II Zielone Forum Torunia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

II Zielone Forum Torunia

Eko, Miasto
Data publikacji: 19 grudnia 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Goście II Zielone Forum Torunia siedzą i słuchają prelekcji

13 grudnia 2023 r. w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym odbyło się II Zielone Forum Torunia. Uczestnicy spotkania mieli okazji obejrzeć film przedstawiający historię aktywistki Jane Jacobs i jej walkę o wizję Nowego Jorku w XX w. Po pokazie odbył się panel dyskusyjny, na którym goście opowiadali o udziale w projekcie Green Lab Toruń oraz o innych podobnych inicjatywach, jak komisje dialogu społecznego.

Spotkanie Forum zaczęło się od krótkiego podsumowania kilku miesięcy prac zespołu roboczego GreenLab, przedstawiono część rekomendacji, które wypracowała grupa i które niebawem zostaną przekazane władzom miasta. Rekomendacje dotyczą m.in. retencji w mieście, „zielonej” edukacji, parków kieszonkowych, budżetu obywatelskiego, aktywizacji mieszkańców oraz ochrony zieleni w czasie inwestycji i remontów, a także powołania społecznych inspektorów ds. zieleni.

Film „Obywatelka Jane. Walka o miasto” zainspirował wielu zebranych. Ciekawa historia walki aktywistki i publicystki z magnatem finansowym Robertem Mosesem o wizję Nowego Jorku w latach 50. XX w. okazała się nad wyraz aktualna. Poruszane problemy - wielopiętrowych wieżowców, dzielnic komunalnych czy szerokich arterii budowanych przez środek miasta – nadal nam towarzyszą. Bohaterka aktywistką została nieco z przymusu, ale nie przeszkodziło jej to w zorganizowaniu bardzo skutecznego oddolnego ruchu sprzeciwiającego się niszczeniu tkanki miejskiej.

Podczas ostatniej części spotkania głos oddano głos zaproszonym gościom, uczestnikom grupy Green Lab oraz publiczności. Julia Koczanowicz-Chondzyńska z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych opowiadała o pracach komisji dialogu społecznego w Warszawie, zastępca prezydenta miasta Paweł Gulewski porównywał pilotaż Green Labu do udanych „szybkich randek”. - Mięliśmy mało czasu, ale dużo się nauczyliśmy i przygotowujemy się do kontynuacji formuły w 2024 r.zapowiedział Paweł Gulewski. Justyna Kardasz i Bartosz Szymański dzielili się z nami wrażeniami z pracy w grupie roboczej. Podkreślali, iż mimo bardzo szybkiego tempa prac (zespół spotkał się 4 razy w ciągu 2 miesięcy) udało się wypracować kilka ciekawych pomysłów. Dodatkowo praca przebiegała w przyjaznej atmosferze, a uczestnicy zespołu podczas procesu uczyli się perspektyw innych osób. W czasie panelu padło kilka pytań i oświadczeń ze strony publiczności. Poruszano tematy rekomendacji, podnoszono potrzebie sprawczości Green Labu oraz włączaniu młodszego pokolenia w pracę zespołu w przyszłości.

autor: Piotr Jarczyk, koordynator projektu Green Lab Toruń

fot. Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Protest rolników - będą problemy z komunikacją miejską
  Miasto, MZK
  Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • 25 lat Polski w NATO - koncert
  Kultura, Miasto
  Od 1 marca 2024 r. będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na koncert muzyki filmowej, musicalowej i popularnej „25 lat Polski w NATO”.
 • Na zdjęciu: jezdnia, a na niej jedzie samochód
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy remontu ulicy Grudziądzkiej. Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 14 marca 2024 r.
 • Spotkanie z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim
  Miasto
  28 lutego 2024 r. Urząd Miasta Torunia odwiedził nowy Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Michał Sztybel. Towarzyszył mu pełnomocnik ds. samorządowych Rafał Rospenda. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Mapa przestawia objazd ulicami Podgórną i Wiązową
  Drogi, Miasto
  We wtorek 5 marca 2024 r. rozpocznie się przebudowa skrzyżowania Podgórnej z ul. Wiązową. Za dwa miesiące w tym miejscu powstanie wyniesione skrzyżowanie.
 • Konsul Generalny Chin odwiedził Toruń
  Miasto
  Fan Xiaodong – Konsul Generalny Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku, wicekonsul Jianfu Xiao oraz Changlin Mar, inicjator toruńskich kontaktów z chińskim miastem Guilin gościli w Urzędzie Miasta Torunia. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski. Przypomnijmy, że od 2010 roku Toruń ma podpisaną umowę partnerską z chińskim miastem Guilin...
 • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Odliczamy dni do uruchomienia roweru miejskiego. Startujemy w najbliższy piątek, 1 marca!
 • 1 marca 2024 r. o godz. 12:00 przy pomniku w al. Solidarności odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.
 • „Bezpieczeństwo osób starszych” – konferencja pod tym tytułem odbyła się 26 lutego 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.