DPS i Całodobowy Ośrodek Wsparcia Samarytanin | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

DPS i Całodobowy Ośrodek Wsparcia Samarytanin

Miasto
Data publikacji: 08 lutego 2024
Autor: Paula Gałązka
DPS i Całodobowy Ośrodek Wsparcia Samarytanin

W Ośrodku Parafialnym „SAMARYTANIN” w Toruniu przy ul. Św.Faustyny 12  prowadzonym przez Parafię Miłosierdzia Bożego i świętej siostry Faustyny Kowalskiej w Toruniu kontynuowana jest działalność Dziennego Domu Pomocy Społecznej.

Nowa umowa nr DDPS.1.2024 z Prezydentem Miasta Torunia zawarta 2 stycznia 2024 r. obowiązuje do 31 grudnia 2024. Zapraszamy w dni robocze w godzinach 8.00-16.00. Placówka zapewnia zajęcia terapeutyczne, edukacyjno-kulturalne i usprawniające, a także zabiegi rehabilitacyjne wykonywane na zlecenie lekarza przez finansowanego przez Parafię fizjoterapeutę i Msze Święte raz w tygodniu oraz codzienne modlitwy. Posługę duchową sprawują nasi kapłani i akolici. Uczestnicy otrzymują śniadanie i obiad. Zgodnie z decyzją Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie ponoszą odpłatność według uchwały Rady Miasta. Pozostałe zajęcia dla 30 mieszkańców Torunia, atrakcje, napoje, słodycze i owoce oraz wsparcie wykwalifikowanej kadry finansowane są przez Gminę Miasta Toruń w wysokości 468 000 zł oraz parafię. Łączny koszt zadania wynosi 610 096,32 zł. Dotacja stanowi  76,71% kosztów zadania.

W Samarytaninie można skorzystać także z okresowej opieki całodobowej. Nową umowę nr 7/2024 z Prezydentem Miasta Torunia na kontynuację tego powierzonego zadania publicznego Parafia zawarła na okres 1 stycznia - 31 grudnia 2024. Całkowity koszt stanowi kwotę dotacji i wynosi 1 636 800 zł tj. 100%. Zgodnie z umową Parafia oferuje zwiększoną do 22 liczbę miejsc. Całodobowy ośrodek wsparcia zapewnia  pomoc w utrzymaniu higieny osobistej, codziennych czynnościach życiowych, zabiegi pielęgnacyjne, podawanie leków, sprzątanie, pomoc w spożywaniu posiłków całą dobę w systemie zmianowym. Do możliwości przebywających w Samarytaninie osób dostosowane są działania terapeutyczne i zajęcia socjoterapeutyczne z zakresu nawiązywania i utrzymywania kontaktów społecznych, motywujące do funkcjonowania w oparciu o własne możliwości. Ponadto prowadzona jest gimnastyka usprawniająca , ćwiczenia indywidualne i zabiegi rehabilitacyjne z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu będącego w posiadaniu ośrodka „SAMARYTANIN. Pensjonariusze otrzymują 3 posiłki dziennie:śniadanie, obiad, kolacja, z uwzględnieniem diet, a także dodatkowe posiłki w zależności od potrzeb. Korzystają również z zakupionych dodatkowo artykułów spożywczych m.in. kawa, herbata, owoce, słodycze. Posługę duchową sprawują kapłani Parafii.

W Ośrodku Parafialnym „SAMARYTANIN” są środki do dezynfekcji rąk i powierzchni, maseczki i rękawiczki niezbędne do zapewnienia bezpiecznego pobytu w Samarytaninie w razie zagrożenia zakażenia wirusem SARS COV-2/koronawirus  COVID-19 lub innymi wirusami.

Szczegółowe informacje w Ośrodku Parafialnym SAMARYTANIN tel. 56 6394257, 56 6394250 oraz 56 6394252 w dni robocze w godz. 8-16.

Materiał przygotowany przez Ośrodek Parafialny "Samarytatnin" w Toruniu.

fot. Pexels

Kategoria: 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Protest rolników - będą problemy z komunikacją miejską
  Miasto, MZK
  Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • 25 lat Polski w NATO - koncert
  Kultura, Miasto
  Od 1 marca 2024 r. będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na koncert muzyki filmowej, musicalowej i popularnej „25 lat Polski w NATO”.
 • Spotkanie z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim
  Miasto
  28 lutego 2024 r. Urząd Miasta Torunia odwiedził nowy Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Michał Sztybel. Towarzyszył mu pełnomocnik ds. samorządowych Rafał Rospenda. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Mapa przestawia objazd ulicami Podgórną i Wiązową
  Drogi, Miasto
  We wtorek 5 marca 2024 r. rozpocznie się przebudowa skrzyżowania Podgórnej z ul. Wiązową. Za dwa miesiące w tym miejscu powstanie wyniesione skrzyżowanie.
 • Konsul Generalny Chin odwiedził Toruń
  Miasto
  Fan Xiaodong – Konsul Generalny Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku, wicekonsul Jianfu Xiao oraz Changlin Mar, inicjator toruńskich kontaktów z chińskim miastem Guilin gościli w Urzędzie Miasta Torunia. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski. Przypomnijmy, że od 2010 roku Toruń ma podpisaną umowę partnerską z chińskim miastem Guilin...
 • Na zdjęciu: jezdnia, a na niej jedzie samochód
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy remontu ulicy Grudziądzkiej. Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 14 marca 2024 r.
 • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Odliczamy dni do uruchomienia roweru miejskiego. Startujemy w najbliższy piątek, 1 marca!
 • 1 marca 2024 r. o godz. 12:00 przy pomniku w al. Solidarności odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.
 • „Bezpieczeństwo osób starszych” – konferencja pod tym tytułem odbyła się 26 lutego 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.