Interwencyjna wycinka drzew | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Interwencyjna wycinka drzew

Eko, Miasto
Data publikacji: 15 maja 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: obumarłe drzewo rosnące przy ulicy

Kontynuowana jest interwencyjna wycinka drzew obumarłych, zamierających i nierokujących szans na przeżycie, z licznymi wypróchnieniami, uszkodzeniami pnia czy zachwianą statyką.

Celem prowadzenia takich działań jest likwidacja zagrożenia dla bezpieczeństwa wszystkich osób poruszających się na terenie naszego miasta i korzystających z licznych enklaw zieleni miejskiej - parków, skwerów, zieleńców. Pozostawianie drzew w takim stanie w przestrzeni publicznej stanowi wysokie ryzyko ich złamania się lub wywrócenia, co może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i życia oraz dla stanu mienia. Konieczność usuwania drzew suchych, a także w złym stanie fitosanitarnym jest zadaniem własnym Gmina Miasta Toruń jako właściciela terenów publicznych i stanowi integralną część prac w zakresie bieżącego utrzymania terenów zieleni miejskiej.

Jednakże nie wszystkie drzewa zostają całkowicie usunięte. W Toruniu na przestrzeni lat w parkach, na  skwerach i zieleńcach pozostają „świadkowie”, czyli pozostałości po drzewach w postaci pni o wysokości kilku metrów mających wartość przyrodniczą. Zaznaczyć należy jednak, że takie drzewa biocenotyczne pozostawiane są w przestrzeni publicznej tylko w przypadku wykazywania stabilności w gruncie. Ponadto część ściętych pni zostaje w środowisku, tworząc próchnowiska zwiększające bioróżnorodność miejskich terenów zieleni. W 2023 roku takie działania zostaną podjęte w Parku Tysiąclecia.

>>> Interwencyjna wycinka drzew – stan do 30 czerwca 2023 r.

Fot. Wydział Środowiska i Ekologii

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Plac 4 czerwca 1989 r. po zdemonotowaniu barierek wokół terenu inwestycji w poniedziałek 17 czerwca 2024 r. Fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Miasto, Sport
  18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • Eko, Kultura, Miasto
  Na kocykach, leżakach i matach piknikowych posłuchaliśmy muzyki i wspólnie odpoczywaliśmy w parku na Bydgoskim Przedmieściu.
 • Plakat festiwalu z rozetą witrażową na czerwonym tle
  Kultura, Miasto
  W Toruniu rozpoczął się 28. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura. Wstęp na część wydarzeń jest bezpłatny.
 • 17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • Serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy włoskiego pianisty, Sandro Ivo Bartoli, który będzie gościem w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu w dniach 19-20 czerwca 2024 r.
 • Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • 18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • 14 czerwca 2024 r. piłkarska reprezentacja Urzędu Miasta Torunia i jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Toruń wzięła udział w IX Piłkarskim Turnieju Samorządowców Województwa Kujawsko-Pomorskiego o Puchar Marszałka – Waganiec 2024.
 • Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.