Jest pozwolenie na budowę studia filmowego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Jest pozwolenie na budowę studia filmowego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 18 listopada 2022
Autor: Małgorzata Litwin

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Festiwalowa złota żaba na tle makiety studia, fot. Wojtek Szabelski

Budowa Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu wkracza w kolejny etap. Prezydent  Michał Zaleski wydał pozwolenie na budowę pierwszej części inwestycji – studia filmowego.   
 
Uroczyste wręczenie dokumentu dyrektorowi ECFC Kazimierzowi Suwale, odbyło się 18 listopada 2022 r. w CKK Jordanki, gdzie odbywa się jubileuszowa, trzydziesta edycja Festiwalu EnergaCAMERIMAGE. W konferencji prasowej udział wzięli także pomysłodawca inwestycji i twórca Festiwalu EnergaCAMERIMAGE, Marek Żydowicz, oraz przedstawiciele biura projektowego Baumschlager Eberle Lustenau z prof. Dietmarem Eberle, sławą światowej architektury, na czele.

Z radością i satysfakcją informuję, że doszliśmy do pierwszego etapu budowy siedziby Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu poinformował prezydent Michał Zaleski. - 9 czerwca 2022 r. inwestor zwrócił się do mnie, jako organu administracji właściwego w tej sprawie, o wydanie pozwolenia na budowę studia filmowego - pierwszej z siedmiu przestrzeni funkcjonalno-użytkowych przyszłej siedziby ECFC. 3 listopada 2022 r., po dokonaniu wszystkich niezbędnych uzgodnień i zebraniu opinii oraz uzupełnieniu dokumentacji przez inwestora, mogłem taką decyzję podpisać. Zawiera ona wszystkie wymagane prawem zobowiązania, powinności i uwarunkowania, które dotyczą inwestora czyli Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE z siedzibą przy Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu.

pamiatkowe zdjęcie uczestników przekazania pozwolenia na budowę

Prezydent Torunia Michał Zaleski przekazuje pozwolenie na budowę dyrektorowi ECFC Kazimierzowi Suwale

Jak zapewnili przedstawiciele ECFC, instytucja ta dysponuje wszystkimi niezbędnymi decyzjami w zakresie prowadzenia badań archeologicznych na terenie inwestycji, co potwierdza dokumentacja pochodząca od Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - Sambora Gawińskiego.

Pomysłodawca inwestycji Marek Żydowicz przypomniał, że obiekty ECFC będą tętniły życiem przez cały rok, nie tylko podczas festiwalu filmowego i wydarzeń z tej branży. Budynek będzie generował przychody z wynajmu studia filmowego oraz nowocześnie wyposażonych przestrzeni do organizacji targów, wystaw, kongresów i konferencji. Ale nie tylko. Doświadczenia wielu europejskich miast pokazują, że tego typu prestiżowe obiekty napędzają koniunkturę i znakomicie promują te ośrodki. Jako przykład podał słynną Operę Wiedeńską, zbudowaną przez cesarza Franciszka Józefa w czasie wojny, a dzisiaj  będącą wizytówką i magnesem przyciągającym do Wiednia tysiące osób. Także w Toruniu po brzegi wypełnione w listopadzie hotele i restauracje dowodzą, że festiwal filmowy generuje przychody wielu toruńskich firm obsługujących to wydarzenie.

Prorozwojowe, kulturowe i przynoszące profity znaczenie obiektów takich, jak ECFC wskazał też prof. Dietmar Eberle, sam pochodzący z niedużego miasta, które zarabia dzięki festiwalowi operowemu odbywającemu się co roku na miejscowym jeziorze. Podkreślił, że budynek ECFC i jego otoczenie jest projektowany przez jego studio nie tylko z myślą o filmowcach, ale wszystkich mieszkańcach Torunia, którzy będą korzystać z tej ciekawej architektonicznie przestrzeni.

W trakcie spotkania zaprezentowana została także makieta siedziby ECFC, o którym opowiedział szerzej główny projektant budynku Hugo Herrera Piano. Studio filmowe zlokalizowane będzie w południowej części działki ECFC na Jordankach, w pobliżu Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki czasu". Architekci z biura Baumschlager Eberle Lustenau zakończyli już pracę nad projektem studia, a aktualnie prowadzone są ostatnie prace nad dokumentacją wykonawczą projektu, które powinny zakończyć się w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Wtedy też możliwe będzie przeprowadzenie procedury przetargowej, a w dalszej perspektywie rozpoczęcie prac budowlanych.
 
Studio filmowe ECFC będzie miało łącznie ponad 5000 m2. W budynku znajdzie się hala nagraniowa wyposażona w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, pozwalające na realizację produkcji w tzw. systemie rzeczywistości mieszanej, czyli ekranów LED pozwalających stworzyć wirtualną scenografię i naśladujących naturalne oświetlenie podczas kręcenia zdjęć filmowych. System składać się będzie z ekranu głównego, symulującego scenografię oraz ekranów bocznych i sufitowego, pełniących funkcję oświetlenia kręconej sceny. Oprócz pełnego zaplecza dla hali nagraniowej, w tym reżyserki i garderób, w obiekcie znajdą się także pomieszczenia postprodukcji filmowej, w tym przeznaczone do montażu filmowego, realizacji efektów specjalnych oraz korekcji barwnej. W dolnej kondygnacji budynku znajdzie się miejsce dla niewielkiej restauracji, a na najwyższych kondygnacjach wygospodarowano przestrzeń na apartamenty dla najważniejszych członków ekip korzystających ze studia. Oryginalnym rozwiązaniem zastosowanym w budynku będzie również siatka LED o powierzchni 120m2 o nieregularnym kształcie, zaprojektowana na elewacji obiektu.

