Dom Polsko-Ukraiński otwarty | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Dom Polsko-Ukraiński otwarty

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 30 czerwca 2023
Autor: Paula Gałązka

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Dom Polsko-Ukraiński otwarty

W Toruniu otwarto Dom Polsko-Ukraiński. Znajduje się on na II piętrze budynku przy ul. Jęczmiennej 10. W uroczystości, która odbyła się 29 czerwca 2023 roku, wziął udział Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz radny Wojciech Klabun.

Dom Polsko-Ukraiński to przestrzeń do integracji i wymiany doświadczeń społeczności polskiej i ukraińskiej mieszkającej w Toruniu. Odbywać się tu będą warsztaty, szkolenia, spotkania informacyjne i  motywacyjne, które  będą skupiać osoby o podobnych zainteresowaniach, dyżury specjalistów. Będzie to również miejsce do spotkań projektowych.

Lokal jest jednocześnie siedzibą Fundacji „Dobro dla Dobra”, która została zarejestrowana w listopadzie 2022. Kontynuuje ona działania podejmowane wcześniej przez stowarzyszenie o tej samej nazwie, które powstało po wybuchu wojny w Ukrainie w celu wspierania uchodźców przybywających do Torunia. Na jej czele stoi Tatiana Dembska - z pochodzenia Ukrainka, która od lat mieszka i pracuje w Toruniu. Zaraz po ataku Rosji na Ukrainę, pod koniec lutego 2022 r., zaczęła organizować pomoc Ukrainie i jej obywatelom. Od marca 2022 r. prowadzi w Toruniu Punkt Pomocy Uchodźcom z Ukrainy. W pierwszych miesiącach wojny Punkt wydawał miesięcznie pomoc dla ok. 1000 rodzin. Obecnie ma pod opieką ok. 400 rodzin.

Dotychczasowe projekty zrealizowane przez Fundację:

- prowadzenie toruńskiej infolinii dla uchodźców (na zlecenie Miasta Toruń),

- organizacja międzynarodowego festiwalu „Ukraina jednoczy świat”,

- współorganizacja pikniku „Poznajmy się” (na zlecenie Miasta Toruń),

- wysyłanie pomocy humanitarnej (zebranej od darczyńców).

Powierzchnia użytkowa lokalu, który zajmuje Dom Polsko=Ukraiński i Fundacja, to ponad 71 m² - są to trzy pomieszczenia oraz łazienka i wspólne wc.

Warto przypomnieć, że w budynku przy ul. Jęczmiennej swoje siedziby mają także:

 • Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów
 • Polski Czerwony Krzyż Oddział Rejonowy w Toruniu
 • Fundacja Pomocy Samotnym Matkom
 • Toruńskie Stowarzyszenie Pomocy Szkole
 • Towarzystwo Powrót z U
 • Towarzystwo Profilaktyki Przeciwdziałania Uzależnieniom
 • Stowarzyszenie Dzieciom i Młodzieży „Wędka”

Otwarcie Domu Polsko-Ukraińskiego było częścią trwającego właśnie Tygodnia Kultury Ukraińskiej (27.06.-2.07.2023 r.). Przez 9 dni w mieście odbywają się m.in. zajęcia zapoznające z ukraińską kuchnia, sztuką, rękodziełem i zwyczajami.  Zaplanowano też wspólne czytanie bajek czy dekorowanie pierników, a także warsztaty kulinarne. W Kombinacie Kultury przy ul. Podmurnej 1/3 (dawny Dom Muz) pojawiła się wystawa "Ukrainy Oczy Wojny" poświęcona walkom o Mariupol, o której opowiedzą rodziny ukraińskich żołnierzy. Wszystko ma zwieńczyć specjalny koncert. Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Tygodnia Kultury Ukraińskiej jest wolny.

Poniżej program wydarzeń:

 • 24.06 - 02.07.2023 - wystawa "Ukrainy Oczy Wojny", Kombinat Kultury, ul.Podmurna 1/3.
 • 30.06 - tworzenie Mandali, Rynek Staromiejski
 • 30.06 - spotkanie "Masz Głos", Rynek Staromiejski
 • 1.07 - Gra Miejska, Rynek Staromiejski
 • 1.07 - spotkanie z członkiniami Stowarzyszenia Rodzin Obrońcow Azovstalu połączone ze wspólnym zwiedzaniem wystawy. ul. Podmurna 1/3
 • 02.07 - czytanie bajek polskich i ukraińskich, Plac Rapackiego.

fot. Agnieszka Bielecka

Kategoria: 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Bulwar po kontroli NIK-u
  Miasto
  Najwyższa Izba Kontroli zakończyła kontrolę inwestycji dotyczącej zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu. Pozytywnie oceniono przeprojektowanie pawilonów, przeprowadzenie postępowania konsultacyjnego oraz wydanie wymaganych decyzji i postanowień. Izba wskazała także obszary wymagające poprawy. Wśród nich konieczność powstania...
 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
  Inwestycje, Miasto
  Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Projekty rewitalizacji siedziby katów toruńskich oraz prac konserwacyjnych w kościele p.w. Św. Jakuba otrzymają dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Zaburzeniom związanym z FASD/FAS można w stu procentach zapobiec zachowując abstynencję w ciąży.
 • W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Dokładnie 22 października 2023 r. maratończycy z całej Polski, upamiętniając 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika, wystartują na dystansie królewskim spod pomnika Kopernika.
 • Muzeum i hostel znalazły swoje miejsce na Dworcu Toruń Główny, który po metamorfozie odwiedzają nie tylko podróżni.
 • Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną, 17. odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. W najbliższą środę (27 września 2023 r.) spotkamy się z Panem Miłoszem Rusieckim, pasjonatem lotnictwa i autorem rewelacyjnej książki pt. „Lotnicze obiekty Torunia 1908–1955. Obiekty aeronautyczne”.
 • Przez ostatnie 40 lat działał na rzecz toruńskiej kultury i edukował młodych. 27 września 2023 roku Prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się odchodzącym na emeryturę Zbigniewem Przybyszem. Spotkanie było okazją do wielu wspomnień i opowieści, ale przede wszystkim do podziękowań: - Dziekuję za Pana wieloletnią pracę na rzecz miasta, współpracę...