Dni Ciechowskiego po raz dziewiąty | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Dni Ciechowskiego po raz dziewiąty

Kultura, Miasto
Data publikacji: 12 grudnia 2023
Autor: Marcin Pryka

We wtorek 12 grudnia 2023 r. rusza święto wszystkich fanów Grzegorza Ciechowskiego i toruńskiego zespołu Republika. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Dworze Artusa, gdzie zaczynał wybitny artysta, przedstawione zostały szczegóły programu tegorocznych obchodów 9. edycji Dni Ciechowskiego. Poznaliśmy także kolejną laureatkę Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego. 

- Jest to Toruń, który pamiętam z czasów studiów, kiedy łaziłem sobie beztroski. Toruń, który kocham, który wypełnił mnie poczuciem bezpieczeństwa i który stał się moim miastem, bo mieszkałem tu kilkanaście lat, i z którego wyjeżdżam zawsze z poczuciem jakiegoś takiego odrzucenia, bo w Warszawie oczywiście nie jestem u siebie, a tutaj nie mieszkam (...) Chcę, żeby wszyscy wiedzieli, że zawsze jak tu przyjeżdżam to o niczym innym nie myślę, tylko jak tu było wspaniale, i jak wszyscy mają wspaniale, że mogą sobie tutaj być. Ale co tu dużo gadać? Najważniejsze, że jest takie miejsce, do którego chce się wracać i serce się otwiera - tak mówił o Toruniu Grzegorz Ciechowski i to właśnie nasze miasto organizuje corocznie dni poświęcone pamięci tego znakomitego artysty, kompozytora i muzyka. 

W Toruniu zresztą miała początek Jego wspaniała przygoda muzyczna. To tutaj studiował polonistykę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Działalność artystyczną zaczynał w toruńskim klubie studenckim "Od Nowa" w 1980 r., który pierwotnie mieścił się w Dworze Artusa, a od 1983 r. do dzisiejszego dnia w budynku na Bielanach. Grzegorz Ciechowski był liderem i wokalistą kultowego obecnie zespołu Republika.  

Od 2002 r. corocznie przyznawana jest Nagroda Artystyczna Miasta Torunia ustanowiona niespełna pięć miesięcy po śmierci wybitnego muzyka uchwałą Rady Miasta Torunia. - To osobowość, której się nie zapomina i my w Toruniu nie zapominamy, stąd ta długoletnia tradycja Nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego. Nagroda przyznawana jest młodym artystom, którzy czerpią inspirację z różnych dziedzin sztuki za dokonania w minionym sezonie artystycznym. Nie tylko muzykom, nie tylko piosenkarkom, piosenkarzom, ale również tym, którzy szukają natchnienia w taki sam sposób jak to robił Grzegorz Ciechowski w różnych miejscach i źródłach - powiedział w trakcie konferencji prasowej Prezydent Torunia Michał Zaleski.

Podstawą przyznania Nagrody jest suwerenny werdykt Kapituły, którą tworzą: Rafał Bryndal, Bruno Ciechowski, Kayah, Mela Koteluk, Mirosław Pęczak, Mariusz Składanowski i Agnieszka Szydłowska. Przedstawicielem Prezydenta Miasta Torunia w kapitule jest dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Torunia Zbigniew Derkowski.

Przypomnijmy, że wśród dotychczasowych laureatów Nagrody są m.in.: Karolina Bisztyga, Piotr Rogucki, Galeria Rusz, zespół Lao Che, zespół Pustki, Julia Marcell, Mela Koteluk, Tomasz Organek, Błażej Król, Misia Furtak, The Dumplings, Błażej Król, Ralph Kaminski, zespół Tęskno, Kasia Lins, Mery Spolsky. W ubiegłym roku kapituła nagrodziła rapera o pseudonimie Szczyl.

Nagroda przyznawana była tradycyjnie podczas Koncertu Specjalnego Pamięci Grzegorza Ciechowskiego w klubie "Od Nowa". W tym roku wyjątkowo wręczenie nagrody odbędzie się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w trakcie koncertu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej „Ciechowski Symfonicznie” (czwartek, 14 grudnia o godz. 19:00). - Ze względu na logistykę i pewne zobowiązania artystki, która otrzyma nagrodę musieliśmy dokonać pewnych przesunięć i ta nagroda zostanie wręczona na Jordankach. Natomiast, żeby uczestnicy koncertu w "Od Nowie" mieli szansę poznać tą laureatkę, z wręczenia i krótkiego minirecitalu będzie przygotowane nagranie telewizyjne, które wyemitujemy podczas koncertu w "Od Nowie" - poinformował w trakcie konferencji dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Torunia Zbigniew Derkowski.

