Kanalizacja na Podgórzu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Kanalizacja na Podgórzu

Eko, Miasto
Data publikacji: 26 stycznia 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: niebiesko-szare rury kanalizacyjne z czarnymi zaworami

Jednym z tematów, jakie poruszyli mieszkańcy Podgórza podczas spotkania z prezydentem Michałem Zaleskim, które odbyło się 25 stycznia 2024 r., był brak dostępu do kanalizacji części domów zlokalizowanych tuż przy granicy Torunia z Gminą Wielka Nieszawka.

Zgłoszony problem dotyczy domów przy ulicach Cierpickiej, Przy Nasypie oraz fragmencie ulicy Nieszawskiej w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch pierwszych ulic. - Domy te są umiejscowione daleko od istniejących końcówek sieci Toruńskich Wodociągów. Dlatego też docelowo przewidziano skanalizowanie tej enklawy łącznie z uzbrojeniem dużo większego terenu znajdującego się w tej części Torunia i doprowadzeniem ścieków wspólnym długim przewodem do głównej przepompowni przy ulicy Wiślanej i dalej do toruńskiej oczyszczalni ścieków – wyjaśnia Władysław Majewski, prezes Toruńskich Wodociągów.
Jednak z uwagi na prośby mieszkańców, aby przynajmniej dla tej enklawy jak najszybciej wybudować nową sieć, Toruńskie Wodociągi w trybie pilnym, także po dokonaniu koniecznych uzgodnień z Gminą Wielka Nieszawka, przystąpią do zaprojektowania nowej, w innym układzie niż planowano wcześniej, sieci kanalizacyjnej dla wymienionego terenu - spółka będzie chciała w najkrótszym możliwym terminie taką sieć wybudować. Wstępnie Toruńskie Wodociągi deklarują, iż czynić będą wszystko, aby - jeśli tylko będzie to możliwe - już w 2025 roku rozpocząć układanie takiej nowej sieci, aby mieszkańcy domów przy ulicach Cierpickiej, Przy Nasypie i fragmentu Nieszawskiej mogli również korzystać z miejskiej sieci kanalizacyjnej budowanej i eksploatowanej przez Toruńskie Wodociągi. Tym samym i ta, jedna z ostatnich części miasta, będzie dysponować miejską kanalizację,

Warto przy okazji przypomnieć, iż Toruń ma niezwykle wysoki wskaźnik skanalizowania, sięgający prawie 99 procent.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Protest rolników - będą problemy z komunikacją miejską
  Miasto, MZK
  Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • 25 lat Polski w NATO - koncert
  Kultura, Miasto
  Od 1 marca 2024 r. będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na koncert muzyki filmowej, musicalowej i popularnej „25 lat Polski w NATO”.
 • Spotkanie z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim
  Miasto
  28 lutego 2024 r. Urząd Miasta Torunia odwiedził nowy Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Michał Sztybel. Towarzyszył mu pełnomocnik ds. samorządowych Rafał Rospenda. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Mapa przestawia objazd ulicami Podgórną i Wiązową
  Drogi, Miasto
  We wtorek 5 marca 2024 r. rozpocznie się przebudowa skrzyżowania Podgórnej z ul. Wiązową. Za dwa miesiące w tym miejscu powstanie wyniesione skrzyżowanie.
 • Konsul Generalny Chin odwiedził Toruń
  Miasto
  Fan Xiaodong – Konsul Generalny Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku, wicekonsul Jianfu Xiao oraz Changlin Mar, inicjator toruńskich kontaktów z chińskim miastem Guilin gościli w Urzędzie Miasta Torunia. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski. Przypomnijmy, że od 2010 roku Toruń ma podpisaną umowę partnerską z chińskim miastem Guilin...
 • Na zdjęciu: jezdnia, a na niej jedzie samochód
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy remontu ulicy Grudziądzkiej. Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 14 marca 2024 r.
 • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Odliczamy dni do uruchomienia roweru miejskiego. Startujemy w najbliższy piątek, 1 marca!
 • 1 marca 2024 r. o godz. 12:00 przy pomniku w al. Solidarności odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.
 • „Bezpieczeństwo osób starszych” – konferencja pod tym tytułem odbyła się 26 lutego 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.