Jest pozwolenie na budowę studia filmowego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Jest pozwolenie na budowę studia filmowego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 18 listopada 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Festiwalowa złota żaba na tle makiety studia, fot. Wojtek Szabelski

Budowa Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu wkracza w kolejny etap. Prezydent  Michał Zaleski wydał pozwolenie na budowę pierwszej części inwestycji – studia filmowego.   
 
Uroczyste wręczenie dokumentu dyrektorowi ECFC Kazimierzowi Suwale, odbyło się 18 listopada 2022 r. w CKK Jordanki, gdzie odbywa się jubileuszowa, trzydziesta edycja Festiwalu EnergaCAMERIMAGE. W konferencji prasowej udział wzięli także pomysłodawca inwestycji i twórca Festiwalu EnergaCAMERIMAGE, Marek Żydowicz, oraz przedstawiciele biura projektowego Baumschlager Eberle Lustenau z prof. Dietmarem Eberle, sławą światowej architektury, na czele.

Z radością i satysfakcją informuję, że doszliśmy do pierwszego etapu budowy siedziby Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu poinformował prezydent Michał Zaleski. - 9 czerwca 2022 r. inwestor zwrócił się do mnie, jako organu administracji właściwego w tej sprawie, o wydanie pozwolenia na budowę studia filmowego - pierwszej z siedmiu przestrzeni funkcjonalno-użytkowych przyszłej siedziby ECFC. 3 listopada 2022 r., po dokonaniu wszystkich niezbędnych uzgodnień i zebraniu opinii oraz uzupełnieniu dokumentacji przez inwestora, mogłem taką decyzję podpisać. Zawiera ona wszystkie wymagane prawem zobowiązania, powinności i uwarunkowania, które dotyczą inwestora czyli Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE z siedzibą przy Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu.

pamiatkowe zdjęcie uczestników przekazania pozwolenia na budowę

Prezydent Torunia Michał Zaleski przekazuje pozwolenie na budowę dyrektorowi ECFC Kazimierzowi Suwale

Jak zapewnili przedstawiciele ECFC, instytucja ta dysponuje wszystkimi niezbędnymi decyzjami w zakresie prowadzenia badań archeologicznych na terenie inwestycji, co potwierdza dokumentacja pochodząca od Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - Sambora Gawińskiego.

Pomysłodawca inwestycji Marek Żydowicz przypomniał, że obiekty ECFC będą tętniły życiem przez cały rok, nie tylko podczas festiwalu filmowego i wydarzeń z tej branży. Budynek będzie generował przychody z wynajmu studia filmowego oraz nowocześnie wyposażonych przestrzeni do organizacji targów, wystaw, kongresów i konferencji. Ale nie tylko. Doświadczenia wielu europejskich miast pokazują, że tego typu prestiżowe obiekty napędzają koniunkturę i znakomicie promują te ośrodki. Jako przykład podał słynną Operę Wiedeńską, zbudowaną przez cesarza Franciszka Józefa w czasie wojny, a dzisiaj  będącą wizytówką i magnesem przyciągającym do Wiednia tysiące osób. Także w Toruniu po brzegi wypełnione w listopadzie hotele i restauracje dowodzą, że festiwal filmowy generuje przychody wielu toruńskich firm obsługujących to wydarzenie.

Prorozwojowe, kulturowe i przynoszące profity znaczenie obiektów takich, jak ECFC wskazał też prof. Dietmar Eberle, sam pochodzący z niedużego miasta, które zarabia dzięki festiwalowi operowemu odbywającemu się co roku na miejscowym jeziorze. Podkreślił, że budynek ECFC i jego otoczenie jest projektowany przez jego studio nie tylko z myślą o filmowcach, ale wszystkich mieszkańcach Torunia, którzy będą korzystać z tej ciekawej architektonicznie przestrzeni.

W trakcie spotkania zaprezentowana została także makieta siedziby ECFC, o którym opowiedział szerzej główny projektant budynku Hugo Herrera Piano. Studio filmowe zlokalizowane będzie w południowej części działki ECFC na Jordankach, w pobliżu Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki czasu". Architekci z biura Baumschlager Eberle Lustenau zakończyli już pracę nad projektem studia, a aktualnie prowadzone są ostatnie prace nad dokumentacją wykonawczą projektu, które powinny zakończyć się w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Wtedy też możliwe będzie przeprowadzenie procedury przetargowej, a w dalszej perspektywie rozpoczęcie prac budowlanych.
 
Studio filmowe ECFC będzie miało łącznie ponad 5000 m2. W budynku znajdzie się hala nagraniowa wyposażona w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, pozwalające na realizację produkcji w tzw. systemie rzeczywistości mieszanej, czyli ekranów LED pozwalających stworzyć wirtualną scenografię i naśladujących naturalne oświetlenie podczas kręcenia zdjęć filmowych. System składać się będzie z ekranu głównego, symulującego scenografię oraz ekranów bocznych i sufitowego, pełniących funkcję oświetlenia kręconej sceny. Oprócz pełnego zaplecza dla hali nagraniowej, w tym reżyserki i garderób, w obiekcie znajdą się także pomieszczenia postprodukcji filmowej, w tym przeznaczone do montażu filmowego, realizacji efektów specjalnych oraz korekcji barwnej. W dolnej kondygnacji budynku znajdzie się miejsce dla niewielkiej restauracji, a na najwyższych kondygnacjach wygospodarowano przestrzeń na apartamenty dla najważniejszych członków ekip korzystających ze studia. Oryginalnym rozwiązaniem zastosowanym w budynku będzie również siatka LED o powierzchni 120m2 o nieregularnym kształcie, zaprojektowana na elewacji obiektu.

