Jest pozwolenie na budowę studia filmowego | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jest pozwolenie na budowę studia filmowego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 18 listopada 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Festiwalowa złota żaba na tle makiety studia, fot. Wojtek Szabelski

Budowa Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu wkracza w kolejny etap. Prezydent  Michał Zaleski wydał pozwolenie na budowę pierwszej części inwestycji – studia filmowego.   
 
Uroczyste wręczenie dokumentu dyrektorowi ECFC Kazimierzowi Suwale, odbyło się 18 listopada 2022 r. w CKK Jordanki, gdzie odbywa się jubileuszowa, trzydziesta edycja Festiwalu EnergaCAMERIMAGE. W konferencji prasowej udział wzięli także pomysłodawca inwestycji i twórca Festiwalu EnergaCAMERIMAGE, Marek Żydowicz, oraz przedstawiciele biura projektowego Baumschlager Eberle Lustenau z prof. Dietmarem Eberle, sławą światowej architektury, na czele.

Z radością i satysfakcją informuję, że doszliśmy do pierwszego etapu budowy siedziby Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu poinformował prezydent Michał Zaleski. - 9 czerwca 2022 r. inwestor zwrócił się do mnie, jako organu administracji właściwego w tej sprawie, o wydanie pozwolenia na budowę studia filmowego - pierwszej z siedmiu przestrzeni funkcjonalno-użytkowych przyszłej siedziby ECFC. 3 listopada 2022 r., po dokonaniu wszystkich niezbędnych uzgodnień i zebraniu opinii oraz uzupełnieniu dokumentacji przez inwestora, mogłem taką decyzję podpisać. Zawiera ona wszystkie wymagane prawem zobowiązania, powinności i uwarunkowania, które dotyczą inwestora czyli Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE z siedzibą przy Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu.

pamiatkowe zdjęcie uczestników przekazania pozwolenia na budowę

Prezydent Torunia Michał Zaleski przekazuje pozwolenie na budowę dyrektorowi ECFC Kazimierzowi Suwale

Jak zapewnili przedstawiciele ECFC, instytucja ta dysponuje wszystkimi niezbędnymi decyzjami w zakresie prowadzenia badań archeologicznych na terenie inwestycji, co potwierdza dokumentacja pochodząca od Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - Sambora Gawińskiego.

Pomysłodawca inwestycji Marek Żydowicz przypomniał, że obiekty ECFC będą tętniły życiem przez cały rok, nie tylko podczas festiwalu filmowego i wydarzeń z tej branży. Budynek będzie generował przychody z wynajmu studia filmowego oraz nowocześnie wyposażonych przestrzeni do organizacji targów, wystaw, kongresów i konferencji. Ale nie tylko. Doświadczenia wielu europejskich miast pokazują, że tego typu prestiżowe obiekty napędzają koniunkturę i znakomicie promują te ośrodki. Jako przykład podał słynną Operę Wiedeńską, zbudowaną przez cesarza Franciszka Józefa w czasie wojny, a dzisiaj  będącą wizytówką i magnesem przyciągającym do Wiednia tysiące osób. Także w Toruniu po brzegi wypełnione w listopadzie hotele i restauracje dowodzą, że festiwal filmowy generuje przychody wielu toruńskich firm obsługujących to wydarzenie.

Prorozwojowe, kulturowe i przynoszące profity znaczenie obiektów takich, jak ECFC wskazał też prof. Dietmar Eberle, sam pochodzący z niedużego miasta, które zarabia dzięki festiwalowi operowemu odbywającemu się co roku na miejscowym jeziorze. Podkreślił, że budynek ECFC i jego otoczenie jest projektowany przez jego studio nie tylko z myślą o filmowcach, ale wszystkich mieszkańcach Torunia, którzy będą korzystać z tej ciekawej architektonicznie przestrzeni.

W trakcie spotkania zaprezentowana została także makieta siedziby ECFC, o którym opowiedział szerzej główny projektant budynku Hugo Herrera Piano. Studio filmowe zlokalizowane będzie w południowej części działki ECFC na Jordankach, w pobliżu Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki czasu". Architekci z biura Baumschlager Eberle Lustenau zakończyli już pracę nad projektem studia, a aktualnie prowadzone są ostatnie prace nad dokumentacją wykonawczą projektu, które powinny zakończyć się w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Wtedy też możliwe będzie przeprowadzenie procedury przetargowej, a w dalszej perspektywie rozpoczęcie prac budowlanych.
 
Studio filmowe ECFC będzie miało łącznie ponad 5000 m2. W budynku znajdzie się hala nagraniowa wyposażona w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, pozwalające na realizację produkcji w tzw. systemie rzeczywistości mieszanej, czyli ekranów LED pozwalających stworzyć wirtualną scenografię i naśladujących naturalne oświetlenie podczas kręcenia zdjęć filmowych. System składać się będzie z ekranu głównego, symulującego scenografię oraz ekranów bocznych i sufitowego, pełniących funkcję oświetlenia kręconej sceny. Oprócz pełnego zaplecza dla hali nagraniowej, w tym reżyserki i garderób, w obiekcie znajdą się także pomieszczenia postprodukcji filmowej, w tym przeznaczone do montażu filmowego, realizacji efektów specjalnych oraz korekcji barwnej. W dolnej kondygnacji budynku znajdzie się miejsce dla niewielkiej restauracji, a na najwyższych kondygnacjach wygospodarowano przestrzeń na apartamenty dla najważniejszych członków ekip korzystających ze studia. Oryginalnym rozwiązaniem zastosowanym w budynku będzie również siatka LED o powierzchni 120m2 o nieregularnym kształcie, zaprojektowana na elewacji obiektu.