Budynek studia ma zostać ukończony na przełomie 2023/2024. Architekci opracowujący jego projekt, zgodnie z umową zawartą między biurem Baumschlager Eberle Lustenau a Europejskim Centrum Filmowym CAMERIMAGE, zobowiązani zostali do przygotowania dokumentacji, która pozwoli na zbudowanie budynku w wyznaczonym wcześniej budżecie. Projektowanie pozostałej części Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE powinno się zakończyć na początku przyszłego roku. Cała inwestycja ma być oddana do użytku przed końcem 2025 r.

Europejskie Centrum Filmowe Camerimage w Toruniu to wspólne przedsięwzięcie Gminy Miasta Toruń, Fundacji Tumult  oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które 29 września 2019 r. zawarły porozumienie w sprawie przygotowania, realizacji i współfinansowania tej inwestycji. Zgodę na przystąpienie miasta do tego zadania, w tym przekazania na ten cel niezabudowanego gruntu, wydała Rada Miasta Torunia.

Inwestorem obiektu jest Europejskie Centrum Filmowe Camerimage - instytucja kultury prowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 28 lutego 2021 r., w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich, ogłosiła ona międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt siedziby ECFC, w którym uczestniczyły 102 studia projektowe z całego świata. Decyzją jury zwyciężyła koncepcja pracowni  Baumschlager Eberle Lustenau GmbH z Austrii, która została następnie wykonawcą dokumentacji technicznej przedsięwzięcia. Na koszt budowy składają się środki rządowe (400 mln zł) i miejskie (200 mln zł).

Fot. Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

  • Za długoletnie pożycie małżeńskie
    Miasto
    Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
  • Kultura, Miasto
    Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
  • Na zdjęciu: biała strzałka zawieszona na płocie, na niej czerwony napis: do lokalu wyborczzego
    Miasto
    W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
  • Na zdjęciu: grupa młodzieży biegnie po zielonej murawie stadionu
    Miasto, Sport
    Uczniowie i przedszkolaki rozpoczęli zmagania w ramach Toruńskiej Olimpiady Przedszkoli i Szkół. Inauguracja wydarzenia odbyła się 26 września 2023 r. na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego.
  • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi z kilkorgiem nauczycieli, którzy trzymają teczki z aktami mianowania, za nimi portret Mikołaja Kopernika
    Miasto
    109 nauczycieli toruńskich szkół uzyskało kolejny stopień awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego.
  • Na zdjęciu: prezydent michał Zaleski wręcza przedstawicielom księgowych okolicznościową grafikę z panoramą Torunia
    Miasto
    Z okazji jubileuszu 30-lecia Oddziału Okręgowego w Toruniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce 26 września 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży odbyła się konferencja „Rachunkowość przyszłości”.
  • To kolejni laureaci znaku jakości Made in Toruń. Są wśród nich firmy zajmujące się produkcją urządzeń pokładowych w przemyśle stoczniowym, wytwarzaniem konstrukcji stalowych, recyklingiem odpadów, montażem systemów klimatyzacyjnych, czy też działają w branżach instalacji teletechnicznych, czy transportowych.
  • Rozstrzygnięty został konkurs ofert nr 53/2023 na promocję sportu i aktywności fizycznej wśród mieszkańców Torunia poprzez kluby sportowe prowadzące szkolenie drużyn seniorskich w ekstraklasie: koszykówki mężczyzn i kobiet, hokeja na lodzie, futsalu, hokeja na trawie, II lidze piłki siatkowej mężczyzn oraz III lidze piłki nożnej mężczyzn. Dotacje...
  • W Toruniu rusza Green Lab, czyli Zielone Forum Torunia - pilotażowe narzędzie współpracy z mieszkańcami w zakresie zieleni i działań pro środowiskowych.
  • Po służbie przygotowawczej i pomyślnie zdanym egzaminie 16 nowych urzędników samorządowych złożyło 25 września 2023 r. ślubowanie na sztandar miasta Torunia.
  • 26 września 2023 roku o godzinie 11:00 na stadionie miejskim przy ul. Bema nastąpi inauguracja szkolnych rozgrywek sportowych w ramach Toruńskiej Olimpiady Przeszkoli i Szkół.
  • W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
  • Wszystkich miłośników przygód, łamigłówek i zagadek zachęcamy do udziału w grze terenowej „Śladami Kopernika w Toruniu”. Zaczynamy w sobotę 30 września 2023 r. o godz. 11.00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego!
  • Już po raz piąty w Toruniu rozegrany został Maraton Ósemek Wioślarskich „Run & Row”. 24 września 2023 roku Puchar Prezydenta Miasta Torunia trafił do AZS UMK Toruń. „Run & Row” to widowiskowy bieg z łodziami i wyścig wioślarski na Wiśle zakończony sztafetą na ergometrze. W tegorocznej edycji na wioślarzy czekały następujące etapy maratonu...