Inauguracja roku szkolnego 2014/2015 | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Inauguracja roku szkolnego 2014/2015

27 tys. uczniów 1 września poszło do toruńskich szkół. Miejska inauguracja nowego roku odbyła się w ZS nr 7.

Łącznie do miejskich szkół poszło 27 tys. dzieci i uczniów:

  • do 25 szkół podstawowych - 11 405 dzieci i uczniów (1 222 dzieci, 10 183 uczniów),
  • do 19 gimnazjów - 4 939 uczniów,
  • do 11 liceów ogólnokształcących - 4 885 uczniów,
  • do 8 techników - 3 449 uczniów
  • do 5 zasadniczych szkół zawodowych - 565 uczniów,
  • do szkół specjalnych - 286 dzieci i uczniów (38 dzieci + 248 uczniów),
  • do szkół artystycznych - 690 uczniów,
  • do szkół dla dorosłych - 1 143 słuchaczy.

Dodatkowo do 17 przedszkoli poszło 2 435 dzieci.

Miejska inauguracja nowego roku szkolnego 2014/2015 odbyła się w Zespole Szkół nr 7, przy ul. Bażyńskich 30/36, o godz. 10.00. Podczas inauguracji obecni byli prezydent Torunia Michał Zaleski wraz z zastępcami, Marian Frąckiewicz - przewodniczący Rady Miasta Torunia oraz Radni Rady Miasta Torunia, Zofia Kilanowska – dyrektor toruńskiej Delegatury Kujawsko-Pomorskeigo Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy oraz przedstawiciele toruńskiej oświaty.

Zespół Szkół nr 7 (Szkoła Podstawowa nr 10 i Gimnazjum nr 10) w Toruniu to placówka z zasadami i wieloletnią tradycją, która w 2015 r. będzie obchodziła 70-lecie istnienia. Od kilku lat budynek Zespołu Szkół nr 7 i tereny szkolne pozytywnie zmieniają swój wygląd. W roku 2004 r.  powstała nowa pełnowymiarowa sala gimnastyczna ze ścianką wspinaczkową, w roku szkolnym 2012/13 oddano do użytku  nowoczesny obiekt sportowo-rekreacyjny powstały w ramach programu rządowo-samorządowego „Moje Boisko - Orlik 2012” oraz plac zabaw przygotowany w ramach programu „Radosna szkoła”. W 2013 r. wykonano termomodernizację budynku. Co roku są wykonywane ważne prace remontowo-modernizacyjne.

Zespół Szkół nr 7 w Toruniu to szkoła środowiskowa, w której szczególną wagę przywiązuje się do edukacji regionalnej, ekologicznej, prozdrowotnej oraz działań w zakresie integracji. Od 1994 r. szkoła prowadzi oddziały integracyjne, w których uczą się dzieci z wadami słuchu oraz innymi dysfunkcjami. Nauczyciele specjalizujący się w pracy z dzieckiem niepełnosprawnym  wsparcia udzielają także rodzinom uczniów w ramach działalności Toruńskiego Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Wadą Słuchu działającym przy Zespole Szkół nr 7. W Zespole Szkół nr 7 pracuje wykwalifikowana kadra nauczycieli i nauczycieli specjalistów w zakresie pracy z dziećmi z dysfunkcjami. Dzięki wspólnym wysiłkom uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 i Gimnazjum nr 10 każdego roku uzyskują wysokie wyniki na sprawdzianie po klasie szóstej i egzaminie gimnazjalnym, a tym samym zajmują wysokie lokaty wśród szkół toruńskich. Uczniowie Zespołu Szkół nr 7 każdego roku uzyskują tytuły laureatów i finalistów konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, w XXV Międzynarodowym Konkursie Matematycznym "Matematyka bez granic", Lidze Zadaniowej i wielu innych. Szkoła podejmuje szereg działań mających na celu podniesienie kompetencji językowych uczniów, m.in. poprzez realizację projektów w ramach programu  „Comenius. Uczenie się przez całe życie” czy organizowanie różnego typu międzynarodowej współpracy uczniów. 

