Jubileusz Magdaleny Cynk | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jubileusz Magdaleny Cynk

Kultura, Miasto
Data publikacji: 04 grudnia 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: dziewczynki śpiewają w chórze

Toruńska kompozytorka Magdalena Cynk obchodzi 35-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji 3 grudnia 2023 r. w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbył się jej jubileuszowy koncert.

Podczas uroczystości nie obyło się bez życzeń dla jubilatki. - Z wyjątkowym respektem przyjmujemy zyskanie przez Panią w tym 35-leciu renomy cenionej kompozytorki, inicjatorki i organizatorki wydarzeń kulturalnych oraz artystycznych projektów edukacyjnych, inspirującej nauczycielki w zakresie edukacji muzycznej, a także teatralnej kierowniczki muzycznej czy odnowicielki tradycji Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego. Gratulujemy Pani tych osiągnięć, tym bardziej że większość z nich związana jest z toruńskim życiem muzycznym, a najważniejsze utwory w Pani twórczości skupione są właśnie na kulturze i historii Torunianapisał w liście gratulacyjnym prezydent Michał Zaleski. Życzenia i kwiaty przekazał Magdalenie Cynk zastępca prezydenta Zbigniew Fiderewicz.

W programie koncertu znalazły się kompozycje stworzone przez Magdalenę Cynk na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat - dzieła chóralne, kameralne i solowe oraz na małą orkiestrę smyczkową. W Dworze Artusa zabrzmiały między innymi utwory napisane z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, a także emocjonalna „Dumka dla Ukrainy” czy pieśni na sopran i zespół jazzowy do słów Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Goście wieczoru wysłuchali także prawykonania kompozycji do obrazu Wojciecha Siudmaka „Kolumny świadomości”, która została skomponowana przez artystkę specjalnie na potrzeby koncertu jubileuszowego.

Do udziału w koncercie Magdalena Cynk zaprosiła Chór Młodzieżowy Semper Iuvenes oraz Chór Dziecięcy Gioia di Cantare z Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu pod kierunkiem Renaty Szerafin Wójtowicz. Ponadto wystąpiła orkiestra Cappella Gedanensis oraz soliści i solistki z Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.


 

Magdalena Cynk-Mikołajewska jest toruńską kompozytorką, inicjatorką i organizatorką wielu wydarzeń kulturalnych oraz artystycznych projektów edukacyjnych. Pisze kompozycje solowe, kameralne, orkiestrowe i chóralne, które wykonywane są na wielu festiwalach i koncertach w miastach regionu, Polski i Europy, m. in. w Kłajpedzie, na Gotlandii, w Szwajcarii, na Węgrzech, Ukrainie, Holandii, Belgii, a także w Stanach Zjednoczonych i Brazylii. Pisze m. in. na zamówienie Urzędu Miasta Torunia, Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego, Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu, Filharmonii Pomorskiej, Multicameraty czy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Jej utwory wykonywali również m. in. GotlandsBlassarkvintett, Hevelius Brass, Copernicus Brass, Cappella Bydgostiensis, Narodowa Orkiestra Łotewska, Międzynarodowa Orkiestra Symfoniczna „Probaltica”, Cappella Gedanensis, Norddeutche Sinfonietta, Chór „Astrolabium” oraz Sepia Ensemble.

Najważniejszymi utworami w jej twórczości wydają się być kompozycje wokalno-instrumentalne, nawiązujące tematyką do kultury i historii Torunia,jak np. „Sinfonietta flisacza”, „Uwertura Toruńska”, „Jarmark Katarzyński”, „Kantata inkorporacyjna na cześć hołdu toruńskiego 1454” do słów króla Kazimierza Jagiellończyka, w której oprócz chóru i orkiestry wykorzystała dźwięk wielkiego średniowiecznego dzwonu Tuba Dei, „Kantata na cześć II pokoju toruńskiego 1466”, „Oratorium o życiu bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego” czy opera lalkowa dla najmłodszych „Tuba Dei i Anioły”. Podczas prawykonań występuje czasem w roli dyrygenta.