Jak podkreślił dyrektor Derkowski, będzie to dziewiąte już święto wszystkich fanów Grzegorza Ciechowskiego, którzy przyjeżdżają do naszego miasta z różnych części nie tylko kraju, ale również i Europy. Pierwszym wydarzeniem towarzyszącym Dniom Ciechowskiego będzie Konkurs Jednego Wiersza im. Grzegorza Ciechowskiego pt. "Obywatel słowa" - we wtorek 12 grudnia o godz. 17:00 w Restauracji Mistrz i Małgorzata przy ul. Szewskiej 17 w Toruniu. 

Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego w klubie "Od Nowa" przy ul. Gagarina 37a odbędzie się w sobotę 16 grudnia o godz. 20:00. Tradycyjnie przed koncertem pod symbolicznym głazem z tablicą pamiątkową poświęconą Grzegorzowi Ciechowskiemu przy "Od Nowie" złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze.

W dniach 14-17 grudnia w niektórych wybranych tramwajach MZK oraz obiektach Zamku Krzyżackiego i Krzywej Wieży będzie można usłyszeć muzykę Grzegorza Ciechowskiego. Ponadto w Dworze Artusa odbędą się warsztaty plastyczne, które będą nawiązywały do symbolicznej kolorystyki Republiki (szczegóły w programie poniżej). - Myślę, że każdy dla kogo ta muzyka jest ważna znajdzie coś dla siebie, a takich ludzi jest sporo, bo mamy już pokolenie wnuków, którzy przyjeżdżają na te koncerty - dodał dyrektor Derkowski.

Szczegóły dotyczące koncertu pt. "Ciechowski Symfonicznie" w CKK Jordanki przedstawił dyrektor Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej Przemysław Kempiński: – Bardzo się cieszymy, że po raz kolejny będziemy mieli okazję zrealizować ten projekt. To będzie piąta edycja, kiedy wspólnie z artystami realizujemy koncert „Ciechowski Symfonicznie”, który stał się marką, jeżeli chodzi o mapę kulturalną przedsięwzięć artystycznych. Obserwujemy taki trend, że bardzo dużo osób, fanklubów, osób indywidualnych z całej Polski przyjeżdża po to, żeby z jednej strony uczestniczyć w koncercie w "Od Nowie", ale uczestniczyć również w koncercie, który realizujemy my. I z tego się bardzo cieszę, bo frekwencja jest niesłabnąca, jest bardzo duże zainteresowanie.

Koncert poprzedzony zostanie wstępem w postaci występu laureatki tegorocznej Nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego. Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprosiła do współpracy znakomitych artystów, wystąpią m. in. Kamil Bednarek, BOVSKA, Wiktor Dyduła, Ania Karwan i Andrzej Lampert. Toruńskiej Orkiestrze Symfonicznej towarzyszyć będzie niezmiennie niebanalny aranżer i dyrygent Krzysztof Herdzin. - Znakomity repertuar w postaci największych przebojów Grzegorza Ciechowskiego i fantastyczna Toruńska Orkiestra Symfoniczna, która będzie ten koncert realizowała - zaznaczył Przemysław Kempiński.

Podczas konferencji Maurycy Męczekalski - dyrektor Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa" wspominał dzień, w którym zmarł Grzegorz Ciechowski. - To była zdaje się sobota. Dostałem sms-a w godzinach południowych. Natychmiast rozdzwoniły się telefony i wtedy miałem bardzo smutną okazję wystąpić w głównym wydaniu "Wiadomości" właśnie w związku z odejściem Grzegorza Ciechowskiego, którego znałem osobiście. Razem organizowaliśmy koncerty Republiki, spotykaliśmy się, omawialiśmy szczegóły. Grzegorz Ciechowski był bardzo dokładnym, szczegółowym człowiekiem. Naprawdę wszystko planował. To jest jedna z cech, która spowodowała, że jest artystą, którego do dzisiaj wspominamy. Nie ma drugiego takiego zespołu w Polsce, który nie istnieje od ponad 20 lat, a ma tak rozbudowany fanklub i tak ciągle żywe są jego kompozycje i piosenki. Myślę, że również dzięki nam, dzięki Toruniowi, czyli miejscu z którym Grzegorz Ciechowski był bardzo związany. Stąd Republika się wywodzi - powiedział dyrektor "Od Nowy".

