Dzień Polskiego Państwa Podziemnego 2021 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego 2021

Miasto
Data publikacji: 27 września 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu na pierwszym planie biało-czerwone flagi, pomiędzy nimi widać żołnierzy pełniących wartę przy obelisku

Przy obelisku na pl. Św. Katarzyny w dniu 27 września 2021 roku uczczono Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. To święto ustanowione na pamiątkę powołania Służby Zwycięstwu Polski.

Uroczystość patriotyczna odbyła się pod obeliskiem poświęconym komendantom Okręgu Pomorskiego ZWZ–AK, który znajduje się przy kościele garnizonowym na pl. Św. Katarzyny. Zebranych – toruńskich kombatantów, przedstawicieli jednostek samorządowych, służb mundurowych oraz młodzież - powitał prezydent Michał Zaleski. – Trzeba pamiętać o ludziach, którzy potrafią powiedzieć „nie”, kiedy coś złego grozi im samym oraz ich krajowi. Tak było w 1939 roku, kiedy już 27 września, mówiąc stanowcze „nie” okupantom, utworzone zostało Polskie Państwo Podziemne. Do 1945 jego siły zbrojne były aktywne, cały czas w walce, potwierdzając w ten sposób, że Polki i Polacy chcą wolności mówił prezydent Michał Zaleski. Prezydent zwrócił szczególną uwagę na obecność przy obelisku młodzieży, dzięki której pamięć o bohaterach tamtych czasów będzie trwać. - W pewnym momencie szkolnej edukacji sięgną oni po lekturę pt. „Kamienie na szaniec” i być może przyjdą wtedy również pod ten toruński obelisk. Dla nas i dla nich on zawsze pozostanie autentycznym, toruńskim i pomorskim kamieniem rzuconym na szaniec polskiej niepodległości – mówił prezydent.

Ustanowiony przez Sejm RP w 1998 r. Dzień Polskiego Państwa Podziemnego upamiętnia powołanie 27 września 1939 r. w okupowanej Warszawie organizacji konspiracyjnej - Służby Zwycięstwu Polski.

- Fenomen Polskiego Państwa Podziemnego polegał na tym, że było to jedyne tak zorganizowane państwo w Europie podczas okupacji. Miało polskie sądownictwo i szkolnictwo – wszystko działające w konspiracji, a przede wszystkim stworzona została Armia Krajowa - jedyna taka armia w Europie. Warto o tym mówić i to upamiętniać powiedziała Dorota Zawacka-Wakarecy, prezes Fundacji gen. Elżbiety Zawackiej. - Toruń jest jednym z niewielu miast, które od kilkunastu lat, za przyczyną gen. Elżbiety Zawackiej organizuje te uroczystości. Pierwsze odbywały się przy kamieniu poświęconym Armii Krajowej na pl. Rapackiego, a od 2008 roku, kiedy został odsłonięty pomnik Okręgu Pomorskiego ZWZ–AK, spotykamy się na pl. Św. Katarzyny.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Inwestycje, Miasto
    Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
  • Na zdjęciu: widok na ulicę, pośrodku której biegnie linia tramwajowa, w tle duży biały budynek urzędu marszałkowskiefo
    Drogi, Miasto
    W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
  • Na zdjęciu: kolarki jadą na rowerach w wyścigu, obok mury gotyckie Torunia
    Drogi, Miasto, Sport
    25 lipca 2024 roku (czwartek) odbędzie się V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny. Zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w dniu wydarzenia od godziny 0:00 do 20:00.
  • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
  • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn trzyma koszulkę hokeisty z numerem "Sto"
    Miasto, Sport
    Doktor Wiktor Cajsel został nowym prezesem Klubu Sportowego Toruń Hokejowa SA. Jak zapowiedział, pierwszym działaniem, jakie podejmie, będzie przeprowadzenie audytu w spółce.
  • Na zdjęciu: skoszona trawa złożona na taczce
    Eko, Miasto
    Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
  • Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
  • Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
  • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
  • Toruń uczestniczy w naborze miast do projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.
  • Były góralskie pieśni, przysmaki i warsztaty. 12 lipca na Placu Dominikańskim odbył się piknik w góralskich rytmach.
  • W drugim kwartale 2025 roku pierwsi czytelnicy odwiedzą nowe wnętrza Książnicy Kopernikańskiej. Nowoczesny wielofunkcyjny budynek powstaje przy ul. Słowackiego w miejscu dawnej czytelni.
  • Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
  • W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.