Ekopiknik w Parku Miejskim | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ekopiknik w Parku Miejskim

Kultura, Miasto, Sport
Data publikacji: 08 czerwca 2024
Autor: Filip Tomasik

Toruń świętuje Światowy Dzień Ochrony Środowiska! W parku na Bydgoskim Przedmieściu mieszkańcy spotkali się na pikniku ekologicznym.

5 czerwca na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego (International Environmental Day). Został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych podczas pierwszej światowej konferencji na temat stanu środowiska w Sztokholmie w 1972 r. zorganizowanej pod hasłem „Tylko jedna Ziemia”. Z tej okazji w TOruniu zaprosiliśmy mieszkancó do udziału w ekopikniku przy amfiteatrze w parku na Bydgoskim Przedmieściu.

W programie wydarzenia znalazła się m.in. ekoedukacja dot. segregacji odpadów, problemu dzikich zwierząt w mieście i korzystania z lasów wokół nas. Dla chętnych czekały także warsztaty florystyczne, spacer z przewodnikiem po Bydgoskim Przedmieściu, spektakl ekologiczny dla dzieci pt. "Pisklę poznaje miasto" - Teatr MagMowcy, akademia bezpiecznej jazdy hulajnogą elektryczną Bolt, animacje, konkursy i pokazy.

W czasie pikniku uczestniocy mieli równiez okazję poznać podopiecznych Miejskiego Schroniska dla Zwierząt i zabrac do domu sadzonki drzew, nasiona roślin miododajnych i kwiatów łąkowych

Piknik objęty jest patronatem Prezydenta Miasta Torunia. Realizowany dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Kwota dofinansowania zadania pn.: „Organizacja festynów, imprez i prelekcji ekologicznych dla mieszkańców Torunia” wynosi 36 tys. zł.

Partnerami wydarzenia są: Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Toruniu, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Toruniu, Teatr MagMowcy, Uniwersytet WSB Merito Toruń - wcześniej Wyższa Szkoła Bankowa, Bolt, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu, Polski Klub Ekologiczny Okręg Pomorsko-Kujawski, Patrol Eko Torun, Schronisko Dla Bezdomnych Zwierząt, Bike Café, Wdecki Park Krajobrazowy oraz Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą.

Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
  Miasto
  Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Na zdjęciu: dzieci bawią się na boisku
  Miasto
  Tradycyjny festyn rodzinny na Rudaku przyciągnął 15 czerwca 2024 r. na teren Szkoły Podstawowej nr 17 rzesze mieszkańców tego osiedla.
 • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
  Kultura, Miasto
  Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: skrzypaczka
  Kultura, Miasto, Sport
  W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.
 • Gwiazdy na 10. edycji festiwalu NADA!
  Kultura, Miasto
  Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
 • W związku z prognozowanymi opadami burzowymi w nocy z 15 na 16 czerwca 2024 r. może wystąpić zagrożenie hydrologiczne wraz z lokalnymi podtopieniami.
 • Z okazji 100-lecia maratonu w Polsce 15 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim rozegrano biegi sztafetowe, w których łącznie wystąpiły 93 drużyny.
 • Koncertem „Amerykański sen”zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.
 • Z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi w Teatrze Baj Pomorski wystawiony został spektakl „Weltmajstry” w reż. Roberta Talarczyka.
 • W sobotę 15 czerwca 2024 r. na drodze powiatowej nr 2036 od Świetlicy Wiejskiej w Młyńcu Drugim w kierunku Mierzynka do skrzyżowania z ulicą Farmerską na wysokości "figurki" w godz. 10:30-15:00 odbędzie się wyścig kolarski i droga będzie nieprzejezdna.
 • Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wyróżniane są wyjątkowe artystki o bogatym dorobku filmowym i teatralnym.
 • W Gdańsku trwa 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
 • W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.