Dziesięć lat toruńskiego mostu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Dziesięć lat toruńskiego mostu

Drogi, Miasto
Data publikacji: 30 listopada 2023
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko

Konferencja poświęcona mostowi Generał Elżbiety Zawackiej, pamiątkowe zdjęcie po 10 latach, rzeźbienie mostu w lodzie - to niektóre wydarzenia, które będą towarzyszyły obchodom 10. rocznicy powstania mostu drogowego Generał Elżbiety Zawackiej. Te zaplanowano na  8 i 9 grudnia 2023 r.

Na piątek, 8 grudnia, zaplanowano w Dworze Artusa konferencję poświęconą toruńskiej inwestycji. Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni  przedstawiciele projektanta, wykonawcy, podwykonawców i instytucji zaangażowanych w proces inwestycyjny. W programie m.in. referat na temat toruńskich mostów, ich historii i znaczenia. Jego autorem będzie inż. Krzysztof Dudek, członek zarządu Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Pomorsko-Kujawski. Swoje wystąpienie zapowiedział także dr Krzysztof Wąchalski, jeden z projektantów toruńskiej inwestycji, który opowie o historii projektu i jego realizacji. Na konferencji nie zabraknie także referatu przygotowanego przez generalnego wykonawcę -firmę Strabag. Jego przedstawiciel, mgr inż. Zbigniew Szubski, wyjaśni, skąd wzięło się określenie „inżynieryjny majstersztyk” w odniesieniu do mostu gen. E. Zawackiej. Uczestnicy konferencji wysłuchają także wystąpienia dr. hab. inż. Jana Kempy, prof. Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, który przedstawi warunki ruchu drogowego w Toruniu po oddaniu do eksploatacji mostu drogowego gen. Elżbiety Zawackiej. Dyskusję merytoryczną zakończy wystąpienie Anny Stasiak, dyrektora Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Toruniu, która opowie o znaczeniu Wisły w rozwoju przestrzennym Torunia. Początek konferencji o godz. 10.00.

Patronat nad konferencją objął Związek Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Pomorsko-kujawski, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej Oddział w Toruniu oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych w Toruniu. Na zakończenie obrad uczestnicy konferencji zrobią sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie na punkcie widokowym na placu Daszyńskiego.


Historia powstania mostu Zawackiej


Most im. gen Elżbiety Zawackiej dzisiaj

Rzeźbienie mostu w lodzie

8 grudnia 2023, 16.00-19.00, Rynek Staromiejski w Toruniu

Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej  będzie rzeźbienie mostu w lodzie. Most zostanie  wyrzeźbiony na naszych oczach  w bryle lodowej o długości 4 m i wysokości 1,5 m. Do  przygotowania rzeźby zostanie wykorzystanych 6 brył lodowych, każda o wymiarze: 1 x 1 x 0,25 m.  - Ciekawostką może być fakt, że jeden blok lodowy ma wagę ok. 230 kg. Do rzeźbienia użyjemy pił elektrycznych, frezarek i  dłut - mówi Robert Burkat, jeden z rzeźbiarzy lodowych z grupy ICE TEAM, która wykona figurę lodowąBudowa prawdziwego mostu trwała trzy lata, natomiast jego pomniejszona kopia powstanie w nieco krótszym czasie. Lodowy most powinien być gotowy około 19.00.

Warto wiedzieć:

 • ICE TEAM to rzeźbiarze lodowi tworzący artystyczne rzeźby lodowe. Należą do elitarnego grona rzeźbiarzy lodowych, zapraszanych do realizacji najbardziej skomplikowanych instalacji lodowych.
 • W Toruniu „za budowę mostu” będą odpowiadać  Robert Burkat i Michał Mizuła.
   To dwukrotni  wicemistrzowie świata w rzeźbieniu w lodzie (ALASKA 2010 i 2011), wielokrotni medaliści konkursu rzeźbienia w lodzie w Ottawie, Berlinie, Lake Louise (Kanada), Valloire (Francja), Poznaniu, Szklarskiej Porębie, Madrycie, rekordziści Guinessa na najwyższą rzeźbę lodową, Dubaj 2006.

Rodzinnie na moście

8-22 grudnia 2023, Rynek Staromiejski w Toruniu, w pobliżu wejścia do Muzeum Okręgowego

Zachęcamy do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia w samochodzie pędzącym po moście. Będzie to możliwe dzięki ustawionej na Rynku Staromiejskim, w pobliżu wejścia do Muzeum Okręgowego, dużej planszy z grafiką mostu i napisem okolicznościowym. Wycięte miejsce na głowę pozwoli nam siedzieć w samochodzie, w otoczeniu mostu, nawet bez prawa jazdy.  

Wystawa „Most gen. Elżbiety Zawackiej połączył to, co najważniejsze. Historia powstania przeprawy w obiektywie”

8-22 grudnia 2023, Rynek Staromiejski w Toruniu, vis-a- vis wejścia do Dworu Artusa

Wystawa pokazująca, jak zmieniał się plac budowy, najważniejsze momenty z realizacji inwestycji mostowej. Dzięki zdjęciom przywołamy wspomnienia z momentu wbicia pierwszej łopaty, pierwszego przejścia suchą stopą po moście czy montażu łuków.

Rodzinne zdjęcie torunian na moście – po 10 latach

9 grudnia 2023, pl. Daszyńskiego w Toruniu

W drugim dniu świętowania, 9 grudnia, zapraszamy na godzinę 10.00 na spotkanie po 10 latach… na  moście gen. Elżbiety Zawackiej, a dokładnie w tunelu na placu Daszyńskiego (dojście do miejsca zdjęcia schodami z punktu widokowego na placu Daszyńskiego). Inspiracją do spotkania jest fotografia wykonana przez Jacka Smarza, fotoreportera „Nowości” w 2013 r. Zachęcamy osoby z fotografii, aby przyszły i zrobiły sobie zdjęcie… po 10 latach. Zapraszamy też tych, którzy chcieliby powiększyć grono znajomych mostu.

Most, który Toruń odmienił

fot. Jacek Smarz

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Protest rolników - będą problemy z komunikacją miejską
  Miasto, MZK
  Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • 25 lat Polski w NATO - koncert
  Kultura, Miasto
  Od 1 marca 2024 r. będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na koncert muzyki filmowej, musicalowej i popularnej „25 lat Polski w NATO”.
 • Na zdjęciu: jezdnia, a na niej jedzie samochód
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy remontu ulicy Grudziądzkiej. Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 14 marca 2024 r.
 • Spotkanie z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim
  Miasto
  28 lutego 2024 r. Urząd Miasta Torunia odwiedził nowy Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Michał Sztybel. Towarzyszył mu pełnomocnik ds. samorządowych Rafał Rospenda. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Mapa przestawia objazd ulicami Podgórną i Wiązową
  Drogi, Miasto
  We wtorek 5 marca 2024 r. rozpocznie się przebudowa skrzyżowania Podgórnej z ul. Wiązową. Za dwa miesiące w tym miejscu powstanie wyniesione skrzyżowanie.
 • Konsul Generalny Chin odwiedził Toruń
  Miasto
  Fan Xiaodong – Konsul Generalny Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku, wicekonsul Jianfu Xiao oraz Changlin Mar, inicjator toruńskich kontaktów z chińskim miastem Guilin gościli w Urzędzie Miasta Torunia. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski. Przypomnijmy, że od 2010 roku Toruń ma podpisaną umowę partnerską z chińskim miastem Guilin...
 • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Odliczamy dni do uruchomienia roweru miejskiego. Startujemy w najbliższy piątek, 1 marca!
 • 1 marca 2024 r. o godz. 12:00 przy pomniku w al. Solidarności odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.
 • „Bezpieczeństwo osób starszych” – konferencja pod tym tytułem odbyła się 26 lutego 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.