Kierunek: bezpieczeństwo i lepsza obsługa | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Kierunek: bezpieczeństwo i lepsza obsługa

Eko, Miasto
Data publikacji: 22 kwietnia 2022
Autor: Magdalena Winiarska

Pomarańczowe tło i napis budżet obywatelski mieszkańców Torunia 2023

Budżet obywatelski w Toruniu na 2023 r.

OKRES SKŁADANIA WNIOSKÓW

od 4 do 31 maja 2022

  

Na zdjęciu: widok z kamer w śmieciarkach na osiedla

Od kwietnia 2022 r. 10 śmieciarek służących do odbioru selektywnej zbiórki papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła zostało wyposażonych w monitoring wizyjny, zapewniający rejestrację obrazu. Dzięki temu wzrośnie bezpieczeństwo dla mieszkańców i pracowników firmy wywozowej, a także możliwy będzie bieżący nadzór nad procesem odbioru odpadów i miejscami ich załadunku.

Pojazdy odbierające odpady wyposażone w kamery to efekt zawartej jeszcze w listopadzie 2021 r. umowy pomiędzy Gminą Miasta Toruń a Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania. – Monitoring gwarantuje podgląd on-line z każdego miejsca, w którym porusza się śmieciarka. Dzięki zainstalowaniu na każdym pojeździe zestawu czterech szerokokątnych kamer z cyfrowym rejestratorem kierowcy śmieciarek mają podgląd samochodu z „lotu ptaka”. Takie rozwiązanie tworzy idealne warunki do jazdy bezpiecznej, z uwzględnieniem innych pojazdów, pieszych i rowerzystów. Trudno wyobrazić sobie lepszą innowację, która w tak prosty sposób wspierałaby pracę kierowców śmieciarek w codziennej pracymówi Marcin Kowallek, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia.

Bezpieczeństwo to nie jedyna zaleta zamontowanego systemu. W ten sposób monitorowana jest praca poszczególnych załóg – zdalnie nadzorowany jest proces odbioru odpadów. Można wówczas sprawdzić, czy wszystko odbywa się zgodnie z założonym harmonogramem, czy odbierane odpady pochodzą z posesji zamieszkałych czy niezamieszkałych albo zweryfikować poprawność segregacji przez mieszkańców. – Taka rejestracja znacznie podnosi komfort pracy i daje oręż w uznawaniu (lub nie) ewentualnych reklamacji. Mieszkańcy mogą zgłosić np. nieodebranie odpadów, a my łatwo sprawdzimy, czy śmieciarka była w danej lokalizacji, czy wystawione były pojemniki albo jak wyglądała jakość selektywnej zbiórki - wyjaśnia Marcin Kowallek

Warto wspomnieć, że taki film z nagrywarki jest uznawanym przez sąd dowodem, gdyby doszło do niespodziewanych zdarzeń.

Na razie w monitoring wizyjny zostało wyposażonych 10 śmieciarek. Jeśli system się sprawdzi, niewykluczone, że kolejne pojazdy zostaną zaopatrzone w podobne rozwiązania.

Najczęściej czytane aktualności

 • Pamiątkowe zdjęcie prezydenta i radnego z Tralalińskimi
  Miasto
  Urząd odwiedziły 25 maja 2022 r. dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 5 przy ul. Dekerta w Toruniu.
 • Na zdjęciu mężczyzna ubrany niebieską kurtkę siedzi wewnątrz samochodu podczas jazdy
  Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Wyjazd obywatela Ukrainy z Polski na okres powyżej 1 miesiąca pozbawia go prawa do legalnego pobytu, a tym samym prawa do świadczeń - wynika z zapisów specustawy z dnia 12 marca 2022 r.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski i prezes toruńskiego oddziału WOPR Wojciech Lewko
  Miasto
  Prezydent Torunia odznaczony brązowym medalem Za zasługi dla WOPR. Odznaczenie otrzymał 24 maja 2022 r. z rąk prezesa toruńskiego oddziału WOPR.
 • Chłopiec na rowerze jedzie przez Park Miejski.
  Miasto, Sport
  Przez cały czerwiec trwać będzie rywalizacja o Puchar Rowerowej Stolicy Polski 2022. Oprócz Torunia bierze w niej udział ponad 50 miast.
 • Pomarańczowy plakat wyścigów rowerkowych 2022
  Sport
  Zakończył się nabór dzieci do udziału w sobotnich wyścigach rowerkowych na Motoarenie. We wszystkich grupach osiągnięto już limity uczestników. Zapraszamy 28 maja do kibicowania!
 • Na zdjęciu widok na las i przestrzeń zabudowaną z lotu ptaka
  Eko, Miasto
  W odpowiedzi na oczekiwania mieszkańców Urząd Miasta Torunia proponuje kompromis i wpisuje w miejski plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego pomiędzy Szosą Chełmińską, ul. Storczykową i ul. Ugory pełną ochronę obszarów leśnych. Założenia planu przedstawiono podczas konferencji prasowej z udziałem prezydenta Torunia Michała...
 • Na kilka dni przed przypadającym 27 maja Dniem Samorządu Terytorialnego 40 pracowników Urzędu Miasta Torunia odebrało z rąk prezydenta akty nadania awansu zawodowego.
 • W poniedziałek 30 maja 2022 r. w Toruniu odbędą się uroczystości pogrzebowe śp. Kazimierza Bryndala i jego małżonki Eleonory Sobieckiej-Bryndal.
 • Toruń wymieniony przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wśród polskich miast najbardziej zasłużonych dla pomocy obywatelom Ukrainy.
 • Budowa nowej linii tramwajowej wkracza na kolejny etap. Prace prowadzone są m.in. w samym centrum Torunia – na pl. NOT. Dzieje się także na pozostałych odcinkach.
 • Strefa Inwestycyjno-Logistyczna Toruń-Wschód prężnie się rozbudowuje. Powstają kolejne magazyny, powierzchnie dla logistyki, biurowce i siedziby firm. Na kilkudziesięciu hektarach inwestują światowi giganci, jak i małe i średnie przedsiębiorstwa. Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje stan zaawansowania prac inwestorskich w sąsiedztwie węzła...
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zapraszają na spotkanie autorskie poświęcone książce „Kosmos i życie". Wydarzenie zaplanowano 2 czerwca 2022 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji.
 • Młodzieżowy Dom Kultury i OPP Dom Harcerza rozpoczęły nabór na zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia w roku szkolnym 2022/2023.
 • O tym, że warto odwiedzić Toruń, można przeczytać w gazetach – w ostatnich miesiącach na łamach prasy pojawiły się artykuły zapraszające do naszego miasta.