Gaj Ojców i Matek | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Gaj Ojców i Matek

Eko, Miasto
Data publikacji: 27 lipca 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu osoba trzyma gałązkę w dole, druga zasypuje dół ziemią

W Toruniu powstanie przestrzeń do sadzenia drzew upamiętniających narodziny dzieci. Na miejsce Gaju Ojców i Matek wstępnie wyznaczono tereny rekreacyjne przy ul. Olsztyńskiej.

Roboczo nazwany Toruński Gaj Ojców i Matek będzie kompozycją zieleni, składającą się z drzew sadzonych indywidualnie przez mieszkańców na wyznaczonym przez miasto obszarze. Każde drzewo ma upamiętniać narodziny małego torunianina lub małej torunianki. Przez następne lata rośliny będą objęte opieką zainteresowanych ich losem rodziców. Pierwszym inicjatorem tego typu gaju w Polsce był Gdańsk – już od dekady sadzone są tam drzewa na cześć nowo narodzonych dzieci.

W Toruniu na miejsce sadzenia drzew wstępnie wyznaczono tereny rekreacyjne przy ul. Olsztyńskiej.

- Miasto w najbliższym czasie podejmie działania umożliwiające nasadzenia na gruntach gminnych drzew dla upamiętnienia narodzin dzieci. Wstępnie wytypowano miejsce takich nasadzeń – obok terenów rekreacyjnych przy ul. Olsztyńskiej, spełniające warunki: siedliskowe, dobrej dostępności oraz właściwej ekspozycjiczytamy w odpowiedzi na interpelację radnego Michała Jakubaszka.

Warto dodać, że o powstanie takiego miejsca zabiegali wcześniej także radni Bartosz Szymanski oraz Maciej Krużewski.

Obecnie opracowywane są ramy organizacyjno-prawne dla przedsięwzięcia. Do rozstrzygnięcia zostaje też sama nazwa gaju, dokładna jego lokalizacja oraz wybór gatunków drzew rodzimych, które najlepiej przyjmą się na wyznaczonym terenie.

Fot. Sławomir Kowalski

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu trzy tradycyjne łodzie z flagami Festiwalu Wisły
  Kultura, Miasto, Sport
  Największy zlot tradycyjnych łodzi i statków rzecznych w Polsce ponownie zawitał w Toruniu! Kultowa impreza z sześcioletnią tradycją potrwa do 15 sierpnia 2022 r.
 • Miasto
  Swoje święto obchodziło 12 sierpnia 2022 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Podczas uroczystości uczelni nadano status akademii.
 • Na zdjęciu Oficer Wojska Polskiego salutuje sztandarowi Garnizonu Toruń.
  Kultura, Miasto
  15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Grafika wydarzenia
  Miasto, Sport
  Miasto Toruń i Stowarzyszenie GoSport! zapraszają na drugą edycję wydarzenia „Dzień Sportu 2022”. Podczas imprezy na toruńskich Stawkach możecie liczyć na treningi, sportowe animacje i konkursy z najlepszymi toruńskimi sportowcami.
 • Na zdjęciu: widok z drona na budowę linii tramwajowej
  Miasto, MZK
  Dłużej niż pierwotnie planowano zamknięty będzie odcinek Szosy Chełmińskiej od ul. Grudziądzkiej do pl. NOT. Przejazd nie będzie możliwy do 21 sierpnia 2022 r.
 • Na zdjęciu: trzy jachty z białymi żaglami na Wiśle
  Miasto, Sport
  14 sierpnia 2022 r. odbędzie się 57. edycja Długodystansowych Regat na Wiśle. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wisły.
 • Szlakiem toruńskiego sportu ruszą uczestnicy rekreacyjnego rajdu organizowanego przez Urząd Miasta oraz Stowarzyszenie GoSport! Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 21 sierpnia 2022 r.
 • W poniedziałek 15 sierpnia 2022 r. w związku z przypadającym świętem, ruch tramwajowy i autobusowy będzie ograniczony.
 • Anooki to zabawni bohaterowie instalacji, które będzie można zobaczyć na placu Rapackiego podczas 13. Bella Skyway Festival, który odbędzie się w Toruniu w dniach 16-20 sierpnia 2022 r.
 • Przy budynku Wydziału Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Torunia powstały trzy rabaty z nowymi nasadzeniami.
 • W związku z szybszym niż planowano zakończeniem prac montażowych przy 13. Bella Skyway Festival w rejonie Placu Rapackiego, Fontanna Cosmopolis została ponownie uruchomiona. Wszyscy spragnieni ochłody będą mogli korzystać z fontanny przez najbliższe upalne dni do godziny 18:00. Później, w godzinach wieczornych, w związku z organizacją festiwalu...
 • W okresie pomiędzy 15 a 17 sierpnia 2022 r. zmieniają się terminy odbioru odpadów.
 • Niemieccy dziennikarze portalu o kulinariach „Kulinariker” ponownie piszą o Toruniu! Tym razem zachęcają do odwiedzenia naszej starówki i jej smakowitych zaułków.
 • Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza przetarg ustny na wynajem lokali użytkowych i miejsc parkingowych.