Od roku 2012 w gimnazjum prowadzone są klasy sportowe o profilu koszykarskim we współpracy z Klubem Sportowym Basket Toruń SA. Uczniowie ZS nr 7 każdego roku zdobywają najwyższe laury w miejskich i wojewódzkich imprezach sportowych. Równie ważne filary nauczania i wychowania stanowi edukacja kulturalna i artystyczna. W szkole działa  zespół taneczny MIX, który w 2013 r. obchodził 15-lecie istnienia. Zespół MIX prowadzony przez p. Annę Wasiłek skupia 100 uczniów w wieku od 6 do 16 lat. W szkole prężnie działa też Teatr Rosarium pod kierunkiem p. Małgorzaty Teski, który daje uczniom możliwość realizacji pasji związanych z kulturą i sztuką, a talenty uczniów – aktorów są doceniane na miejskich, wojewódzkich i ogólnopolskich konkursach teatralnych. Zespół Szkół nr 7 współpracuje z wieloma instytucjami, m.in. z Wydziałami UMT; UMK w Toruniu – udział uczniów w zajęciach realizowanych w instytutach naukowych oraz prowadzenie w szkole praktyk pedagogicznych; Ruchem Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata Maitri – realizacja programu „Adopcja na odległość”, organizacja Dnia Solidarności z Afryką, toruńskimi klubami sportowymi, Fundacją Bank Żywności - wolontariat uczniów w akcjach sezonowych - pozyskiwanie żywności dla rodzin uczniów w trudnej sytuacji materialnej i wieloma innymi.

Najczęściej czytane aktualności

  • Citroeny jadą do Torunia
    Kultura, Miasto
    3000 uczestników, ponad 1000 zabytkowych aut i 5 dni w Toruniu – tak zapowiada się 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-18 sierpnia br.
  • Fiolki z krwią w stacji krwiodawstwa
    Miasto
    9 sierpnia 2024 r. na parkingu przy Urzędzie Miasta Torunia stanie krwiobus, w którym można będzie oddać krew.
  • Miasto
    W niedzielny poranek 4 sierpnia 2024 r. z Torunia wyruszyła 46. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę.
  • Seniorzy podczas wycieczki do Kamienicy Pod Gwiazdą, fot. Marzena Sobiecka von Brandt
    Miasto
    Czytają, grają w gry planszowe, zajmują się rękodziełem, spędzają wspólnie czas - seniorzy w toruńskich Dziennych Domach Pobytu nie narzekają na nudę. Lato w pełni, dlatego seniorzy z DDP przy ul. Mickiewicza wykorzystują panującą słoneczną pogodę. Częste spacery, spędzanie wolnego czasu w ogrodzie - to ostatnio ich ulubione aktywności. Na...
  • Kultura, Miasto
    Kolejna edycja Bella Skyway Festival już niedługo ponownie zawita do Torunia.
  • Na Olęderskiej prace na ukończeniu
    Drogi, Miasto
    Rozbudowa ul. Olęderskiej jest już na finiszu.
  • Dzieje się na toruńskich drogach. Zaglądamy na place budowy wciąż trwających lub świeżo zakończonych prac drogowych.
  • 8 sierpnia zapraszamy wszystkich chętnych na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze. Można będzie poznać zasady ubiegania się o dotacje na termomodernizacje domów lub wymianę ogrzewania.
  • Dzięki pozyskaniu nowoczesnego sprzętu Szpital Miejski w Toruniu będzie w stanie rozszerzyć zakres swojej działalności w leczeniu operacyjnym chorób nowotworowych - zarówno układu moczowego, jak i przewodu pokarmowego.
  • Andżelika Dzięgiel-Poślada została nową dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia. W gronie kadry urzędniczej powitał ją 5 sierpnia 2024 r. zastępca prezydenta Rafał Pietrucień.
  • Podglądamy, co się dzieje przy ul. Srebrnego 4. Od kilku dni, na odcinku prawie 280 metrów, trwa remont istniejącej tam drogi rowerowej.
  • Kolejne pasy drogowe w Toruniu zostaną obsadzone ozdobnymi krzewami. Róże, irgi, tawuły i berberysy pojawią się m.in. na osiedlach: Chełmińskie, Mokre i Bydgoskie.
  • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się na liście podmiotów leczniczych zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej. Placówka będzie pełniła rolę Specjalistycznego Ośrodka Leczenia Onkologicznego SOLO II.
  • 9 sierpnia 2024 r. na parkingu przy Urzędzie Miasta Torunia stanie krwiobus, w którym można będzie oddać krew.