Maurycy Męczekalski zauważył, że pomysłodawcą głazu z tablicą pamiątkową, która została ulokowana przy klubie "Od Nowa" w pierwszą rocznicę śmierci Grzegorza Ciechowskiego, był Grzegorz Kopcewicz, który w tym roku poprowadzi Koncert Specjalny. - On również jest współtwórcą tego koncertu i w tym roku objawi nam się jako konferansjer. Ma wszelkie kompetencje jako muzyk, wokalista, lider wielu formacji do tego, żeby poprowadzić taki koncert. Szczególnie, że Grzegorz Kopcewicz był osobą bliską i również współpracował z Grzegorzem Ciechowskim przez wiele lat.

Organizatorzy Koncertu Specjalnego w "Od Nowie" tradycyjnie nie zdradzają programu wydarzenia. - Jest to działanie absolutnie celowe, świadome i myślę, że słuszne. Dlatego, że my staramy się wynieść na piedestał postać Grzegorza Ciechowskiego, stąd jedynym nazwiskiem na plakacie jest nazwisko Grzegorza Ciechowskiego. Ale zapewniam, że pojawią się znakomici artyści i będzie bardzo szerokie spektrum muzyczne - od wydarzenia parateatralnego poprzez punk rocka aż po muzyka kojarzonego z muzyką metalową. Będą bardzo znani artyści, doskonale znani z TV. Także myślę, że fani muzyki Grzegorza Ciechowskiego będą zadowoleni. Staramy się, żeby interpretacje Jego utworów były ciekawe, interesujące, niekoniecznie były odwzorowaniem jeden do jednego brzmienia i stylu zespołu Republika. Chodzi, żeby pokazać je również w nowej odsłonie. Ponadto zaprezentujemy nagranie z wręczenia nagrody. Koncert odbędzie się przy pełnej widowni. Jak zwykle zapowiada się gorąca atmosfera, będą flagi w biało-czarne pasy i klimat Republiki będzie znowu jak co roku obecny w klubie "Od Nowa" - zapewnił Maurycy Męczekalski.

Na koniec konferencji tegoroczny werdykt Kapituły Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego zaprezentował jej członek, Mariusz Składanowski. Laureatką Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego w roku 2023 została Daria Ryczek-Zając, występująca pod pseudonimem artystycznym Daria ze Śląska. Nagroda została przyznana za płytę pt. „Daria ze Śląska tu była” - jeden z najbardziej spektakularnych polskich debiutów ostatnich lat. Album jest doskonale wyważoną miksturą alternatywnego popu, dream popu i trip hopu z elementami jazzu.

- Za powściągliwość i adekwatność stosowanych środków wyrazu, za zmysł obserwacji przekuty w intrygujący storytelling, za szczerość i poruszającą prawdę graniczącą z ekshibicjonizmem, za piękno melancholii i dowód, że tylko smutek może być głęboki. Za niesamowity klimat, za tę doskonałą materię muzyczną przygotowaną przez wytrawnych muzyków i za to, że odnosi się w swojej twórczości do pewnych wątków popkulturowych, nawiązania do literatury, filmu, komiksu. To wszystko w jej tekstach znajduje swoje odbicie - uzasadnił werdykt Kapituły Mariusz Składanowski.

Daria Ryczek od urodzenia mieszka na Śląsku. Miała zostać zawodową siatkarką, ale po 11 latach treningów zrezygnowała i została historykiem. Jak sama podkreśla, nie lubi wielkich miast i tłumów. Gdyby nie śpiewała pisałaby teksty reklamowe albo powieści science-fiction. Jesienią 2023 r. artystka ruszyła w swoją pierwszą trasę koncertową.

Jak zauważył Mariusz Składanowski, słuchając utworów Darii ze Śląska można odnieść wrażenie, że jest to smutna dziewczyna, ale sama artystka, mając tego świadomość, zaznaczyła, że „jakby co to u mnie git”. - Ponoć jest pełną życia i radości dziewczyną, w szczęśliwym małżeństwie, która sama przyznaje, że w smutku czuje się najlepiej, ale nie jest to taka jesienna smuta. Delektując się tymi nagraniami możemy doznać swego rodzaju katharsis i ostatecznie to radość wygrywa i mam nadzieję, że ten werdykt spotka się z ciepłym przyjęciem - podkreślił Mariusz Składanowski.

W trakcie konferencji zaprezentowana została statuetka Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego – dzieło Małgorzaty Mikielewicz.

