Filtr antysmogowy w Toruniu | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Filtr antysmogowy w Toruniu

Eko, Miasto
Data publikacji: 26 maja 2021
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu prezydent Michał Zaleski uruchamia filtr antysmogowy, obok stoi Marcin Szerszeń, wiceprezes zarządu ONDE SA

26 maja 2021 r. przy placu Rapackiego w Toruniu zainstalowany został specjalny antysmogowy filtr atmosferyczny. Urządzenie firmy ONDE przez pół roku oczyszczać będzie powietrze z zanieczyszczeń.

- Filtr atmosferyczny zamontowany został w jednym z najbardziej ruchliwych miejsc w Toruniu. W ciągu doby przy placu Rapackiego przejeżdżać potrafi nawet do 30 tys. pojazdówmówił prezydent Torunia Michał Zaleski.Urządzenie to potrafi przefiltrować 17 milionów metrów sześciennych powietrza w ciągu roku. Mam nadzieję, że inicjatywy takie jak ta będą wzbudzały myślenie o dbałość o środowisko naturalne nie tylko w Toruniu, ale w każdym mieście.

Filtrator atmosferyczny zainstalowała toruńska firma ONDE SA, czołowy wykonawca infrastruktury dla OZE w szczególności farm wiatrowych oraz fotowoltaicznych w Polsce.

- Jesteśmy firmą, która wywodzi się z Torunia. Działamy na terenie całej Polski, ale myślimy globalnie. Zajmujemy się przede wszystkim wytwarzaniem odnawialnych źródeł energii, jednak staramy się także rozwijać inne prośrodowiskowe projekty. Jednym z nich jest uruchamianie dzisiaj w Toruniu urządzenie filtrującemówił Marcin Szerszeń, wiceprezes zarządu ONDE SA.

Urządzenie zamontowane w Toruniu wyposażone jest w specjalnie skonstruowany filtr, który rocznie potrafi wychwycić z powietrza nawet 5 kg zanieczyszczeń. Oczyszcza on powietrze atmosferyczne ze spalin pochodzenia mechanicznego (silniki napędowe samochodów, pociągów, samolotów, statków) oraz gazów i dymów przemysłowych. Sprawdza się także przy tworzeniu kurtyn powietrznych, które oddzielają tereny mieszkalne od przemysłowych strefą czystego powietrza. Filtr stosuje się również do usuwania z przestrzeni miejskiej zanieczyszczeń lotnych typu PM od 0,3 do PM10, czyli takich, które zagrażają zdrowiu i życiu człowieka. Co więcej, jest on bakteriostatyczny oraz w 100% biodegradowalny – nie stanowi odpadu trwałego po okresie użytkowania.

Uruchomieniu urządzenia towarzyszyła konferencja OZE. Nowe Trendy, podczas której przedstawiciele środowisk naukowych oraz biznesowych podzielili się wiedzą z zakresu odnawialnych źródeł energii, zmian klimatycznych czy nowoczesnych rozwiązań filtracyjnych. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele: Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej, Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej oraz firmy ONDE SA. Urząd Miasta Torunia na konferencji reprezentował zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski, który przedstawił działania miasta na rzecz czystego powietrza.

Już od 1997 r. miasto dofinansowuje działania mieszkańców w zakresie likwidacji źródeł niskiej emisji. Torunianie pozbywając się ogrzewania węglowego najczęściej przechodzą na systemy gazowe oraz elektryczne, a w ostatnich latach coraz częściej montują pompy ciepła, głównie powietrzne. Na terenie Torunia wykonano również co najmniej 50 instalacji wykorzystujących ciepło Ziemi.

- W latach 1997-2020 Toruniowi udało się zlikwidować łącznie 6673 pieców kaflowych oraz 1548 kotłów c.o. węglowych. Dzięki tym działaniom ograniczyliśmy zużycie węgla o 24 tysiące ton. Wysokość dotacji, która została udzielona na przestrzeni tego okresu, to ponad 25 mln złpodsumował zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski.

