Jest pozwolenie na budowę studia filmowego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jest pozwolenie na budowę studia filmowego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 18 listopada 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Festiwalowa złota żaba na tle makiety studia, fot. Wojtek Szabelski

Budowa Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu wkracza w kolejny etap. Prezydent  Michał Zaleski wydał pozwolenie na budowę pierwszej części inwestycji – studia filmowego.   
 
Uroczyste wręczenie dokumentu dyrektorowi ECFC Kazimierzowi Suwale, odbyło się 18 listopada 2022 r. w CKK Jordanki, gdzie odbywa się jubileuszowa, trzydziesta edycja Festiwalu EnergaCAMERIMAGE. W konferencji prasowej udział wzięli także pomysłodawca inwestycji i twórca Festiwalu EnergaCAMERIMAGE, Marek Żydowicz, oraz przedstawiciele biura projektowego Baumschlager Eberle Lustenau z prof. Dietmarem Eberle, sławą światowej architektury, na czele.

Z radością i satysfakcją informuję, że doszliśmy do pierwszego etapu budowy siedziby Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu poinformował prezydent Michał Zaleski. - 9 czerwca 2022 r. inwestor zwrócił się do mnie, jako organu administracji właściwego w tej sprawie, o wydanie pozwolenia na budowę studia filmowego - pierwszej z siedmiu przestrzeni funkcjonalno-użytkowych przyszłej siedziby ECFC. 3 listopada 2022 r., po dokonaniu wszystkich niezbędnych uzgodnień i zebraniu opinii oraz uzupełnieniu dokumentacji przez inwestora, mogłem taką decyzję podpisać. Zawiera ona wszystkie wymagane prawem zobowiązania, powinności i uwarunkowania, które dotyczą inwestora czyli Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE z siedzibą przy Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu.

pamiatkowe zdjęcie uczestników przekazania pozwolenia na budowę

Prezydent Torunia Michał Zaleski przekazuje pozwolenie na budowę dyrektorowi ECFC Kazimierzowi Suwale

Jak zapewnili przedstawiciele ECFC, instytucja ta dysponuje wszystkimi niezbędnymi decyzjami w zakresie prowadzenia badań archeologicznych na terenie inwestycji, co potwierdza dokumentacja pochodząca od Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - Sambora Gawińskiego.

Pomysłodawca inwestycji Marek Żydowicz przypomniał, że obiekty ECFC będą tętniły życiem przez cały rok, nie tylko podczas festiwalu filmowego i wydarzeń z tej branży. Budynek będzie generował przychody z wynajmu studia filmowego oraz nowocześnie wyposażonych przestrzeni do organizacji targów, wystaw, kongresów i konferencji. Ale nie tylko. Doświadczenia wielu europejskich miast pokazują, że tego typu prestiżowe obiekty napędzają koniunkturę i znakomicie promują te ośrodki. Jako przykład podał słynną Operę Wiedeńską, zbudowaną przez cesarza Franciszka Józefa w czasie wojny, a dzisiaj  będącą wizytówką i magnesem przyciągającym do Wiednia tysiące osób. Także w Toruniu po brzegi wypełnione w listopadzie hotele i restauracje dowodzą, że festiwal filmowy generuje przychody wielu toruńskich firm obsługujących to wydarzenie.

Prorozwojowe, kulturowe i przynoszące profity znaczenie obiektów takich, jak ECFC wskazał też prof. Dietmar Eberle, sam pochodzący z niedużego miasta, które zarabia dzięki festiwalowi operowemu odbywającemu się co roku na miejscowym jeziorze. Podkreślił, że budynek ECFC i jego otoczenie jest projektowany przez jego studio nie tylko z myślą o filmowcach, ale wszystkich mieszkańcach Torunia, którzy będą korzystać z tej ciekawej architektonicznie przestrzeni.

W trakcie spotkania zaprezentowana została także makieta siedziby ECFC, o którym opowiedział szerzej główny projektant budynku Hugo Herrera Piano. Studio filmowe zlokalizowane będzie w południowej części działki ECFC na Jordankach, w pobliżu Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki czasu". Architekci z biura Baumschlager Eberle Lustenau zakończyli już pracę nad projektem studia, a aktualnie prowadzone są ostatnie prace nad dokumentacją wykonawczą projektu, które powinny zakończyć się w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Wtedy też możliwe będzie przeprowadzenie procedury przetargowej, a w dalszej perspektywie rozpoczęcie prac budowlanych.
 
Studio filmowe ECFC będzie miało łącznie ponad 5000 m2. W budynku znajdzie się hala nagraniowa wyposażona w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, pozwalające na realizację produkcji w tzw. systemie rzeczywistości mieszanej, czyli ekranów LED pozwalających stworzyć wirtualną scenografię i naśladujących naturalne oświetlenie podczas kręcenia zdjęć filmowych. System składać się będzie z ekranu głównego, symulującego scenografię oraz ekranów bocznych i sufitowego, pełniących funkcję oświetlenia kręconej sceny. Oprócz pełnego zaplecza dla hali nagraniowej, w tym reżyserki i garderób, w obiekcie znajdą się także pomieszczenia postprodukcji filmowej, w tym przeznaczone do montażu filmowego, realizacji efektów specjalnych oraz korekcji barwnej. W dolnej kondygnacji budynku znajdzie się miejsce dla niewielkiej restauracji, a na najwyższych kondygnacjach wygospodarowano przestrzeń na apartamenty dla najważniejszych członków ekip korzystających ze studia. Oryginalnym rozwiązaniem zastosowanym w budynku będzie również siatka LED o powierzchni 120m2 o nieregularnym kształcie, zaprojektowana na elewacji obiektu.

Budynek studia ma zostać ukończony na przełomie 2023/2024. Architekci opracowujący jego projekt, zgodnie z umową zawartą między biurem Baumschlager Eberle Lustenau a Europejskim Centrum Filmowym CAMERIMAGE, zobowiązani zostali do przygotowania dokumentacji, która pozwoli na zbudowanie budynku w wyznaczonym wcześniej budżecie. Projektowanie pozostałej części Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE powinno się zakończyć na początku przyszłego roku. Cała inwestycja ma być oddana do użytku przed końcem 2025 r.

Europejskie Centrum Filmowe Camerimage w Toruniu to wspólne przedsięwzięcie Gminy Miasta Toruń, Fundacji Tumult  oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które 29 września 2019 r. zawarły porozumienie w sprawie przygotowania, realizacji i współfinansowania tej inwestycji. Zgodę na przystąpienie miasta do tego zadania, w tym przekazania na ten cel niezabudowanego gruntu, wydała Rada Miasta Torunia.

Inwestorem obiektu jest Europejskie Centrum Filmowe Camerimage - instytucja kultury prowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 28 lutego 2021 r., w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich, ogłosiła ona międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt siedziby ECFC, w którym uczestniczyły 102 studia projektowe z całego świata. Decyzją jury zwyciężyła koncepcja pracowni  Baumschlager Eberle Lustenau GmbH z Austrii, która została następnie wykonawcą dokumentacji technicznej przedsięwzięcia. Na koszt budowy składają się środki rządowe (400 mln zł) i miejskie (200 mln zł).

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Zastępca prezydenta Rafał Pietrucień na Zlocie Mercedesów
  Miasto, Sport
  Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
 • Dziecko na rowerku na Motoarenie
  Sport
  246 uczestników stanęło 19 maja 2024 r. na starcie zawodów rowerkowych dla dzieci na Motoarenie.
 • Rondo Czadcy z tramwajem
  Drogi, Miasto
  Uwaga! Awaria sygnalizacji świetlnych w rejonie ronda Czadcy, spowodowana przez burzę. Prosimy o ostrożność!
 • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
  Miasto
  W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Michał Gordon oprowadza zwiedzających po wystawie, fot. Sławomi Kowalski
  Kultura, MZK
  Atrakcją pierwszej w tym roku Toruńskiej Nocy Muzeów była wystawa pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, Miejski Zakład Komunikacji i Toruński Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.
 • Na zdjęciu: pani daje dziecku cukierki z koszyka
  Miasto
  Po raz 12. Zespół Szkół nr 19 zorganizował piknik dla swoich uczniów i ich rodzin. Atrakcji było co nie miara!
 • 18 maja 2024 r. w hali w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej rozpoczął się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców. Zawody potrwają do 19 maja.
 • 80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
 • W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • Dziesięć wyjątkowych monodramów na scenie Teatru Baj Pomorski – rozpoczęły się 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora.
 • W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r.
 • Karatecy z klubu Kimura Toruń wrócili z medalami z Międzynarodowych Mistrzostw Polish Open oraz WGKF w full contact karate.
 • Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 roku do restauracji Mio Piano w Toruniu.