Budynek studia ma zostać ukończony na przełomie 2023/2024. Architekci opracowujący jego projekt, zgodnie z umową zawartą między biurem Baumschlager Eberle Lustenau a Europejskim Centrum Filmowym CAMERIMAGE, zobowiązani zostali do przygotowania dokumentacji, która pozwoli na zbudowanie budynku w wyznaczonym wcześniej budżecie. Projektowanie pozostałej części Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE powinno się zakończyć na początku przyszłego roku. Cała inwestycja ma być oddana do użytku przed końcem 2025 r.

Europejskie Centrum Filmowe Camerimage w Toruniu to wspólne przedsięwzięcie Gminy Miasta Toruń, Fundacji Tumult  oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które 29 września 2019 r. zawarły porozumienie w sprawie przygotowania, realizacji i współfinansowania tej inwestycji. Zgodę na przystąpienie miasta do tego zadania, w tym przekazania na ten cel niezabudowanego gruntu, wydała Rada Miasta Torunia.

Inwestorem obiektu jest Europejskie Centrum Filmowe Camerimage - instytucja kultury prowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 28 lutego 2021 r., w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich, ogłosiła ona międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt siedziby ECFC, w którym uczestniczyły 102 studia projektowe z całego świata. Decyzją jury zwyciężyła koncepcja pracowni  Baumschlager Eberle Lustenau GmbH z Austrii, która została następnie wykonawcą dokumentacji technicznej przedsięwzięcia. Na koszt budowy składają się środki rządowe (400 mln zł) i miejskie (200 mln zł).

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Premiera filmu "Barbarka 1939"
  Kultura, Miasto
  Zainteresowanie było tak duże, że zorganizowano aż trzy pokazy. 27 listopada 2022 roku w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa" odbyła się premiera filmu "Barbarka 1939".
 • Zdjęcie przedstawia scenę, na którzy goście otworzyli Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy
  Kultura, Miasto
  26 listopada 2022 r. rozpoczął się Toruński Jarmark Bożonarodzeniowych. W tym roku na odwiedzających czeka ponad 50 wystawców i moc atrakcji.
 • Dziecko
  Miasto
  Fundacja Daj Szansę organizuje w Toruniu konferencję pn.: „Jak pomagać dziecku z zaburzonymi więziami i traumą wczesnodziecięcą?"
 • Inwestycje, Miasto
  Przy ulicy Strzałowej w Toruniu powstanie nowy kompleks szkolny. 25 listopada 2022 została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji – firmą Strabag.
 • Eko, Miasto
  Zima 2022 roku zawitała do Torunia w ostatnich dniach listopada. Pierwsze śniegi szybko topnieją, więc utrwaliliśmy je na zdjęciach.
 • Dyrektor wręczył wyróżnienia zasłużonym pracownikom szkoły.
  Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 25 listopada 2022 r. obchodzono 30. rocznicę utworzenia IX Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Toruniu.
 • Przypominamy, że listopad 2022 r. jest ostatnim miesiącem bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uprawnionych uchodźców z Ukrainy.
 • Pełną ofertę inwestycyjną miasta oraz zaproszenie do współpracy przekazali wczoraj, 24 listopada 2022 roku, na ręce ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej Sun Linjianga przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu. Dyplomata z Państwa Środka na swoją pierwszą wizytę po objęciu stanowiska ambasadora ChRL w Polsce wybrał Toruń.
 • Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu zaprasza do udziału w wykładzie online: Szuflada Mickiewicza, czyli o lirykach lozańskich (i nie tylko), który odbędzie się 5 grudnia 2022 r o godz. 16:00. Wygłosi go dr hab. Paulina Abriszewska, prof. UMK. W ramach wykładu zajrzymy do Mickiewiczowskiej szuflady. Znajdziemy...
 • Przedstawiciele toruńskich organizacji pozarządowych spotkali się 24 listopada 2022 r. w Dworze Artusa na corocznym forum organizowanym w naszym mieście. Najważniejszym punktem wydarzenia był wybór reprezentantów środowiska pozarządowego do nowej Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia na kadencję 2023-2025.
 • Beneficjenci projektu pn. „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR” odebrali laptopy, które mają stanowić wsparcie w nauce i rozmowy toruńskich uczniów.
 • We współpracy z Polską Organizacją Turystyczną i Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną Miasto Toruń zorganizowało podróż studyjną Study Tour dla przedstawicieli biur podróż z Korei Południowej. Goście zwiedzają nasze miasto m.in. śladem Mikołaja Kopernika i pierników.
 • Mimo, że aura stała się prawdziwie jesienno-zimowa, prace na budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na placu NOT trwa montaż sieci trakcyjnej i środkowej części skrzyżowania torów.
 • Dwa nowoczesne biurowce powstaną w Toruniu przy ul. Pod Dębową Górą 9. Trwają prace ziemne związane z budową budynków biurowych firmy Pikseo. Generalnym wykonawcą jest toruńska firma TOM-BUD. Na terenie, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Urzędu Miasta Torunia (ul. Grudziądzka), realizowane będą dwa nowoczesne budynki biurowe. Będzie w nich...