Budynek studia ma zostać ukończony na przełomie 2023/2024. Architekci opracowujący jego projekt, zgodnie z umową zawartą między biurem Baumschlager Eberle Lustenau a Europejskim Centrum Filmowym CAMERIMAGE, zobowiązani zostali do przygotowania dokumentacji, która pozwoli na zbudowanie budynku w wyznaczonym wcześniej budżecie. Projektowanie pozostałej części Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE powinno się zakończyć na początku przyszłego roku. Cała inwestycja ma być oddana do użytku przed końcem 2025 r.

Europejskie Centrum Filmowe Camerimage w Toruniu to wspólne przedsięwzięcie Gminy Miasta Toruń, Fundacji Tumult  oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które 29 września 2019 r. zawarły porozumienie w sprawie przygotowania, realizacji i współfinansowania tej inwestycji. Zgodę na przystąpienie miasta do tego zadania, w tym przekazania na ten cel niezabudowanego gruntu, wydała Rada Miasta Torunia.

Inwestorem obiektu jest Europejskie Centrum Filmowe Camerimage - instytucja kultury prowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 28 lutego 2021 r., w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich, ogłosiła ona międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt siedziby ECFC, w którym uczestniczyły 102 studia projektowe z całego świata. Decyzją jury zwyciężyła koncepcja pracowni  Baumschlager Eberle Lustenau GmbH z Austrii, która została następnie wykonawcą dokumentacji technicznej przedsięwzięcia. Na koszt budowy składają się środki rządowe (400 mln zł) i miejskie (200 mln zł).

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    W piątek 26 lipca 2024 r. grupa pracowników odchodzących na emeryturę otrzymała od kierownictwa Urzędu podziękowania za długoletnią służbę na rzecz miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: wysoki mężczyzna w okularach, po jego obu stronach stoją kobiety, starsza w białej koszuli, trzyma bukiet kwiarów
    Miasto
    Violetta Wieczerzak została dyrektorką centrum placówek opiekuńczo-wychowawczych „Młody Las”.
  • Na zdjęciu: Rynek Staromiejski z lotu ptaka, w centralnym punkcie gotycki ratusz
    Kultura, Miasto, Sport
    Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • Na zdjeciu: bulwar przy Wiśle
    Drogi, Miasto
    Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Na zdjeciu: flaga tęczowa powiewa na tle niebieskiego nieba i szarych kamienic
    Miasto
    31 sierpnia 2024 r. ulicami toruńskiej starówki przejdzie piąty Toruński Marsz Równości. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Torunia. – Mam nadzieję, że organizowany przez Państwa Marsz przyczyni się do propagowania postaw obywatelskich oraz idei równości i wolności – napisał w piśmie skierowanym do organizatorów Paweł Gulewski.
  • Na zdjęciu: grupa ludzi siedzi na krzesełkach i rozmawia
    Miasto
    Zgodnie z zapowiedziami, prezydent Paweł Gulewski zacieśnia współpracę z Radami Okręgów w Toruniu. - Wysyłam właśnie do przewodniczących Rad Okręgów pismo, do którego dołączone są wszystkie kontakty do osób, urzędników z poszczególnych działów, wydziałów, jednostek i spółek miejskich, które będą do ich dyspozycji – mówi Prezydent Torunia.
  • 27 lipca wszyscy będą mogli poznać laureatów plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2024! To już 19. edycja tego wydarzenia.
  • Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny przejechał ulicami Torunia!
  • W związku z pracami drogowymi na ulicy Osiedlowej w Szembekowie w dniach 29-31 lipca 2024 r. (poniedziałek – środa) autobusy linii nr 123 kursować będą z ominięciem części przystanków.
  • Anielska Plaża powraca! Druga edycja widowiskowego święta siatkówki plażowej odbędzie się już 20-24 sierpnia 2024 r. na Błoniach Nadwiślańskich w Toruniu. Nocne mecze w efektownej oprawie będą wydarzeniem towarzyszącym 15. Bella Skyway Festival.
  • Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Zapraszamy na drugie wydarzenie z cyklu „Aqua & Music &Sport” w Aqua Toruń. W piątek 26 lipca 2024 r. czeka na Was mnóstwo atrakcji w basenach i wokół obiektu. Wstęp dla dzieci i młodzieży od 16:00 do 19:00 będzie bezpłatny.
  • W związku z odbywającym się w czwartek 25 lipca 2024 r. V Międzynarodowym Wyścigiem Kolarskim Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny całkowicie wyłączony z ruchu kołowego został Bulwar Filadelfijski.