Godzina dla Ukrainy! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Godzina dla Ukrainy!

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 20 grudnia 2022
Autor: Paula Gałązka
Zdjęcie przedstawia widok z lotu ptaka na most Piłsudskiego

Tegoroczne Święta Bożego Narodzenia dla obywateli Ukrainy będą trudne. W ramach solidarności z naszymi sąsiadami ze Wschodu nie tylko wysyłamy transport z darami, ale też jutro o tej porze (21 grudnia 2022 roku o 20:00) na godzinę zgaśnie iluminacja mostu drogowego im. J. Piłsudskiego.

Święta Bożego Narodzenia, które powinny być czasem pełnym ciepła i dobra, będą w tym roku koszmarem dla mieszkańców zaatakowanej Ukrainy. Każdego dnia rosyjskie rakiety niszczą ich miasta, domy, a także infrastrukturę energetyczną Ukrainy, czego skutkiem są przerwy w dostawie energii na terenie całego kraju. W tym momencie około 14 mln mieszkańców Ukrainy nie ma dostępu do prądu, ciepła i wody.

W odpowiedzi na apel Senatu Rzeczypospolitej Polskiej 21 grudnia o godzinie 20.00 Toruń dołączy do międzynarodowej akcji „Godzina dla Ukrainy”. Tak jak w wielu polskich i europejskich miastach, tak i w Grodzie Kopernika na godzinę wyłączona zostanie jedna iluminacja. U nas będzie to oświetlenie mostu drogowego im. J. Piłsudskiego. W ten sposób symbolicznie pokażemy, że wiemy o warunkach, w jakich tegoroczne Święta spędzą nasi ukraińscy sąsiedzi. Ta godzina to ważny gest pokazujący, że pamiętamy o tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą i nie jesteśmy obojętni.

Bądźmy solidarni z Ukrainą!

fot. Błażej Antonowicz

Kategoria: 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Grafika promująca wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Torunia
  Miasto
  Jeszcze tylko do 7 lutego 2023 roku młodzi torunianie mogą zgłaszać swoje kandydatury do Młodzieżowej Rady Miasta.
 • Nie bądź obojętny na innych
  Miasto
  Zwracajmy szczególną uwagę na osoby, które w okresie zimowym mogą potrzebować pomocy.
 • Kobiety odśnieżajace chodnik przed sklepem
  Drogi, Miasto
  W związku z obfitymi opadami śniegu przypominamy, że obowiązek odśnieżania dotyczy nie tylko służb miejskich, ale także innych właścicieli i zarządców nieruchomości na terenie Torunia.
 • Mężczyzna w żółtej kurtce puka do drzwi
  Miasto
  Od soboty 4 lutego 2023 r. w Toruniu rozpocznie się akcja roznoszenia decyzji wymiarowych w sprawie podatków lokalnych na rok 2023.
 • Zdjęcie przedstawia lód na chodniku.
  Miasto
  Po intensywnych opadach śniegu przyjdzie oblodzenie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia dla Torunia.
 • Plakat z rodziną, dzieckiem i telefonem z aplikacją mobilną ZUS
  Miasto
  Duże zainteresowanie świadczeniem 500+. Do ZUS napłynęło już prawie 670 tys. wniosków.
 • Rozpatrzenie uchwały w sprawie zasad udzielania dotacji konserwatorskich będzie jedynym punktem sesji Rady Miasta Torunia 9 lutego 2023 r.
 • W związku z intensywnymi opadami śniegu 3 lutego 2023 roku na toruńskie drogi ruszyły piaskarki i ciągniki.
 • Narodowy Bank Polski 9 lutego 2023 r. wprowadzi do obiegu kolekcjonerski banknot oraz srebrną monetę kolekcjonerską poświęcone Mikołajowi Kopernikowi.
 • Część wydziałów Urzędu Miasta Torunia zmieniła swoje dotychczasowe siedziby. Poniżej wykaz aktualnych lokalizacji.
 • Ostrzeżenie będzie obowiązywało od 2 lutego 2023 roku od godziny 19:00 do 3 lutego 2023 roku do godziny 09:00.
 • Od poniedziałku 6 lutego 2023 r. zostanie otwarte po przebudowie przejście dla pieszych na Szosie Chełmińskiej w rejonie Trasy Średnicowej Północnej przy ul. Wybickiego.
 • Najlepsze prace udekorują torty, które pojawią się 18 lutego 2023 roku podczas imprezy urodzinowej Mikołaja Kopernika.
 • Prawne aspekty funkcjonowania samorządów były tematem konferencji samorządowej, jaka odbyła się 1 lutego 2023 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji. Gościem spotkania był minister ds. samorządu terytorialnego Włodzimierz Tomaszewski.