Program 9. Dni Grzegorza Ciechowskiego 2023

14 grudnia (czwartek) godz. 19.00 „Ciechowski Symfonicznie” - koncert w wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod kierunkiem Krzysztofa Herdzina. Partie wokalne wykonają soliści: Kamil Bednarek, BOVSKA, Wiktor Dyduła, Ania Karwan, Andrzej Lampert.
WRĘCZENIE NAGRODY ARTYSTYCZNEJ MIASTA TORUNIA IM. GRZEGORZA CIECHOWSKIEGO
Sala koncertowa CKK Jordanki, Aleja Solidarności 1-3. Koncert biletowany

16 grudnia (sobota) godz. 20.00 Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego
Klub Od Nowa, ul. Gagarina 37a. Koncert biletowany

17 grudnia (niedziela) godz. 18.00 Remigiusz Knapik Piano Solo – autorskie interpretacje utworów Grzegorza Ciechowskiego w nowych jazzowych aranżacjach
Centrum Kultury „Dwór Artusa”, Rynek Staromiejski 6. Koncert na bezpłatne wejściówki

Imprezy towarzyszące:

12 grudnia godz. 17.00 Konkurs Jednego Wiersza im. Grzegorza Ciechowskiego "OBYWATEL SŁOWA"
miejsce: Restauracja Mistrz i Małgorzata, ul. Szewska 17

15 grudnia godz. 19.30 Dni Grzegorza Ciechowskiego w Kombinacie Kultury
miejsce: Kombinat Kultury, ul. Podmurna 1/3. Koncert biletowany

14-17 grudnia
Muzyka Grzegorza Ciechowskiego w wybranych tramwajach MZK Toruń oraz w pomieszczeniach Zamku Krzyżackiego i Krzywej Wieży

16 grudnia

  • godz. 12.00 - warsztaty customizacji ubrań less waste – warsztaty plastyczne polegające na przerabianiu ubrań za pomocą farb, szablonów i dodatków. Szablony i motywy związane z charakterystycznymi dla zespołu Republika barwami
  • godz. 14.00 - warsztaty malowania winyli – malowanie płyt winylowych sprayami za pomocą specjalnie przygotowanych szablonów.

miejsce: Centrum Kultury „Dwór Artusa”, Rynek Staromiejski 6.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Objazd inwestycji drogowych, sierpień 2024
    Drogi, Miasto
    Dzieje się na toruńskich drogach. Zaglądamy na place budowy wciąż trwających lub świeżo zakończonych prac drogowych.
  • Miasto
    Dzięki pozyskaniu nowoczesnego sprzętu Szpital Miejski w Toruniu będzie w stanie rozszerzyć zakres swojej działalności w leczeniu operacyjnym chorób nowotworowych - zarówno układu moczowego, jak i przewodu pokarmowego.
  • Miasto
    15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym na Placu św. Katarzyny.
  • Wiceprezydent Rafał Pietrucień wręcza akt powołania dyrektor Andżelice Dzięgiel-Pośladzie
    Miasto
    Andżelika Dzięgiel-Poślada została nową dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia. W gronie kadry urzędniczej powitał ją 5 sierpnia 2024 r. zastępca prezydenta Rafał Pietrucień.
  • Kultura, Miasto
    Podczas konferencji prasowej (31 lipca 2024 r.) zapowiadającej 8. edycję Festiwalu Wisły, zastępca prezydenta Torunia Adam Szponka i Marcin Karasiński z Nadwiślańskiej Organizacji Turystycznej zaprezentowali najważniejsze punkty programu tego niezwykle ciekawego wydarzenia.
  • Błękitne niebo nad ratuszem i Kopernikiem, fot. Sławomir Kowalski
    Eko, Miasto
    8 sierpnia zapraszamy wszystkich chętnych na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze. Można będzie poznać zasady ubiegania się o dotacje na termomodernizacje domów lub wymianę ogrzewania.
  • Kolejne pasy drogowe w Toruniu zostaną obsadzone ozdobnymi krzewami. Róże, irgi, tawuły i berberysy pojawią się m.in. na osiedlach: Chełmińskie, Mokre i Bydgoskie.
  • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się na liście podmiotów leczniczych zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej. Placówka będzie pełniła rolę Specjalistycznego Ośrodka Leczenia Onkologicznego SOLO II.
  • 9 sierpnia 2024 r. na parkingu przy Urzędzie Miasta Torunia stanie krwiobus, w którym można będzie oddać krew.
  • Już w tę sobotę (10 sierpnia 2024 r.) odbędą się jubileuszowe XXV Otwarte Indywidualne Mistrzostwa Torunia w speedrowerze.
  • Gminny Punkt Konsultacyjno-Informacyjny działający w Wydziale Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia zaprasza na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze.
  • Poniedziałek, 5 sierpnia 2024 r., zapowiada się deszczowo i burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie I stopnia.
  • W związku ze spodziewanymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
  • W niedzielny poranek 4 sierpnia 2024 r. z Torunia wyruszyła 46. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę.