Działalność albo etat | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Działalność albo etat

Data publikacji: 30 grudnia 2002
Autor: admin_vobacom


Zakończyła się kontrola dotycząca prowadzenia działalności gospodarczej przez pracowników Urzędu Miasta Torunia i gminnych jednostek organizacyjnych. Pracownicy samorządowi, którzy prowadzą działalność zbieżną z obowiązkami wobec gminy będą musieli wybrać: albo etat w samorządzie, albo praca na własny rachunek.

Kontrola została przeprowadzona na polecenie prezydenta Torunia Michała Zaleskiego. Zebrano informacje na temat wszelkich dodatkowych form zatrudnienia pracowników samorządowych, w tym także prowadzenia przez nich działalności gospodarczej. Zamiarem działań kontrolnych było ujawnienie i wyeliminowanie przypadków, w których charakter dodatkowej działalności pokrywa się lub jest zbliżony do zakresu obowiązków wykonywanych w ramach pracy etatowej w Urzędzie Miasta lub w jednostce podległej urzędowi. Zgodnie z obowiązującym prawem sytuacja taka rodzi bowiem podejrzenie stronniczości lub interesowności pracownika samorządowego, co nie powinno mieć miejsca.

Po przeanalizowaniu zebranych informacji Prezydent Michał Zaleski wezwał 29 urzędników prowadzących działalność gospodarczą oraz 6 wykonujących czynności na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilno-prawnej (o charakterze zbliżonym do obowiązków urzędowych) do zlikwidowania działalności lub zaprzestania wykonywania dodatkowych czynności w terminie do 31 stycznia 2003 roku.

Wezwanie takie otrzymał również dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, dla którego pracodawcą jest Prezydent Torunia.

Jeżeli wezwani do zaprzestania działalności gospodarczej lub wykonywania innych form zatrudnienia pracownicy nie wykonają polecenia, Prezydent rozwiąże z nimi umowy o pracę.

Prezydent polecił także szefom jednostek podległych miastu by wezwali swoich pracowników do zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej lub innych czynności na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilno-prawnej i w razie odmowy zastosowali opisaną wyżej sankcję.

W wyniku kontroli uzyskano następujące dane:

Urząd Miasta Torunia:

- Na 548 pracowników zatrudnionych w Urzędzie Miasta Torunia (ze Strażą Miejską, bez najwyższego kierownictwa) działalność gospodarczą i prace dodatkowe wykonują 54 osoby, co stanowi 9,85% ogółu zatrudnionych.

- Z liczby 54 urzędników, 29 prowadzi działalność gospodarczą, a 25 dodatkowe prace (umowa o pracę, umowa cywilno-prawna, biegli sądowi, zasiadanie w radach nadzorczych spółek gminnych).

- Działalność gospodarcza prowadzona jest w zakresie: usług projektowych i nadzoru budowlanego; działalności handlowej; prac geodezyjnych; pośrednictwa ubezpieczeniowego; usług informatycznych; projektowania sieci i instalacji sanitarnych oraz doradztwa i szkolenia w zakresie wdrażania systemów jakości.

- W skontrolowanych gminnych jednostkach organizacyjnych (MZD, MZK, MPU, ZGM, OSiR, Izba Wytrzeźwień, Ogród Zoobotaniczny) w pięciu - MZD, MPU, ZGM, OSiR, Izba Wytrzeźwień - pracownicy prowadzą działalność gospodarczą: projektowanie i nadzorowanie robót drogowych; projektowanie, nadzór i wycena w budownictwie; biuro rachunkowości; zarządzanie nieruchomościami; przygotowanie procesów inwestycyjnych; bhp; usługi projektowe i architektoniczne; usługi przewozowe; trener piłki nożnej.

Zestawienie pracowników Urzędu Miasta Torunia i jednostek podległych gminie, którzy zostali wezwani do zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej:

-----------------------------------------

Urząd Miasta Torunia (29 osób)

-----------------------------------------

Wydział Geodezji i Kartografii:

Anna Mieczkowska, Wiesław Dziopa, Michał Mindak, Janusz Pietraszewski, Andrzej Śliwowski, Tomasz Zaranek, Dariusz Chwiałkowski, Katarzyna Kuczkowska

Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności:

Krzysztof Rządkowski

Wydział Oświaty:

Jerzy Piątkowski, Aleksandra Jaczun, Krzysztof Lipkowski, Zbigniew Wysocki, Marek Wyżlic

Straż Miejska:

Wiesław Lewandowski, Sławomir Kotarski

Zespół ds. Realizacji Inwestycji:

Jerzy Jacek Rybiński, Andrzej Olszewski, Agnieszka Gołębiowska, Beata Woźniak

Wydział Gospodarki Komunalnej:

Zbigniew Dorau

Wydział Mienia Komunalnego:

Zbigniew Refliński

Wydział Architektury i Budownictwa:

Edmund Deczyński, Regina Piotrowska, Izabela Boczar-Jagusz, Róża Guśpiel, Piotr Cyrek, Beata Gutkowska, Ewa Wojciechowska

Pozostałych 6 urzędników, którzy będą musieli wybrać pomiędzy etatem w magistracie a inną pracą, wykonuje dodatkowe czynności na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilno-prawnej.

----------------------------------

Jednostki podległe gminie

----------------------------------

Miejski Zarząd Dróg:

Stanisław Stasieczek, Włodzimierz

Najczęściej czytane aktualności

  • Objazd inwestycji drogowych, sierpień 2024
    Drogi, Miasto
    Dzieje się na toruńskich drogach. Zaglądamy na place budowy wciąż trwających lub świeżo zakończonych prac drogowych.
  • Miasto
    Dzięki pozyskaniu nowoczesnego sprzętu Szpital Miejski w Toruniu będzie w stanie rozszerzyć zakres swojej działalności w leczeniu operacyjnym chorób nowotworowych - zarówno układu moczowego, jak i przewodu pokarmowego.
  • Miasto
    15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym na Placu św. Katarzyny.
  • Wiceprezydent Rafał Pietrucień wręcza akt powołania dyrektor Andżelice Dzięgiel-Pośladzie
    Miasto
    Andżelika Dzięgiel-Poślada została nową dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia. W gronie kadry urzędniczej powitał ją 5 sierpnia 2024 r. zastępca prezydenta Rafał Pietrucień.
  • Kultura, Miasto
    Podczas konferencji prasowej (31 lipca 2024 r.) zapowiadającej 8. edycję Festiwalu Wisły, zastępca prezydenta Torunia Adam Szponka i Marcin Karasiński z Nadwiślańskiej Organizacji Turystycznej zaprezentowali najważniejsze punkty programu tego niezwykle ciekawego wydarzenia.
  • Błękitne niebo nad ratuszem i Kopernikiem, fot. Sławomir Kowalski
    Eko, Miasto
    8 sierpnia zapraszamy wszystkich chętnych na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze. Można będzie poznać zasady ubiegania się o dotacje na termomodernizacje domów lub wymianę ogrzewania.
  • Kolejne pasy drogowe w Toruniu zostaną obsadzone ozdobnymi krzewami. Róże, irgi, tawuły i berberysy pojawią się m.in. na osiedlach: Chełmińskie, Mokre i Bydgoskie.
  • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się na liście podmiotów leczniczych zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej. Placówka będzie pełniła rolę Specjalistycznego Ośrodka Leczenia Onkologicznego SOLO II.
  • 9 sierpnia 2024 r. na parkingu przy Urzędzie Miasta Torunia stanie krwiobus, w którym można będzie oddać krew.
  • Już w tę sobotę (10 sierpnia 2024 r.) odbędą się jubileuszowe XXV Otwarte Indywidualne Mistrzostwa Torunia w speedrowerze.
  • Gminny Punkt Konsultacyjno-Informacyjny działający w Wydziale Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia zaprasza na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze.
  • Poniedziałek, 5 sierpnia 2024 r., zapowiada się deszczowo i burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie I stopnia.
  • W związku ze spodziewanymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
  • W niedzielny poranek 4 sierpnia 2024 r. z Torunia wyruszyła 46. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę.