DPS i Całodobowy Ośrodek Wsparcia Samarytanin | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

DPS i Całodobowy Ośrodek Wsparcia Samarytanin

Miasto
Data publikacji: 08 lutego 2024
Autor: Paula Gałązka
DPS i Całodobowy Ośrodek Wsparcia Samarytanin

W Ośrodku Parafialnym „SAMARYTANIN” w Toruniu przy ul. Św.Faustyny 12  prowadzonym przez Parafię Miłosierdzia Bożego i świętej siostry Faustyny Kowalskiej w Toruniu kontynuowana jest działalność Dziennego Domu Pomocy Społecznej.

Nowa umowa nr DDPS.1.2024 z Prezydentem Miasta Torunia zawarta 2 stycznia 2024 r. obowiązuje do 31 grudnia 2024. Zapraszamy w dni robocze w godzinach 8.00-16.00. Placówka zapewnia zajęcia terapeutyczne, edukacyjno-kulturalne i usprawniające, a także zabiegi rehabilitacyjne wykonywane na zlecenie lekarza przez finansowanego przez Parafię fizjoterapeutę i Msze Święte raz w tygodniu oraz codzienne modlitwy. Posługę duchową sprawują nasi kapłani i akolici. Uczestnicy otrzymują śniadanie i obiad. Zgodnie z decyzją Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie ponoszą odpłatność według uchwały Rady Miasta. Pozostałe zajęcia dla 30 mieszkańców Torunia, atrakcje, napoje, słodycze i owoce oraz wsparcie wykwalifikowanej kadry finansowane są przez Gminę Miasta Toruń w wysokości 468 000 zł oraz parafię. Łączny koszt zadania wynosi 610 096,32 zł. Dotacja stanowi  76,71% kosztów zadania.

W Samarytaninie można skorzystać także z okresowej opieki całodobowej. Nową umowę nr 7/2024 z Prezydentem Miasta Torunia na kontynuację tego powierzonego zadania publicznego Parafia zawarła na okres 1 stycznia - 31 grudnia 2024. Całkowity koszt stanowi kwotę dotacji i wynosi 1 636 800 zł tj. 100%. Zgodnie z umową Parafia oferuje zwiększoną do 22 liczbę miejsc. Całodobowy ośrodek wsparcia zapewnia  pomoc w utrzymaniu higieny osobistej, codziennych czynnościach życiowych, zabiegi pielęgnacyjne, podawanie leków, sprzątanie, pomoc w spożywaniu posiłków całą dobę w systemie zmianowym. Do możliwości przebywających w Samarytaninie osób dostosowane są działania terapeutyczne i zajęcia socjoterapeutyczne z zakresu nawiązywania i utrzymywania kontaktów społecznych, motywujące do funkcjonowania w oparciu o własne możliwości. Ponadto prowadzona jest gimnastyka usprawniająca , ćwiczenia indywidualne i zabiegi rehabilitacyjne z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu będącego w posiadaniu ośrodka „SAMARYTANIN. Pensjonariusze otrzymują 3 posiłki dziennie:śniadanie, obiad, kolacja, z uwzględnieniem diet, a także dodatkowe posiłki w zależności od potrzeb. Korzystają również z zakupionych dodatkowo artykułów spożywczych m.in. kawa, herbata, owoce, słodycze. Posługę duchową sprawują kapłani Parafii.

W Ośrodku Parafialnym „SAMARYTANIN” są środki do dezynfekcji rąk i powierzchni, maseczki i rękawiczki niezbędne do zapewnienia bezpiecznego pobytu w Samarytaninie w razie zagrożenia zakażenia wirusem SARS COV-2/koronawirus  COVID-19 lub innymi wirusami.

Szczegółowe informacje w Ośrodku Parafialnym SAMARYTANIN tel. 56 6394257, 56 6394250 oraz 56 6394252 w dni robocze w godz. 8-16.

Materiał przygotowany przez Ośrodek Parafialny "Samarytatnin" w Toruniu.

fot. Pexels

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
  Kultura, Miasto
  Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
 • Na zdjęciu: liczne grono osób stoi w sali sesyjnej
  Miasto
  Herb województwa kujawsko-pomorskiego został odsłonięty w sali Rady Miasta Torunia. Jego miejsce jest obok herbu miasta.
 • Autobusem MZK do Kamionek
  Miasto
  Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
 • 5. sesja Rady Miasta Torunia
  Miasto
  18 lipca 2024 r. o godz. 10.00 rozpocznie się 5. sesja Rady Miasta Torunia.
 • Miasto
  10–11 września 2024 roku w CKK Jordanki odbędzie się Toruński Kongres Dialogu.
 • Parkingi Park&Ride są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38.
  Miasto, MZK
  Aż o połowę, od września 2024 r., obniżone zostaną ceny na toruńskich parkingach Park&Ride.
 • Ruszyły prace wykończeniowe w powstającym budynku usługowo-biurowym przy ul. Szubińskiej 13 w Toruniu. Inwestor planuje oddać obiekt w ręce najemców w październiku 2024 roku. Do wynajęcia zostały ostatnie lokale dla biznesu.
 • Herb województwa kujawsko-pomorskiego został odsłonięty w sali Rady Miasta Torunia. Jego miejsce jest obok herbu miasta.
 • Podczas rozdania toruńskich nagród muzycznych z jubileuszowym koncertem wystąpi Sławek Uniatowski. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca 2024 r. o godz. 18:00 na scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Zabytek wraz z terenem przyległym zostanie przekazany umową użyczenia Toruńskiej Agendzie Kulturalnej. W pierwszym etapie na miejscu powstanie ogrodzenie, a cały teren zostanie objęty dozorem monitoringu. Wykonane zostaną również najpotrzebniejsze prace porządkowe i konserwacyjne.
 • Uroczyste odsłonięcie herbu województwa kujawsko-pomorskiego rozpocznie 5. sesję Rady Miasta Torunia, która odbędzie się 18 lipca 2024 r.
 • Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy, który wykona remont ulicy Szosy Lubickiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości ulicy Piskorskiej. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 26 lipca br. Remont obejmie Szosę Lubicką na odcinku od ulicy Dziewulskiego do Olsztyńskiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości...
 • Dobra lokalizacja w zasięgu drogi krajowej nr 15, rozwijające się osiedle mieszkaniowe i plan zagospodarowania przestrzennego zakładający prowadzenie usług. To atuty nieruchomości przy Szubińskiej 23 w Toruniu o powierzchni 0,32 ha. Cena wywoławcza wynosi 1 200 000 zł.
 • 18 lipca 2024 r. o godz. 10.00 rozpocznie się 5. sesja Rady Miasta Torunia.