Docenieni za bohaterską postawę | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Docenieni za bohaterską postawę

Miasto
Data publikacji: 19 kwietnia 2024
Autor: Paula Gałązka
Docenieni za bohaterską postawę

St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.

- To jest ta postawa, która jest warta promowania, pokazywania i popularyzowania. Nie szczędząc własnego życia oraz zdrowia, ale rozważnie i odpowiedzialnie ratować innych, pomagać innym, dbać o to, żeby ich życie ocalało. Zawsze ta bohaterska postawa powinna być wyróżniania i nagradzana. Z radością dzisiaj gratuluję i dziękuję obu Panom za tę akcję ratunkową - podkreśla Prezydent Torunia. 

Przypomnijmy, że w minioną środę, 17 kwietnia 2024 r. młoda kobieta, której wcześniejsze zaginięcie zgłosiła rodzina, wpadła do Wisły. Na nabrzeżu, pojawił się starszy aspirant Łukasz Grabowski, który nadzorował działania poszukiwawcze funkcjonariuszy. Policjant zrzucił z siebie część umundurowania, zerwał umieszczone na nabrzeżu koło ratunkowe i wskoczył do Wisły. Pomimo silnego nurtu i bardzo niskiej temperatury wody, przepłynął około 100 metrów, po czym chwycił tonącą, wołającą o pomoc, nastolatkę.

- Kiedy otrzymałem informację o tym, co się stało byłem na wysokości szpitala na Bielanach. Miałem kawałek drogi do pokonania i w ciągu tych dwóch minut przejazdu układałem sobie w głowie, co muszę zrobić. To nie był bezmyślny skok do wody. Dokładnie przemyślałem sobie, jak to zrobić w miarę bezpiecznie, bo wiadomo, że na pewne kwestie człowiek nie ma wpływu – mówi st. asp. Łukasz Grabowski.

Ze wsparciem ruszyli także zaalarmowani przez przechodniów pracownicy pobliskiej Przystani Akademickiego Związku Sportowego. Wśród nich był Rafał Koziołek, pracownik Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Przystań Sportów Wodnych w Toruniu, który podpłynął łodzią do policjanta, trzymającego kobietę i pomógł im dotrzeć do brzegu.

- Gdy podpłynął pan z łodzią wiedziałem już, że mamy to i już teraz wszystko będzie dobrze. Decyzja była ryzykowna, ale ratowanie życia było ważniejsze – dodaje policjant.

Tutaj nie było czasu na myślenie – mówi Rafał Koziołek:

- Widziałem dwie osoby w wodzie i decyzja była w zasadzie natychmiastowa: trzeba pomóc. Wsiadłem na łódź, odpaliłem i popłynąłem. To już moje drugie takie zdarzenie i wiem, że w takiej sytuacji trzeba przyjąć to na spokojnie, żeby nie zrobić nic głupiego.

Jak przekazuje toruńska policja, nastolatce zapewniono niezbędną opiekę medyczną. 

Prezydent Torunia na ręce obu Panów zaangażowanych w akcję ratunkową wręczył listy gratulacyjne oraz upominki. Zapowiedział też, że złoży rekomendację do przyznania im nagrody za bohaterstwo i odwagę w 2024 r.

fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
 • Ambasador Finlandii w UMT
  Miasto
  Pani Päivi Maarit Laine, Ambasador Finlandii w Polsce odwiedziła Urząd Miasta Torunia. 27 maja 2024 r. spotkał się z nią Prezydent Paweł Gulewski. Była to pierwsza oficjalna wizyta Pani Ambasador w Toruniu. Towarzyszył jej Konsul Honorowy Finlandii w Toruniu, pan Tadeusz Pająk. Podczas rozmowy w Urzędzie Miasta Torunia Pan Prezydent wyraził...
 • Na zdjęciu: ławeczki postawione na tarasie na pawilonie
  Miasto
  Zniszczenia nawierzchni tarasowej na pawilonach na Bulwarze Filadelfijskim zostały naprawione. Podjęte zostały również działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa odwiedzających to popularne miejsce nad Wisłą.
 • Komunikacja miejska na długi weekend
  Miasto, MZK
  W czasie wydłużonego weekendu (30 maja - 2 czerwca br.) w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska.
 • Tereny zielone w Toruniu
  Eko, Miasto
  Miasto Toruń kontynuuje lokalne opryski przeciwko meszkom i komarom. Sytuacja na terenach zielonych jest na bieżąco monitorowana.
 • Kultura, Miasto
  1 czerwca 2024 r. na terenie placu zabaw "Piernikowe Miasteczko" przy ul. Podmurnej 62/68 odbędzie się Dzień Dziecka z Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej - Domem Harcerza w Toruniu.
 • Od soboty 1 czerwca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Są one efektem konsultacji w sprawie kursowania miejskich autobusów na Podgórzu. Zmieniona zostanie trasa linii nr 21 – autobusy kursować będą ulicą Poznańską przez przystanek „Parkowa”, a częstotliwość zostanie zwiększona z 6 do 10 kursów Zwiększona...
 • Miejskie obchody Dnia Strażaka odbyły się w dniu 29 maja 2024 r. przy siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.
 • Zbliża się Boże Ciało. Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w czwartek (30 maja) nie wnosimy opłat. Z kolei w piątek (31 maja) i sobotę (1 czerwca) strefa działa bez zmian. Kierowców odwiedzających nasze miasto zachęcamy do korzystania z miejsc parkingowych, które są zlokalizowane w sąsiedztwie Starówki lub na parkingu...
 • W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
 • Dla Torunia obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne I stopnia. Mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wód.
 • 1-2 czerwca 2024 r. w Toruniu rozegrana zostanie II runda Klubowego Pucharu Polski w pływaniu w płetwach.
 • W środę 29 maja 2024 r. znów mogą wystąpić burze z silnymi opadami deszczu i porywami wiatru. Apelujemy o ostrożność.
 • W dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, 9 czerwca 2024 r., osoby z niepełnosprawnością zamieszkałe na terenie miasta Torunia będą mogły skorzystać z bezpłatnych przewozów do i z lokali wyborczych w godz. 7:00-21:00. Organizatorem transportu jest Urząd Miasta Torunia.