Docenione działania proekologiczne | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Docenione działania proekologiczne

Eko, Miasto
Data publikacji: 12 maja 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Drzwostan w parku Tysiąclecia

Twórcy Rankingu Miast Zrównoważonych 2021 wskazują na działania podejmowane przez Gminę Miasta Toruń na rzecz ekologii, w szczególności czystego powietrza.

W Rankingu Miast Zrównoważonych 2021, przygotowanym przez firmę projektowo-konsultingową Arcadis we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Toruń zajął drugie miejsce wśród 50 biorących w nim udział miast. Jak podkreślają twórcy raportu, Toruń jest jednym z nielicznych miast w Polsce, które osiąga równowagę między trzema obszarami zrównoważonego rozwoju, jakimi są gospodarka, społeczeństwo i środowisko. Ten ostatni obszar, a w nim dbałość o jakość powietrza, zwrócił ich szczególną uwagę. "Dofinansowania na likwidację kotłów opalanych paliwem stałym, termomodernizacje budynków, miejski system monitoringu powietrza wraz z opcją aplikacji mobilnej to tylko niektóre z przykładów. Wsparcie w walce o poprawę jakości powietrza stanowią podejmowane działania edukacyjne. Miasto we współpracy z organizacjami pozarządowymi dzięki realizacji szeregu kampanii i programów edukacyjnych jak np. Akademia Przyrodników, Toruń – Miasto z Klimatem, Drzew tulenie – bicie rekordu Polski - przyczynia się do kształtowania właściwych postaw ekologicznych i popularyzacji proekologicznych rozwiązań" – czytamy raporcie.

Troska o jakość powietrza od lat znajduje się wśród priorytetowych zadań realizowanych przez Gminę Miasta Toruń. Toruń był jednym z pierwszych miast w Polsce, które wprowadziło dotacje na wymianę źródeł ogrzewania. Od 1997 roku dotacje te udzielane są w trybie ciągłym i cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców. W latach 1997-2019 zlikwidowanych zostało 6430 pieców kaflowych oraz 1362 kotły c.o. Łącznie na ten cel udzielono w sumie ponad 23 mln zł dotacji.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska prowadzi na terenie Torunia pomiary emisji zanieczyszczeń powietrza w trzech stałych stacjach pomiarowych, tj. „Policja” przy ul. Dziewulskiego 1, „Kaszownik” przy ul. Przy Kaszowniku, „Airpointer” przy ul. Wały Gen. Sikorskiego 12. W mieście działa także system monitoringu jakości powietrza w oparciu o 10 stacji do pomiaru stanu powietrza, zainstalowanych na budynkach szkół w różnych częściach miasta. Wyniki są udostępnione na stronie internetowej oraz w aplikacji mobilnej pod nazwą ekoToruń.

W trosce o powietrze Gmina Miasta Toruń inwestuje w nowoczesny tabor autobusowy oraz rozbudowuje sieć tramwajową. W kwietniu 2021 roku do Torunia dotarło osiem nowych autobusów miejskich - zasilanych olejem napędowym solarisów. Są nowoczesne, bezpieczne, bogato wyposażone, ułatwiające podróżowanie osobom z niepełnosprawnościami. A w pierwszym kwartale 2022 roku tabor zasili sześć autobusów elektrycznych Solaris wraz z infrastrukturą do ich ładowania. W połowie 2023 roku zaś mieszkańcy Torunia pojadą tramwajem nowej linii tramwajowej o długości 5,5 km, prowadzącej na tzw. osiedle Jar. Nowa linia tramwajowa przebiegać będzie z centrum Szosą Chełmińską, ul. Długą, Legionów, Polną, Ugory i Watzenrodego do nawrotu w ul. Strobanda.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto, Sport
    "A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko, co piękne" – zbliżający się weekend w Toruniu upłynie w głównej mierze pod znakiem inspirowanego Kosmosem festiwalu Cosmos of Arts, w którego programie znalazły się m.in. wystawy, warsztaty oraz koncerty na Scenie letniej i w Dworze Artusa.
  • Miasto
    8 sierpnia 2024 r. na Targowisku Miejskim przy ul. Szosa Chełmińska odbyło się zorganizowane przez Gminę Miasta Toruń spotkanie informacyjno-konsultacyjne, którego celem było omówienie wariantów planowanej inwestycji drogowej na brakującym odcinku Trasy Staromostowej oraz wysłuchanie uwag mieszkańców, kupców, przedsiębiorców i użytkowników...
  • Drogi, Miasto
    W dniach od 14 do 25 sierpnia 2024 r. zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Miasto
    Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „W Toruniu chwalą się zakupem robota za 7 mln zł dla zadłużonego szpitala. Tymczasem drugi taki robot już w mieście pracuje”.
  • Ludwika Ogorzelec, wiceprezydent Rafał Pietrucień i toruńskie radne
    Kultura
    Koncerty znakomitych muzyków, wystawa rzeźby, spotkania z fotografią i filmem składają się na Festiwal Kosmos Sztuki/ Cosmos of Art w Toruniu.
  • Dentystka pochylona nad dzieckiem
    Miasto
    Jest pozwolenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na utworzenie kierunku lekarsko-dentystycznego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.
  • 8 sierpnia 2024 r. na Targowisku Miejskim przy ul. Szosa Chełmińska odbyło się zorganizowane przez Gminę Miasta Toruń spotkanie informacyjno-konsultacyjne, którego celem było omówienie wariantów planowanej inwestycji drogowej na brakującym odcinku Trasy Staromostowej oraz wysłuchanie uwag mieszkańców, kupców, przedsiębiorców i użytkowników...
  • Na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego znowu działają obie windy.
  • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  • W piątek, 16 sierpnia 2024 r., kasy biletowe Miejskiego Zakładu Komunikacji będą zamknięte.
  • Sprawa pozostawionych na chodnikach, skwerach czy trawnikach psich odchodów budzi wiele kontrowersji. I nic dziwnego, gdyż stanowi to duży problem zarówno estetyczny, jak i higieniczny – również w Toruniu. Stąd po raz kolejny w mieście rusza kampania promująca sprzątanie po swoich pupilach. Szacuje się, że w ciągu całego swojego życia średniej...
  • Grupa 6 licealistów III Liceum Ogólnokształcącego wraz z opiekunami uczestniczyła w obozie "Młodzież dla pokoju". Wydarzenie odbyło się w dniach 27.07-03.08.2024 r. w Getyndze.
  • Toruńskie Centrum Usług Społecznych przygotowuje się do złożenia wniosku o środki w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.
  • Na 100 dni przed inauguracją 32. edycji Festiwalu EnergaCAMERIMAGE organizatorzy zaprezentowali plakat, który będzie symbolem graficznym tegorocznego wydarzenia.