Magdalena Cynk jest absolwentką toruńskiego Zespołu Szkół Muzycznych oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (klasa kompozycji prof. Franciszka Woźniaka). W 2018 roku ukończyła studia podyplomowe w zakresie Zarządzania Instytucjami Kultury na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Studiowała również naukę gry na carillonie w Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz w Królewskiej Szkole Carillonowej w Mechelen w Belgii. Występuje na Festiwalu „Tour de Carillon”, którego jest pomysłodawczynią i kierownikiem artystycznym, promując kulturę wysoką wśród wielotysięcznej rzeszy słuchaczy w różnych regionach Polski. Koncertuje również w Holandii oraz na festiwalach carillonowych w Gdańsku. W Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu prowadzi unikatowe zajęcia z kompozycji. Jest organizatorką wielu koncertów i festiwali. Za swą działalność została uhonorowana medalami i odznaczeniami.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    W piątek 26 lipca 2024 r. grupa pracowników odchodzących na emeryturę otrzymała od kierownictwa Urzędu podziękowania za długoletnią służbę na rzecz miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: wysoki mężczyzna w okularach, po jego obu stronach stoją kobiety, starsza w białej koszuli, trzyma bukiet kwiarów
    Miasto
    Violetta Wieczerzak została dyrektorką centrum placówek opiekuńczo-wychowawczych „Młody Las”.
  • Na zdjęciu: Rynek Staromiejski z lotu ptaka, w centralnym punkcie gotycki ratusz
    Kultura, Miasto, Sport
    Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • Na zdjeciu: bulwar przy Wiśle
    Drogi, Miasto
    Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Na zdjeciu: flaga tęczowa powiewa na tle niebieskiego nieba i szarych kamienic
    Miasto
    31 sierpnia 2024 r. ulicami toruńskiej starówki przejdzie piąty Toruński Marsz Równości. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Torunia. – Mam nadzieję, że organizowany przez Państwa Marsz przyczyni się do propagowania postaw obywatelskich oraz idei równości i wolności – napisał w piśmie skierowanym do organizatorów Paweł Gulewski.
  • Na zdjęciu: grupa ludzi siedzi na krzesełkach i rozmawia
    Miasto
    Zgodnie z zapowiedziami, prezydent Paweł Gulewski zacieśnia współpracę z Radami Okręgów w Toruniu. - Wysyłam właśnie do przewodniczących Rad Okręgów pismo, do którego dołączone są wszystkie kontakty do osób, urzędników z poszczególnych działów, wydziałów, jednostek i spółek miejskich, które będą do ich dyspozycji – mówi Prezydent Torunia.
  • 27 lipca wszyscy będą mogli poznać laureatów plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2024! To już 19. edycja tego wydarzenia.
  • Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny przejechał ulicami Torunia!
  • W związku z pracami drogowymi na ulicy Osiedlowej w Szembekowie w dniach 29-31 lipca 2024 r. (poniedziałek – środa) autobusy linii nr 123 kursować będą z ominięciem części przystanków.
  • Anielska Plaża powraca! Druga edycja widowiskowego święta siatkówki plażowej odbędzie się już 20-24 sierpnia 2024 r. na Błoniach Nadwiślańskich w Toruniu. Nocne mecze w efektownej oprawie będą wydarzeniem towarzyszącym 15. Bella Skyway Festival.
  • Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Zapraszamy na drugie wydarzenie z cyklu „Aqua & Music &Sport” w Aqua Toruń. W piątek 26 lipca 2024 r. czeka na Was mnóstwo atrakcji w basenach i wokół obiektu. Wstęp dla dzieci i młodzieży od 16:00 do 19:00 będzie bezpłatny.
  • W związku z odbywającym się w czwartek 25 lipca 2024 r. V Międzynarodowym Wyścigiem Kolarskim Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny całkowicie wyłączony z ruchu kołowego został Bulwar Filadelfijski.