Jesień 2023 na Trasie Średnicowej | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jesień 2023 na Trasie Średnicowej

Eko, Miasto
Data publikacji: 24 października 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjeciu: ekran dźwiękoszczelny porośnięty czerwono-brązowo-złotym pnączem, obok widać trawę i drzewa

Trasa Prezydenta Władysława Raczkiewicza, nazywana powszechnie „średnicówką”, szczególnie pięknie wygląda jesienią. Zarówno drzewa rosnące w pasie rozdziału, jak i pnącza na ekranach dźwiękoszczelnych przybierają złote i czerwone barwy, mieniące się w słońcu.

Od początku powstania Trasy Średnicowej podejmowane były sukcesywne działania związane z zagospodarowaniem zieleni. Dzięki temu obecni wzdłuż arterii rośnie bujna zieleń: drzewa, krzewy i byliny, a także efektowne pnącza na ekranach dźwiękoszczelnych.

Pierwszy odcinek Trasy Średnicowej (dokładnie 1424 metrów) łączy Szosę Chełmińską z ulicą Grudziądzką, a auta pojechały nim w maju 2014 roku. W kolejnym roku oddano do użytku odcinek drugi o długości ponad 3 km, łączący ulicę Grudziądzką z trasą mostową w osi ulicy Wschodniej.

Już na etapie budowy „średnicówki” na odcinku Szosa Chełmińska – ul. M. Skłodowskiej-Curie poczyniono pierwsze nasadzenia. Dalej prace nad zazielenianiem otoczenia tej ruchliwej arterii trwały etapami, dzięki czemu obecnie Trasa Średnicowa, czyli jezdnia, chodnik i droga rowerowa to efektowne zielone korytarze, co szczególnie widoczne jest wiosną. Wśród gatunków drzew dominują: klony polne i pospolite, leszczyny tureckie, graby pospolite, lipy drobnolistne i srebrzyste, głogi jednoszyjkowe, śliwy wiśniowe, robinie akacjowe i białe, a  wśród krzewów - tawuły japońskie, berberysy Thunberga i pęcherznice kalinolistne o czerwonych liściach.

Wzdłuż Trasy Prezydenta Władysława Raczkiewicza rośnie około 700 drzew, blisko 600 pnączy, a także tysiące krzewów i traw ozdobnych. Nasadzenia trwały etapami, a w rezultacie osiągnięto efekt zielonego szlaku, przy którym znajdują się także chodnik i droga rowerowa, chętnie uczęszczane przez torunian.

Podczas pierwszego i drugiego etapu budowy "średnicówki" (2014-2015) na odcinku Szosa Chełmińska – ul. M. Skłodowskiej-Curie posadzono łącznie 306 drzew, ponad 12 tys. krzewów i ponad 4 tys. traw ozdobnych. Dziś są to już dorodne egzemplarze. Dodatkowo 340 drzew pojawiło się jako nasadzenia zastępcze w związku z rozbudową szpitala wojewódzkiego. Wśród gatunków drzew dominują: klony polne i pospolite, leszczyny tureckie, graby pospolite, lipy drobnolistne i srebrzyste, głogi jednoszyjkowe, śliwy wiśniowe, robinie akacjowe i białe, a  wśród krzewów -  tawuły japońskie, berberysy Thunberga i pęcherznice kalinolistne o czerwonych liściach. Na terenach przylegających do ekranów akustycznych przy trasie rosną  świerki syberyjskie, jesiony wyniosłe i klony pospolite, jarząby szwedzkie.

Bujnie rosną pnącza na ekranach akustycznych. Atrakcyjnie wyglądają, ale też chłoną zanieczyszczenia i tłumią hałas. Są to m.in. popularne i odporne winobluszcze pięciolistkowe i trójklapowe, wiciokrzewy, ale także hortensję pnącą, rdestówkę Aubera, dławisz, powojniki, glicynie, róże pnące.

Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto, Sport
    "A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko, co piękne" – zbliżający się weekend w Toruniu upłynie w głównej mierze pod znakiem inspirowanego Kosmosem festiwalu Cosmos of Arts, w którego programie znalazły się m.in. wystawy, warsztaty oraz koncerty na Scenie letniej i w Dworze Artusa.
  • Miasto
    8 sierpnia 2024 r. na Targowisku Miejskim przy ul. Szosa Chełmińska odbyło się zorganizowane przez Gminę Miasta Toruń spotkanie informacyjno-konsultacyjne, którego celem było omówienie wariantów planowanej inwestycji drogowej na brakującym odcinku Trasy Staromostowej oraz wysłuchanie uwag mieszkańców, kupców, przedsiębiorców i użytkowników...
  • Drogi, Miasto
    W dniach od 14 do 25 sierpnia 2024 r. zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Miasto
    Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „W Toruniu chwalą się zakupem robota za 7 mln zł dla zadłużonego szpitala. Tymczasem drugi taki robot już w mieście pracuje”.
  • Dentystka pochylona nad dzieckiem
    Miasto
    Jest pozwolenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na utworzenie kierunku lekarsko-dentystycznego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.
  • Kultura, Miasto
    Letni czas sprzyja temu, by odwiedzić Scenę Szekspirowską im. Stanisława Stapfa w Toruniu, która ulokowana została w ogrodzie Teatru Baj Pomorski przy ul. Piernikarskiej 9.
  • 8 sierpnia 2024 r. na Targowisku Miejskim przy ul. Szosa Chełmińska odbyło się zorganizowane przez Gminę Miasta Toruń spotkanie informacyjno-konsultacyjne, którego celem było omówienie wariantów planowanej inwestycji drogowej na brakującym odcinku Trasy Staromostowej oraz wysłuchanie uwag mieszkańców, kupców, przedsiębiorców i użytkowników...
  • Na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego znowu działają obie windy.
  • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  • W piątek, 16 sierpnia 2024 r., kasy biletowe Miejskiego Zakładu Komunikacji będą zamknięte.
  • Sprawa pozostawionych na chodnikach, skwerach czy trawnikach psich odchodów budzi wiele kontrowersji. I nic dziwnego, gdyż stanowi to duży problem zarówno estetyczny, jak i higieniczny – również w Toruniu. Stąd po raz kolejny w mieście rusza kampania promująca sprzątanie po swoich pupilach. Szacuje się, że w ciągu całego swojego życia średniej...
  • Grupa 6 licealistów III Liceum Ogólnokształcącego wraz z opiekunami uczestniczyła w obozie "Młodzież dla pokoju". Wydarzenie odbyło się w dniach 27.07-03.08.2024 r. w Getyndze.
  • Toruńskie Centrum Usług Społecznych przygotowuje się do złożenia wniosku o środki w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.
  • Na 100 dni przed inauguracją 32. edycji Festiwalu EnergaCAMERIMAGE organizatorzy zaprezentowali plakat, który będzie symbolem graficznym tegorocznego wydarzenia.