca o godz. 11:00 w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu...
 • Na zdjęciu: stoisko podczas Targów Pracy - młodzi ludzie w białych strojach kroją jabłka
  Biznes, Miasto
  Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą wziąć udział w wydarzeniu pn. „Festiwal Zawodów - Targi Pracy”, które odbędzie się 6 czerwca 2023 r.
 • Na zdjęciu ulica Kopernika w Toruniu
  Drogi, Miasto
  Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Miasto
  W poniedziałek 5 czerwca 2023 r. rozpoczyna się rekrutacja uzupełniająca na rok szkolny 2023/2024 do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • 20 czerwca o godz. 11:00 zostanie przeprowadzony pierwszy przetarg na lokal mieszkalny przy ul. Słowackiego 51. Zgodnie z regulaminem I przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż lokalu niemieszkalnego nr 10 powołana została komisja przetargowa. Przetarg odbędzie się 20 czerwca o godz. 11:00 w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu...
 • Wiele atrakcji czekało na najmłodszych podczas Art Pikniku, jaki odbył się z okazji Dnia Dziecka 4 czerwca 2023 r. na Błoniach Nadwiślańskich.
 • Wspólna wycieczka i piknik w leśnictwie Olek pod hasłem „Toruń na rowery 2023” przyciągnęły setki torunian na jednośladach. Szósta edycja największego rekreacyjnego wydarzenia sezonu rowerowego odbyła się w niedzielę 4 czerwca 2023 r.
 • Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą wziąć udział w wydarzeniu pn. „Festiwal Zawodów - Targi Pracy”, które odbędzie się 6 czerwca 2023 r.
 • Już po raz siódmy Toruńska Senioriada połączy pokolenia – do udziału w wydarzeniu zapraszamy w niedzielę 11 czerwca 2023 r.
 • Z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska miasto i jego partnerzy zaprosili mieszkańców 4 czerwca 2023 r. na ekopiknik w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu.
 • Skwer przy alei Solidarności w Toruniu nosi nazwę placu 4 czerwca 1989 r. Uroczystość zgromadziła 4 czerwca 2023 r. tłumy torunian.
 • W toruńskiej katedrze śś. Janów rozpoczęły się 3 czerwca 2023 r. Świętojańskie Koncerty Organowe im. Mariana Dorawy.