www.torun.pl

Dla czystego powietrza w Toruniu

Eko, Miasto
Data publikacji: 14 października 2020
Autor: Małgorzata Litwin
Toruń z lotu ptaka, fot. Michał Kunicki

Monitoring powietrza, inwestycje termomodernizacyjne i dotacje na wymianę pieców i innych źródeł niskiej emisji na ogrzewanie proekologiczne - Toruń nie ustaje w działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza.

Z przeprowadzonej w Toruniu inwentaryzacji źrodeł niskiej emisji wynika, że na terenie naszego miasta jest zainstalowanych ok. 12 tys. źródeł ogrzewania na paliwo stałe, m.in. pieców opalanych węglem. W ramach walki z niską emisją w latach 2014-2018 w Toruniu realizowane były programy Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska:

 • program KAWKA I – od 2014 do 2016, wysokość dofinansowania 1 829 518 zł, ilość beneficjentów: 165
 • program KAWKA II – od 2014 roku do końca 2018, wysokość dofinansowania ponad 6 mln zł, ilość beneficjentów ok. 620

W ramach tych programów można było ubiegać się o dofinansowanie na: zmianę systemu ogrzewania na niskoemisyjne, m.in. poprzez wymianę pieców węglowych na piece gazowe/elektryczne czy podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, termomodernizację budynków wielorodzinnych czy montaż kolektorów słonecznych (w miejsce żródeł ciepła opalanych węglem kamiennym).
 
Od 2018 roku miasto realizuje program EKOpiec2018. Z zaplanowanej łącznej puli dofinansowania w wysokości 250 000 zł może skorzystać 125 osób. Kontynuowane jest ograniczanie emisji pochodzącej z indywidualnych źródeł ciepła poprzez udzielanie mieszkańcom dofinansowania na likwidację niskosprawnych pieców i palenisk domowych opalanych węglem i koksem, poprzez zastępowanie ich czynnikiem grzewczym z miejskiej sieci ciepłowniczej, gazem ziemnym, energią elektryczną, olejem opałowym oraz innymi nośnikami energii. Dotacje udzielane są z budżetu miasta Torunia – obecnie na mocy uchwały nr 814/17 Rady Miasta Torunia z dnia 22 lutego 2018 r.

Na terenie miasta funkcjonuje miejski system monitoringu jakości powietrza w oparciu o 10 stacji pomiarowych, z funkcją prezentowania na stronach internetowych urządzeń stacjonarnych oraz urządzeniach mobilnych wyników stanu zanieczyszczenia powietrza (pyłu zawieszonego PM10 i pyłu zawieszonego PM2,5). Wyniki są udostępnione na stronie internetowej oraz w aplikacji mobilnej pod nazwą ekoToruń.

Ponadto stan powietrza monitorowany jest przez administrację rządową - przejdź do strony z informacją o stanie powietrza

W pierwszych dniach październiku w powietrzu nad Toruniem nie odnotowano przekroczenia wartości dopuszczalnych. Tylko 1.10. podwyższone było stężenie dopuszczalne pyłu zawieszonego PM10 (100 µg/m3)  w związku z napływem transgranicznym pyłów z kierunku wschodniego (związane z pożarem lasów na Ukrainie - na podstawie informacji z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska).

Fot. Michał Kunicki

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu widać stojący na światłach autobus linii nr 14, obok stoi samochód osobowy
  Miasto, MZK
  Od 22 października 2020 r. wycofany zostanie dodatkowy kurs na linii nr 14 o godz. 5:18 z ul. Okólnej w kierunku ul. Mazowieckiej.
 • Neon z napisem "Camerimage"
  Kultura, Miasto
  Publikujemy stanowisko Zarządu Lokalnej Organizacji Turystycznej Toruń w sprawie budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage.
 • Na zdjęciu wnętrze Toruńskiego Centrum Targowego
  Miasto
  Prezydent Torunia Michał Zaleski poinformował Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza o możliwej lokalizacji szpitala tymczasowego. W razie potrzeby udostępnione do tego celu ma być Toruńskie Centrum Targowe.
 • Na zdjęciu widać teren inwestycyjny przy ul. Świdnickiej
  Biznes, Miasto
  20 października 2020 roku podczas przetargu w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami została sprzedana kolejna działka w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej Toruń-Wschód. Prawie pół miliona złotych wpłynie do miejskiej kasy.
 • Na zdjęciu pracowniczka medyczna trzyma fiolkę z wymazem
  Miasto
  Prezydent Torunia Michał Zaleski wdrożył procedurę tworzenia nowych punktów pobrań, w których wykonać będzie można test na obecność koronawirusa. Działać będą one w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
 • Samochody jadące wzdłuż oświetlonej nocą Szosy Lubickiej
  Służby miejskie zakończyły przegląd oświetlenia na toruńskich osiedlach. Zadecydowano o wprowadzeniu korekt na 11 ulicach z 26 objętych oszczędnościami energetycznymi ze względu na pandemię i zmniejszone wpływy do budżetu miasta.
 • Maja Błażejewska z KS Centuria Toruń wygrała osiemnastoosobową drabinkę na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, która odbyła się w dniach 16-18 października 2020 r. w Puławach i drugi raz z rzędu wywalczyła tytuł Mistrzyni Polski kadetek w taekwondo olimpijskim.
 • W Pruszkowie w dniach 16-18 października 2020 r. rozegrane zostały Torowe Mistrzostwa Polski w konkurencjach nieolimpijskich dla juniorów oraz Mistrzostwa Polski Krajowego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych (zawodnicy od kategorii junior młodszy aż do kategorii młodzieżowiec). Trzydniowe zawody stanowiły ostatnie przetarcie przed torowymi...
 • W ciągu trzech tygodni października w Toruniu zakaziło się koronawirusem 790 osób! Z wtorku na środę 20/21.10 liczba chorych na Covid-19 wzrosła o 194 osoby.
 • Do czwartku 22 października 2020 r. do godzin wieczornych trwać będą ćwiczenia na poligonie w Toruniu. W mieście będzie słychać dźwięk wybuchów.
 • Decyzją Wojewody Kujawsko-Pomorskiego od 21 października 2020 r. do odwołania zawieszona zostaje działalność niektórych placówek dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami.
 • Od 21 i 22 października - dodatkowe kursy na linii nr 40. W związku z ograniczeniami w dopuszczalnej liczbie pasażerów podróżujących środkami transportu publicznego na jednym z bardziej obciążonych odcinków linii nr 40 wprowadzone zostaną dodatkowe kursy.
 • Wyniki analizy przeprowadzonej przez Yanosik i Be-Mobile potwierdzają słuszność zaleceń Miejskiego Zarządu Dróg, który w związku z remontem mostu zaleca objazd mostem gen. Elżbiety Zawackiej.
 • Legendarny lokalny zakład działający od ponad 60 lat. Prawdziwi mistrzowie w swoim fachu. W kolejnym odcinku cyklu „Starówka Mistrzów” odwiedziliśmy Toruńską Wytwórnię Stempli przy Placu Rapackiego.