EKOrywalizacja zakończona | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

EKOrywalizacja zakończona

Eko, Miasto
Data publikacji: 22 czerwca 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Plakat Ekokonkurs

437,4 ton makulatury zebrały toruńskie przedszkola i szkoły w ramach konkursu „Zbieramy makulaturę (i nie tylko) – Ekokonkurs”, realizowanego pod patronatem Prezydenta Torunia Michała Zaleskiego.

Piąta edycja tego konkursu skierowanego do uczniów toruńskich placówek oświatowych trwała od 1 października 2021 r. do 30 kwietnia 2022 r., a włączyła się w nią rekordowa liczba szkół i przedszkoli.

Przedstawiciele 63 podmiotów zebrali w sumie 437,4 ton makulatury, 718 kg aluminiowych puszek, niemal 4700 kartonów nakrętek, 4,4 tony elektrośmieci oraz zaangażowali się w projekty ekoedukacyjne.

- Do tej pory konkurs obejmował jedynie zbiórkę makulatury. Doceniając spore zainteresowanie szkół i przedszkoli rywalizacją konkursową, zaproponowaliśmy poszerzenie formuły konkursu o zbiórkę również innych frakcji odpadów czy położenie większego nacisku na edukacją ekologiczną, czyniąc ją nową kategorią konkursowąmówi Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta miasta.Wzbogacenie konkursowej rywalizacji o nowe kategorie to efekt m.in. pozyskania partnerów Ekokonkursu: Fundacji Recal, Fabryki Cukierniczej „Kopernik” oraz firmy MB Recycling.

Na laureatów konkursu czekają atrakcyjne nagrody: zarówno dla szkół i przedszkoli, dla dzieci najbardziej zaangażowanych w zbiórkę odpadów, a także dla nauczycieli koordynujących konkurs w swoich placówkach. – Póki co, ostateczne wyniki konkursu pozostają tajemnicą, jednak możemy zdradzić, że rywalizacja była ogromna. Stąd też, aby uzyskać tytuł laureata, konieczne było zebranie co najmniej 33 kg makulatury w przeliczeniu na jednego ucznia lub przedszkolaka – dodajeZbigniew Fiderewicz.

Konkurs to korzyść nie tylko dla jego uczestników. Zebrane przez uczniów odpady będą wliczane do uzyskanych przez Toruń poziomów odzysku i recyklingu, które są wymagane przez unijne i krajowe prawo. A zatem również przedszkola i szkoły dołożyły swoją „cegiełkę” do prowadzonego w mieście systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.

Podsumowanie konkursu i uroczyste wręczenie nagród przez Prezydenta Miasta Torunia odbędzie się w najbliższy piątek, tj. 24 czerwca 2022 r., o godz. 12:30 na Rynku Staromiejskim w ramach obchodów Święta Miasta.

>>> Przejdź do listy laureatów

Przy okazji uroczystości wręczenia nagród, dzięki Partnerowi Ekokonkursu - firmie MB Recycling, prowadzona będzie akcja zbiórki zużytych elektrośmieci. Wszyscy zainteresowani będą mogli pozbyć się niepotrzebnych elektroodpadów na specjalnie zorganizowanym stoisku, czynnym w godzinach 12:00 - 14:00. Gorąco zachęcamy do przyniesienia odpadów.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu sportowcy wiosłują w kajaku na Wiśle
  Miasto, Sport
  26 czerwca 2022 r. po raz dziewiętnasty na Wiśle rozegrany został bieg ósemek wioślarskich ze sternikiem osad z Bydgoszczy i Torunia. Regaty ,,O puchar Prezydenta Miasta Torunia" odbyły się w ramach Święta Miasta.
 • Na zdjęciu przedstawiciele miasta Torunia i Getynki razem z wyróżnionymi pisarkami
  Kultura, Miasto
  Joanna Bator i Terezia Mora zostały laureatkami Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się 26 czerwca 2022 roku w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: laureatki Piernikowej Alei Gwiazd 2022, Katarzyna Zillmann i Jolanta Ogar-Hill
  Kultura, Miasto
  Srebrne medalistki z olimpiady w Tokio, Jolanta Ogar-Hill i Katarzyna Zillmann, odsłoniły swoje „katarzynki” w Piernikowej Alei Gwiazd w dniu 25 czerwca 2022 r.
 • Na zdjęciu: delegacja z Getyngi w ogrodzie w Baju Pomorskim
  Kultura, Miasto
  W Toruniu gości delegacja z Getyngi – miasta partnerskiego Torunia. Okazją jest ceremonia wręczenia Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego, która odbędzie się 26 czerwca 2022 r. w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: defibrylator na scianie
  Miasto
  Na budynku Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 zamontowany został defibrylator przekazany przez Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
 • Ratusz Staromiejski
  Kultura, Miasto
  W niedzielę 26 czerwca 2022, godz. 12:00 w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego.
 • Msza św. w intencji miasta i jego mieszkańców w toruńskiej katedrze śś. Janów była tradycyjnym elementem obchodów Święta Miasta 24 czerwca 2022 r.
 • Ponad 438 ton papieru, tektury i puszek zebrali uczestnicy szkolnego konkursu "Zbieramy makulaturę (i nie tylko) EKOKONKURS" w Toruniu. 24 czerwca 2022 r. poznaliśmy tegorocznych laureatów ekologicznej rywalizacji.
 • 5,42 – taką średnią ocen na świadectwach uzyskali uczniowie klasy VI ze Szkoły Podstawowej nr 27 im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
 • 13. edycja Plaży Gotyku jest już na ostatniej prostej. Za nami już turniej uniwersytecki oraz rywalizacja juniorów i juniorek.
 • Chcesz udzielać woluntarystycznie korepetycji osobom z Ukrainy? Umożliwia to bezpłatna platforma edukacyjna on-line Tutors.live
 • Od 1 do 14 lipca 2022 r. przyjmowane będą wnioski o nagrody Prezydenta Miasta Torunia dla tegorocznych absolwentów toruńskich szkół ponadpodstawowych.
 • Uroczystość z okazji 40-lecia samorządu radców prawnych w Polsce odbyła się 24 czerwca 2022 r. w hotelu Filmar.
 • W najbliższy wtorek (28 czerwca) rozpoczyna się przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego. Prace zostały tak zaplanowane, że do końca września ulica będzie otwarta dla ruchu!