Jubileusz Magdaleny Cynk | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jubileusz Magdaleny Cynk

Kultura, Miasto
Data publikacji: 04 grudnia 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: dziewczynki śpiewają w chórze

Toruńska kompozytorka Magdalena Cynk obchodzi 35-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji 3 grudnia 2023 r. w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbył się jej jubileuszowy koncert.

Podczas uroczystości nie obyło się bez życzeń dla jubilatki. - Z wyjątkowym respektem przyjmujemy zyskanie przez Panią w tym 35-leciu renomy cenionej kompozytorki, inicjatorki i organizatorki wydarzeń kulturalnych oraz artystycznych projektów edukacyjnych, inspirującej nauczycielki w zakresie edukacji muzycznej, a także teatralnej kierowniczki muzycznej czy odnowicielki tradycji Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego. Gratulujemy Pani tych osiągnięć, tym bardziej że większość z nich związana jest z toruńskim życiem muzycznym, a najważniejsze utwory w Pani twórczości skupione są właśnie na kulturze i historii Torunianapisał w liście gratulacyjnym prezydent Michał Zaleski. Życzenia i kwiaty przekazał Magdalenie Cynk zastępca prezydenta Zbigniew Fiderewicz.

W programie koncertu znalazły się kompozycje stworzone przez Magdalenę Cynk na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat - dzieła chóralne, kameralne i solowe oraz na małą orkiestrę smyczkową. W Dworze Artusa zabrzmiały między innymi utwory napisane z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, a także emocjonalna „Dumka dla Ukrainy” czy pieśni na sopran i zespół jazzowy do słów Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Goście wieczoru wysłuchali także prawykonania kompozycji do obrazu Wojciecha Siudmaka „Kolumny świadomości”, która została skomponowana przez artystkę specjalnie na potrzeby koncertu jubileuszowego.

Do udziału w koncercie Magdalena Cynk zaprosiła Chór Młodzieżowy Semper Iuvenes oraz Chór Dziecięcy Gioia di Cantare z Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu pod kierunkiem Renaty Szerafin Wójtowicz. Ponadto wystąpiła orkiestra Cappella Gedanensis oraz soliści i solistki z Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.


 

Magdalena Cynk-Mikołajewska jest toruńską kompozytorką, inicjatorką i organizatorką wielu wydarzeń kulturalnych oraz artystycznych projektów edukacyjnych. Pisze kompozycje solowe, kameralne, orkiestrowe i chóralne, które wykonywane są na wielu festiwalach i koncertach w miastach regionu, Polski i Europy, m. in. w Kłajpedzie, na Gotlandii, w Szwajcarii, na Węgrzech, Ukrainie, Holandii, Belgii, a także w Stanach Zjednoczonych i Brazylii. Pisze m. in. na zamówienie Urzędu Miasta Torunia, Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego, Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu, Filharmonii Pomorskiej, Multicameraty czy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Jej utwory wykonywali również m. in. GotlandsBlassarkvintett, Hevelius Brass, Copernicus Brass, Cappella Bydgostiensis, Narodowa Orkiestra Łotewska, Międzynarodowa Orkiestra Symfoniczna „Probaltica”, Cappella Gedanensis, Norddeutche Sinfonietta, Chór „Astrolabium” oraz Sepia Ensemble.

Najważniejszymi utworami w jej twórczości wydają się być kompozycje wokalno-instrumentalne, nawiązujące tematyką do kultury i historii Torunia,jak np. „Sinfonietta flisacza”, „Uwertura Toruńska”, „Jarmark Katarzyński”, „Kantata inkorporacyjna na cześć hołdu toruńskiego 1454” do słów króla Kazimierza Jagiellończyka, w której oprócz chóru i orkiestry wykorzystała dźwięk wielkiego średniowiecznego dzwonu Tuba Dei, „Kantata na cześć II pokoju toruńskiego 1466”, „Oratorium o życiu bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego” czy opera lalkowa dla najmłodszych „Tuba Dei i Anioły”. Podczas prawykonań występuje czasem w roli dyrygenta.

