Festiwal o jedzeniu | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Festiwal o jedzeniu

Zdjęcie do artykułu: Festiwal o jedzeniu

Blisko 150 imprez z ponad 40 dziedzin - tak zapowiada się program 16. edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, która potrwa od 22 do 26 kwietnia.

To już 16. edycja Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki – imprezy współorganizowanej przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Urząd Miasta Torunia oraz Towarzystwo Naukowe w Toruniu.

Tegoroczny program obejmuje prawie 150 imprez z ponad 40 dziedzin. Wstęp na nie jest tradycyjnie jest bezpłatny, jednak na większość obowiązują wcześniejsze zapisy (telefoniczne bądź elektroniczne), które rozpoczęły się 11 kwietnia 2016 r. Wejściówki na niektóre z wydarzeń festiwalowych będą tradycyjnie rozdawane w Dworze Artusa 20 kwietnia 2016 r. w godz. 16:00-18:00.

Tematem przewodnim tegorocznego festiwalu jest żywność. W ten sposób organizatorzy nawiązują do ogłoszonego przez ONZ 2016 - Międzynarodowego Roku Roślin Strączkowych. O żywności w jej różnych aspektach będą mówić na wykładach, pokazach i warsztatach dietetycy, chemicy, historycy, archeolodzy, fizycy, a nawet teatrolodzy i muzycy.

Motywowi przewodniemu festiwalu będzie też poświęcony wieczór inauguracyjny festiwalu 22 kwietnia o godz. 18:00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa. Eksperci z Katedry i Zakładu Żywienia i Dietetyki oraz Katedry i Kliniki Geriatrii Collegium Medicum UMK będą dyskutować o żywności i żywieniu człowieka, zdrowej diecie, a także faktach i mitach związanych z suplementami.

Podczas kolejnych wydarzeń festiwalowa publiczność będzie miała okazję przeżyć kulinarną podróż przez wieki. W ramach cyklu "Smak przeszłości - jedzenie, kuchnia i dieta naszych przodków" zaplanowano m.in. pokaz połączony z degustacją pn. "Kucharz dobrze usposobiony", nawiązujący do książek kucharskich Jana Szyttlera. Poprowadzi go 25 kwietnia o godz. 17:00 w Ratuszu Staromiejskim prof. Jarosław Dumanowski z Instytutu Historii i Archiwistyki UMK.

W organizację festiwalu włączy się oczywiście Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy", które 23 i 24 kwietnia zaprasza o godz. 10:30 na imprezę plenerową „Naukowy bazar”. Na stanowiskach przed budynkiem CNMW będzie można stworzyć instrumenty z warzyw, pachnące rysunki, sprawdzić czy ziemniak „czuje” rytm oraz czy matematyka przydaje się w kuchni. Na boisku Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży przekonamy się, że upadek, nie zawsze, oznacza ból. Na uczestników pikniku popularnonaukowego będą czekały duże kule Atomowego Bubble Soccer. Oczywiście nie zabraknie gigantycznych baniek mydlanych, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród najmłodszych.
W niedzielę odbędą się pokazy kuchni molekularnej (będzie można spróbować przygotowanych przy pomocy nauki „potraw”) w ramach wydarzenia „Molekuły w kuchni".

Do przypadającej w tym roku 550. rocznicy podpisania II pokoju toruńskiego nawiąże inscenizacja historyczna 24 kwietnia. Tego dnia o godz. 14:00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa nastąpi odtworzenie momentu zawarcia II pokoju toruńskiego. Potem orszak przemaszeruje do kościoła Najświętszej Marii Panny, gdzie zostanie odśpiewane "Te Deum laudamus". Po zakończeniu uroczystości król przekaże wielkiemu mistrzowi dary - futra i skrzynię złota oraz zaprosi go na ucztę do ratusza. Gdy za sygnatariuszami pokoju zamkną się bramy ratusza, herold ogłosi święto w całym mieście, a na Rynku Staromiejskim rozpocznie się festyn średniowieczny, który potrwa do 17:30.

W programie 16. edycji pojawi się również akcent odwołujący się do 1050. rocznicy chrztu Polski. Będzie to dyskusja panelowa "Początki Polski. U źródeł państwa piastowskiego - opinie, hipotezy, pytania", w której wezmą udział naukowcy z UMK, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Polskiej Akademii Nauk (24 kwietnia, godz. 18:00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa).

Festiwal zakończy się spektaklem operowym - "Weselem Figara" W. A. Mozarta w wykonaniu artystów z Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy (26 kwietnia, godz. 18:00, Aula UMK).

Program XVI edycji TFNiS

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto, Sport
    "A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko, co piękne" – zbliżający się weekend w Toruniu upłynie w głównej mierze pod znakiem inspirowanego Kosmosem festiwalu Cosmos of Arts, w którego programie znalazły się m.in. wystawy, warsztaty oraz koncerty na Scenie letniej i w Dworze Artusa.
  • Citroeny jadą do Torunia
    Kultura, Miasto
    3000 uczestników, ponad 1000 zabytkowych aut i 5 dni w Toruniu – tak zapowiada się 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-18 sierpnia br.
  • Żółto-zielona taśma filmowa na tle żółto-zielonej panoramy starówki
    Kultura, Miasto
    Na 100 dni przed inauguracją 32. edycji Festiwalu EnergaCAMERIMAGE organizatorzy zaprezentowali plakat, który będzie symbolem graficznym tegorocznego wydarzenia.
  • Miasto
    Toruńskie Centrum Usług Społecznych przygotowuje się do złożenia wniosku o środki w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.
  • Dwie uczennice z plecakami idące ulicą - ujęcie od tyłu, bez twarzy
    Miasto
    2 września rozpocznie się nabór wniosków na stypendia szkolne dla uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i rodzinnej na rok szkolny 2024/2025.
  • Miasto
    W niedzielny poranek 4 sierpnia 2024 r. z Torunia wyruszyła 46. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę.
  • W związku ze spodziewanymi burzami dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
  • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie I stopnia o burzach. Obowiązuje ono 8 sierpnia br.
  • W ostatnich dniach drogowcy zmienili organizację ruchu na skrzyżowaniu ulic Konstytucji 3 Maja i ul. Ligii Polskiej.
  • O rozbudowie ul. Olsztyńskiej oraz innych kwestiach ważnych dla osiedla Bielawy była mowa na spotkaniu przedstawicieli Rady Okręgu nr 6 z przewodniczącym Rady Miasta Torunia.
  • Rozbudowa ul. Olęderskiej jest już na finiszu.
  • Z powodu robót torowych i sieciowych na ul. Sienkiewicza i Gagarina w dniach 13 - 14 sierpnia br. (wtorek - środa) wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na odcinku Sztuki Piękne - Uniwersytet oraz zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy na ulicy Sienkiewicza pomiędzy ulicami Gagarina i Fałata.
  • 3000 uczestników, ponad 1000 zabytkowych aut i 5 dni w Toruniu – tak zapowiada się 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-18 sierpnia br.
  • 15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym na Placu św. Katarzyny.