Historycy o konspiracji | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Historycy o konspiracji

12-13 listopada w Toruniu odbędzie się I Kongres Historyków Konspiracji Niepodległościowej. Spotkanie, którego tematem jest "25 lat niezależnych badań nad działalnością konspiracyjną 1939-1945. Ludzie, instytucje i wydarzenia" uczci przypadające w tym roku 25-lecie działalności Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej w Toruniu.

Obrady poprzedzi złożenie kwiatów na grobie gen. prof. Elżbiety Zawackiej na cmentarzu św. Jerzego – w czwartek, 12 listopada o godz. 8.45.

Kongres rozpocznie się o godz. 9.15 w auli Collegium Humanisticum UMK na Bielanach (ul. Bojarskiego 1). Wezmą w nim udział naukowcy z całej Polski, historycy, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, badacze dziejów Armii Krajowej, przedstawiciele Studium Polski Podziemnej w Londynie, a także żołnierze AK. Gościem wydarzenia będzie prezydent Torunia Michał Zaleski. Impreza jest też otwarta dla wszystkich zainteresowanych tematyką działalności konspiracyjnej. Wstęp wolny.

W części referatowej mowa będzie m.in. o: dorobku IPN w badaniach nad konspiracją, działalności Muzeum Armii Krajowej w Krakowie i Muzeum Powstania Warszawskiego, stanie badań nad Polskim Państwem Podziemnym, Okręgu Wileńskim AK, dziejach polskiej partyzantki w latach 1939-1945, polskim harcerstwie w czasie II wojny światowej, łączności zagranicznej Komendy Głównej ZWZ-AK, zaangażowaniu w konspirację polskiego duchowieństwa, a także o represjach, okolicznościach aresztowania i śmierci działaczy Polskiego Państwa Podziemnego i miejscach ich pochówku.

W czwartek i piątek zaplanowano też w godz. 12.40-16.30 warsztaty dla uczniów toruńskich szkół (wszystkich typów), które poprowadzą pracownicy Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej , IPN w Bydgoszczy, Muzeum AK w Krakowie i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Będzie mowa o początku II wojny światowej, tajemnicach kryptologii, codzienności żołnierzy AK i partyzantów oraz kobietach i dzieciach w konspiracji.

Szczegółowy program kongresu

Pobierz ulotkę kongresu

Organizatorami wydarzenia są: Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Wydział Nauk Historycznych i Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Imprezie jest również objęta Patronatem Prezydenta Miasta Torunia.

Więcej informacji: Biuro Kongresu – Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej, tel.: 56 65-22-186. Koordynacja merytoryczna: dr Katarzyna Minczykowska 504-214-497, e-mail: zarzad@zawacka.pl.

Najczęściej czytane aktualności

  • Citroeny jadą do Torunia
    Kultura, Miasto
    3000 uczestników, ponad 1000 zabytkowych aut i 5 dni w Toruniu – tak zapowiada się 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-18 sierpnia br.
  • Miasto
    W niedzielny poranek 4 sierpnia 2024 r. z Torunia wyruszyła 46. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę.
  • Kultura, Miasto
    Kolejna edycja Bella Skyway Festival już niedługo ponownie zawita do Torunia.
  • Fiolki z krwią w stacji krwiodawstwa
    Miasto
    9 sierpnia 2024 r. na parkingu przy Urzędzie Miasta Torunia stanie krwiobus, w którym można będzie oddać krew.
  • Seniorzy podczas wycieczki do Kamienicy Pod Gwiazdą, fot. Marzena Sobiecka von Brandt
    Miasto
    Czytają, grają w gry planszowe, zajmują się rękodziełem, spędzają wspólnie czas - seniorzy w toruńskich Dziennych Domach Pobytu nie narzekają na nudę. Lato w pełni, dlatego seniorzy z DDP przy ul. Mickiewicza wykorzystują panującą słoneczną pogodę. Częste spacery, spędzanie wolnego czasu w ogrodzie - to ostatnio ich ulubione aktywności. Na...
  • Miasto
    15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym na Placu św. Katarzyny.
  • Dzieje się na toruńskich drogach. Zaglądamy na place budowy wciąż trwających lub świeżo zakończonych prac drogowych.
  • 8 sierpnia zapraszamy wszystkich chętnych na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze. Można będzie poznać zasady ubiegania się o dotacje na termomodernizacje domów lub wymianę ogrzewania.
  • Dzięki pozyskaniu nowoczesnego sprzętu Szpital Miejski w Toruniu będzie w stanie rozszerzyć zakres swojej działalności w leczeniu operacyjnym chorób nowotworowych - zarówno układu moczowego, jak i przewodu pokarmowego.
  • Andżelika Dzięgiel-Poślada została nową dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia. W gronie kadry urzędniczej powitał ją 5 sierpnia 2024 r. zastępca prezydenta Rafał Pietrucień.
  • Podglądamy, co się dzieje przy ul. Srebrnego 4. Od kilku dni, na odcinku prawie 280 metrów, trwa remont istniejącej tam drogi rowerowej.
  • Kolejne pasy drogowe w Toruniu zostaną obsadzone ozdobnymi krzewami. Róże, irgi, tawuły i berberysy pojawią się m.in. na osiedlach: Chełmińskie, Mokre i Bydgoskie.
  • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się na liście podmiotów leczniczych zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej. Placówka będzie pełniła rolę Specjalistycznego Ośrodka Leczenia Onkologicznego SOLO II.
  • 9 sierpnia 2024 r. na parkingu przy Urzędzie Miasta Torunia stanie krwiobus, w którym można będzie oddać krew.