Magdalena Cynk jest absolwentką toruńskiego Zespołu Szkół Muzycznych oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (klasa kompozycji prof. Franciszka Woźniaka). W 2018 roku ukończyła studia podyplomowe w zakresie Zarządzania Instytucjami Kultury na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Studiowała również naukę gry na carillonie w Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz w Królewskiej Szkole Carillonowej w Mechelen w Belgii. Występuje na Festiwalu „Tour de Carillon”, którego jest pomysłodawczynią i kierownikiem artystycznym, promując kulturę wysoką wśród wielotysięcznej rzeszy słuchaczy w różnych regionach Polski. Koncertuje również w Holandii oraz na festiwalach carillonowych w Gdańsku. W Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu prowadzi unikatowe zajęcia z kompozycji. Jest organizatorką wielu koncertów i festiwali. Za swą działalność została uhonorowana medalami i odznaczeniami.

Fot. Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ludzie niosą ulicą miasta żółto-niebieską flagę Ukrainy
  Miasto
  Od 24 lutego 2022 r. w Ukrainie toczy się wojna. Jako wyraz solidarności z jej narodem w drugą rocznicę tego wydarzenia miało miejsce poruszające spotkanie na Rynku Staromiejskim.
 • Na zdjęciu ceglana wierza ruin Zamku Krzyżackiego nocą
  Kultura, Miasto, Sport
  Przed nami weekend pełen magii, czarów i zaklęć - kto chce poczuć się czarodziejem i wróżką, zapraszamy do wizyty w Zamku Krzyżackim. A kto już się zmęczy czarowaniem, zachęcamy do uczestnictwa w wielu innych zajmujących wydarzeniach w Toruniu.
 • Na zdjęciu: ludzie w kościele, widać złoty ołtarz
  Miasto
  Uroczystą mszą św. odpustową uczczono pamięć o toruńskim duchownym, patronie harcerzy polskich, bł. ks. Stefanem Wincentym Frelichowskim.
 • Na zdjęciu: Zielony traktor z biało-czerwoną flagą
  Drogi, Miasto
  22 lutego 2024 r. zakończyły się protesty rolników, wszystkie drogi, na których były utrudnienia, są przejezdne.
 • Projekt medalu Triady 100-lecia
  Miasto, Sport
  23 maja 2024 r. odbędzie się pierwszy bieg Triady 100-lecia, a już teraz prezentujemy projekt wyjątkowego medalu imprezy.
 • Na zdjęciu: dłonie dziecięce ułożone jedna na drugiej
  Miasto
  23 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Depresją. Jeśli zauważamy wśród bliskich niepokojące zachowania, nie wahajmy się skorzystać z pomocy specjalisty.
 • Od poniedziałku 26 lutego 2024 r. wprowadzone zostaną korekty odjazdów linii nr 30, 39 i 44 w dni robocze z pętli Nad Strugą i Wapienna w godzinach 7:00-8:00.
 • 23 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Depresją. Jeśli zauważamy wśród bliskich niepokojące zachowania, nie wahajmy się skorzystać z pomocy specjalisty.
 • 23 lutego 2023 r. w Światowym Dniu Walki z Depresją wiele miast włącza się w ogólnopolską kampanię „Żałoba 146 rodzin”, której organizatorem jest Fundacja Słonie na Balkonie.
 • 22 lutego 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów odbyło się kolejne spotkanie prezydenta Michała Zaleskiego z mieszkańcami Torunia – tym razem okręgu Chełmińskie.
 • Przedstawiciele firm marketingowych spotkali się z prezydentem Michałem Zaleskim, żeby porozmawiać o możliwościach rozwoju oraz podzielić się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami w prowadzeniu biznesu w Toruniu.
 • Z okazji obchodów 100-lecia hokeja w Toruniu, jak również w ramach akcji „Sportowe ferie 2024” został rozegrany turniej e-hokeja.
 • Na lodowisku Tor-Tor przy ul. Bema trwają Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów w hokeju na lodzie. W turnieju doskonale spisują się gospodarze - MKS Sokoły Toruń.
 • Wracamy do tematu sceny plenerowej w Czerniewicach. Będziemy rozmawiać o dwóch alternatywnych rozwiązaniach projektowych – walorach funkcjonalnych, kosztach realizacji i utrzymania, potrzebach lokalnego środowiska w zakresie użytkowania obiektu. Zbierzemy uwagi i opinie uczestników.