Goście z Getyngi w UMT | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Goście z Getyngi w UMT

Miasto
Data publikacji: 29 marca 2023
Autor: Paula Gałązka
Goście z Getyngi w UMT

88-letni Wolfgang Thielbörger, były radny partnerskiego miasta Getyngi, odwiedził Toruń. W Urzędzie Miasta spotkał się z zastępcą Prezydenta Miasta Torunia Zbigniewem Fiderewiczem oraz przewodniczącym Rady Miasta Torunia Marcinem Czyżniewskim.

Wolfgang Thielbörger na co dzień jest zawodnikiem klubu  LG Göttingen. W Grodzie Kopernika uczestnicz w 9. Halowych Mistrzostwach Świata Masters, które odbywają się na Arenie Toruń przy ul. Bema.

- To nie jest moja pierwsza wizyta w Toruniu. Już kilkukrotnie miałem okazję być tutaj przy okazji wydarzeń sportowych. Dziękuję za to zawsze ciepłe i serdeczne przyjęciemówił Wolfgang Thielbörger podczas spotkania, które odbyło się 28 marca 2023 r. w Urzędzie Miasta Torunia. Towarzyszyli mu Heidel Henniges, Leokadia Selent oraz Manfred Schmidt.

Rozmowa z byłym radnym miasta partnerskiego była okazją do omówienia dotychczasowej współpracy partnerskiej Torunia z Getyngą, trwającej już od 45 lat.

- Bardzo sobie cenimy tę współpracę, bo to nie tylko kontakty i wymiana doświadczeń, ale też konkretne projekty, które łączą nasze miasta. To między innymi Nagroda Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego, która przyznawana jest za całokształt twórczości literackiej. Tutaj warto zauważyć pewną zależność, że laureaci naszej nagrody zostawali też laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie literatury - przypomniał Zbigniew Fiderewicz, zastępca Prezydenta Miasta Torunia.

Przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski z kolei wspominał ostatnią wizytę toruńskiej delegacji w Getyndze:

- Te kontakty są bardzo żywe i inspirujące, co nas cieszy. Już przygotowujemy się do kolejnego wyjazdu jesienią, ale czekamy też na przyjazd delegacji z Getyngi na czerwcowy Zjazd Miast Nowej Hanzy, który odbędzie się w Toruniu.

Na zakończenie spotkania goście otrzymali drobne upominki.


Umowa o współpracy partnerskiej z Getyngą została podpisana 28 grudnia 1978 roku. W przestrzeni miejskiej przypominają o niej: tabliczka na budynku Urzędu Miasta Torunia, ulica Ślimak Getyński, rzeźba przekazana w 2018 roku oraz  okazjonalny herb Getyngi wykonywany z kwiatów przy Ślimaku Getyńskim, a także drogowskaz wskazujący odległość do Getyngi na skrzyżowaniu przy ul. Wały gen. Sikorskiego.

Warto przypomnieć, że w 2022 roku, w związku z wojną w Ukrainie, Getynga przekazała transport humanitarny bezpośrednio na granicę polsko- ukraińską oraz wsparcie finansowe:

 • 35.000 euro przekazane na konto UMT przez Urząd Miasta w Getyndze z przeznaczeniem:  20.00 euro na pomoc dla Łucka + 15.000 euro na pomoc uchodźcom w Toruniu,
 • 2500 euro przekazane na konto UMT przez Getyńskie Stowarzyszenie Miast Partnerskich;

W 2023 roku przekazano kolejne wsparcie– środki w wysokości 10.000 Euro przekazane na konto GMT – na zakupy niezbędnych materiałów i produktów dla Łucka.

fot. Paula Gałązka

Najczęściej czytane aktualności

 • Docenieni za bohaterską postawę
  Miasto
  St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
  Eko, Miasto
  Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
 • Kultura, Miasto
  Setki motocyklistów przyjechały ulicami Torunia w ramach tradycyjnej akcji wypędzania zimy. Jest to symboliczny początek sezonu motocyklowego.
 • Mapa pokrycia Torunia planami miejscowymi.
  Miasto
  Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.
 • 30 lat Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza
  Miasto
  Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
 • Miasto
  Stowarzyszenie „Kierunek Zdrowie” obchodzi 20-lecie działalności charytatywnej.
 • Z roku na rok na świecie wytwarza się coraz więcej plastiku. Dlatego tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi zwraca uwagę na ten aspekt, zachęcając wszystkich do refleksji nad hasłem tych obchodów: „Planeta vs. Plastik”. Choć oficjalne święto przypada na 22 kwietnia, już teraz zachęcamy mieszkańców Torunia do podejmowania działań na rzecz ochrony...
 • Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
 • Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia zaprasza do składania projektów w otwartych konkursach ofert na realizację działań z zakresu profilaktyki uzależnień.
 • St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
 • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
 • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.