Dofinansowanie likwidacji pieców węglowych to nie jedyne działanie, które w tej sferze podejmuje miasto. W Toruniu działa przecież miejski system monitoringu jakości powietrza, w skład którego wchodzi łącznie 13 stacji. Trzy z nich należą do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a pozostałe 10 znajduje się na budynkach toruńskich placówek oświatowych.

W działaniach w zakresie zwalczania przyczyn niskiej emisji pomaga także Staż Miejska. W 2020 r. udało jej się przeprowadzić 744 kontrole pod kątem spalania odpadów, co skutkowało wystawieniem 125 mandatów karnych oraz złożeniem 5 wniosków do sądu o ukaranie.

Warto wspomnieć, że miasto włącza się również w realizację rządowego Programu „Czyste Powietrze”, podpisując porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu na realizację i promocję programu. Od czerwca 2021 r. wnioski o udzielenie dofinansowania będzie można składać w Urzędzie Miasta Torunia.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto, Sport
    "A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko, co piękne" – zbliżający się weekend w Toruniu upłynie w głównej mierze pod znakiem inspirowanego Kosmosem festiwalu Cosmos of Arts, w którego programie znalazły się m.in. wystawy, warsztaty oraz koncerty na Scenie letniej i w Dworze Artusa.
  • Miasto
    8 sierpnia 2024 r. na Targowisku Miejskim przy ul. Szosa Chełmińska odbyło się zorganizowane przez Gminę Miasta Toruń spotkanie informacyjno-konsultacyjne, którego celem było omówienie wariantów planowanej inwestycji drogowej na brakującym odcinku Trasy Staromostowej oraz wysłuchanie uwag mieszkańców, kupców, przedsiębiorców i użytkowników...
  • Drogi, Miasto
    W dniach od 14 do 25 sierpnia 2024 r. zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Miasto
    Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „W Toruniu chwalą się zakupem robota za 7 mln zł dla zadłużonego szpitala. Tymczasem drugi taki robot już w mieście pracuje”.
  • Ludwika Ogorzelec, wiceprezydent Rafał Pietrucień i toruńskie radne
    Kultura
    Koncerty znakomitych muzyków, wystawa rzeźby, spotkania z fotografią i filmem składają się na Festiwal Kosmos Sztuki/ Cosmos of Art w Toruniu.
  • Dentystka pochylona nad dzieckiem
    Miasto
    Jest pozwolenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na utworzenie kierunku lekarsko-dentystycznego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.
  • 8 sierpnia 2024 r. na Targowisku Miejskim przy ul. Szosa Chełmińska odbyło się zorganizowane przez Gminę Miasta Toruń spotkanie informacyjno-konsultacyjne, którego celem było omówienie wariantów planowanej inwestycji drogowej na brakującym odcinku Trasy Staromostowej oraz wysłuchanie uwag mieszkańców, kupców, przedsiębiorców i użytkowników...
  • Na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego znowu działają obie windy.
  • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  • W piątek, 16 sierpnia 2024 r., kasy biletowe Miejskiego Zakładu Komunikacji będą zamknięte.
  • Sprawa pozostawionych na chodnikach, skwerach czy trawnikach psich odchodów budzi wiele kontrowersji. I nic dziwnego, gdyż stanowi to duży problem zarówno estetyczny, jak i higieniczny – również w Toruniu. Stąd po raz kolejny w mieście rusza kampania promująca sprzątanie po swoich pupilach. Szacuje się, że w ciągu całego swojego życia średniej...
  • Grupa 6 licealistów III Liceum Ogólnokształcącego wraz z opiekunami uczestniczyła w obozie "Młodzież dla pokoju". Wydarzenie odbyło się w dniach 27.07-03.08.2024 r. w Getyndze.
  • Toruńskie Centrum Usług Społecznych przygotowuje się do złożenia wniosku o środki w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.
  • Na 100 dni przed inauguracją 32. edycji Festiwalu EnergaCAMERIMAGE organizatorzy zaprezentowali plakat, który będzie symbolem graficznym tegorocznego wydarzenia.