Goście z Getyngi w UMT | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Goście z Getyngi w UMT

Miasto
Data publikacji: 29 marca 2023
Autor: Paula Gałązka
Goście z Getyngi w UMT

88-letni Wolfgang Thielbörger, były radny partnerskiego miasta Getyngi, odwiedził Toruń. W Urzędzie Miasta spotkał się z zastępcą Prezydenta Miasta Torunia Zbigniewem Fiderewiczem oraz przewodniczącym Rady Miasta Torunia Marcinem Czyżniewskim.

Wolfgang Thielbörger na co dzień jest zawodnikiem klubu  LG Göttingen. W Grodzie Kopernika uczestnicz w 9. Halowych Mistrzostwach Świata Masters, które odbywają się na Arenie Toruń przy ul. Bema.

- To nie jest moja pierwsza wizyta w Toruniu. Już kilkukrotnie miałem okazję być tutaj przy okazji wydarzeń sportowych. Dziękuję za to zawsze ciepłe i serdeczne przyjęciemówił Wolfgang Thielbörger podczas spotkania, które odbyło się 28 marca 2023 r. w Urzędzie Miasta Torunia. Towarzyszyli mu Heidel Henniges, Leokadia Selent oraz Manfred Schmidt.

Rozmowa z byłym radnym miasta partnerskiego była okazją do omówienia dotychczasowej współpracy partnerskiej Torunia z Getyngą, trwającej już od 45 lat.

- Bardzo sobie cenimy tę współpracę, bo to nie tylko kontakty i wymiana doświadczeń, ale też konkretne projekty, które łączą nasze miasta. To między innymi Nagroda Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego, która przyznawana jest za całokształt twórczości literackiej. Tutaj warto zauważyć pewną zależność, że laureaci naszej nagrody zostawali też laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie literatury - przypomniał Zbigniew Fiderewicz, zastępca Prezydenta Miasta Torunia.

Przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski z kolei wspominał ostatnią wizytę toruńskiej delegacji w Getyndze:

- Te kontakty są bardzo żywe i inspirujące, co nas cieszy. Już przygotowujemy się do kolejnego wyjazdu jesienią, ale czekamy też na przyjazd delegacji z Getyngi na czerwcowy Zjazd Miast Nowej Hanzy, który odbędzie się w Toruniu.

Na zakończenie spotkania goście otrzymali drobne upominki.


Umowa o współpracy partnerskiej z Getyngą została podpisana 28 grudnia 1978 roku. W przestrzeni miejskiej przypominają o niej: tabliczka na budynku Urzędu Miasta Torunia, ulica Ślimak Getyński, rzeźba przekazana w 2018 roku oraz  okazjonalny herb Getyngi wykonywany z kwiatów przy Ślimaku Getyńskim, a także drogowskaz wskazujący odległość do Getyngi na skrzyżowaniu przy ul. Wały gen. Sikorskiego.

Warto przypomnieć, że w 2022 roku, w związku z wojną w Ukrainie, Getynga przekazała transport humanitarny bezpośrednio na granicę polsko- ukraińską oraz wsparcie finansowe:

 • 35.000 euro przekazane na konto UMT przez Urząd Miasta w Getyndze z przeznaczeniem:  20.00 euro na pomoc dla Łucka + 15.000 euro na pomoc uchodźcom w Toruniu,
 • 2500 euro przekazane na konto UMT przez Getyńskie Stowarzyszenie Miast Partnerskich;

W 2023 roku przekazano kolejne wsparcie– środki w wysokości 10.000 Euro przekazane na konto GMT – na zakupy niezbędnych materiałów i produktów dla Łucka.

fot. Paula Gałązka

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dzieci w strojach ludowych tańczą poloneza na boisku szkolnym
  Miasto
  Szkoła Podstawowa nr 1 obchodzi 140-lecie działalności. Uroczystości z tej okazji odbyły się 6 czerwca 2023 r.
 • Rondo przy Niesiołowskiego i Buszczyńskich gotowe
  Drogi, Miasto
  Na miesiąc przed planowanym terminem zakończyła się budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Niesiołowskiego i Buszczyńskich. Zadanie zostało zrealizowane w ramach "Programu poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów".
 • Na zdjęciu: kasztanowiec o imieniu Jeżyk, obok stoi kilkadziesiąt dzieci
  Eko, Miasto
  Kasztanowiec Jeżyk, rosnący przy ul. Łąkowej, znalazł się w finale konkursu Drzewo Roku 2023. Głosowanie trwa do końca czerwca 2023 r.
 • Tak się robi biznes „Made in Toruń” - Calla Flowers
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu przygotowało cykl wideo prezentujący wybrane firmy wyróżnione toruńskim znakiem jakości.  „Tak się robi biznes Made in Toruń” ma charakter wizerunkowy. W kolejnym odcinku prezentujemy studio kwiatowe Calla Flowers. - To miejsce o niezwykłym klimacie i oferujące niebanalne kompozycje florystyczne. Wyjątkowe...
 • Miasto, Sport
  Piłkarze toruńskiej Elany już w czwartek 8 czerwca 2023 r. meczem z Pogonią Mogilno mogą przypieczętować awans do trzeciej ligi piłkarskich rozgrywek.
 • Na zdjęciu ulica Kopernika w Toruniu
  Drogi, Miasto
  Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego mogą odbywać się wydarzenia sportowe – każdej kategorii – tak zdecydował zarząd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
 • Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Oficyna kamienicy przy ul. Łaziennej 24A idzie pod młotek. Nieruchomość na toruńskiej starówce będzie można kupić w przetargu organizowanym przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami w dn. 20 czerwca 2023 r.
 • W piątek 9 czerwca 2023 r. - po Bożym Ciele - kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 7:00-14:30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
 • W poniedziałek 5 czerwca 2023 r., w 63. rocznicę śmierci gen. Józefa Hallera, przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem Honorowego Obywatela Torunia, dowódcy Frontu Pomorskiego, który w 1920 r. przyniósł miastu niepodległość. Toruński pomnik gen. Hallera znajduje się u wylotu ulicy Piastowskiej, którą 18 stycznia 1920 r....
 • 20 czerwca o godz. 11:00 zostanie przeprowadzony pierwszy przetarg na lokal mieszkalny przy ul. Słowackiego 51. Zgodnie z regulaminem I przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż lokalu niemieszkalnego nr 10 powołana została komisja przetargowa. Przetarg odbędzie się 20 czerwca o godz. 11:00 w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu...
 • Wiele atrakcji czekało na najmłodszych podczas Art Pikniku, jaki odbył się z okazji Dnia Dziecka 4 czerwca 2023 r. na Błoniach Nadwiślańskich.
 • Wspólna wycieczka i piknik w leśnictwie Olek pod hasłem „Toruń na rowery 2023” przyciągnęły setki torunian na jednośladach. Szósta edycja największego rekreacyjnego wydarzenia sezonu rowerowego odbyła się w niedzielę 4 czerwca 2023 r.