Dary dla Ukrainy | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Dary dla Ukrainy

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 02 marca 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: wolontariusze szykujący paczki dla Ukrainy

Trwa zbiórka dla mieszkańców Ukrainy oraz osób, którym udało się dotrzeć do Torunia z kraju ogarniętego wojną.

Wszystkie rzeczy, które są zbierane przez miasto w 52 punktach: w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, CKU i jednostkach MOPR-u, są przewożone do Centrum Targowego Park przy ul. Szosa Bydgoska 3. Tam wolontariusze szykują z nich paczki, które przekazywane są potrzebującym.

W dniu 2 marca 2022 r. prezydent Michał Zaleski pojawił się w CT Park, by zapoznać się z efektami zbiórki i dalszymi działaniami wolontariuszy. - To co przygotowujemy, jako nasze dary, będzie trafiało w różne miejsca, ale możliwość przekazania ich na teren Ukrainy jest zorganizowana i usystematyzowana w rozwiązaniach ogólnopolskich – wyjaśnił prezydent Michał Zaleski.

W całym województwie kujawsko-pomorskim działają 24 punkty zbiorcze, takie jak ten toruński w CT Park. Jak wyjaśnił prezydent, posegregowane i uporządkowane rzeczy trafiają z CT Park do punktu centralnego zbiórki prowadzonej w województwie kujawsko-pomorskim, który mieści się w Bydgoszczy. Stamtąd, po kolejnym posegregowaniu i oznakowaniu, dary są przetransportowane przez Rządowe Centrum Rezerw Strategicznych na Ukrainę. Tam zostaną rozdysponowane przez władze lokalne.

- Zakładaliśmy na początku, że będzie to zbiórka dla jednego miasta, Łucka. Dziś już wiemy, że w oczywisty sposób ją poszerzamy, a zebrane tu rzeczy trafią po prostu do potrzebujących – mówił prezydent. Podkreślił, że cała akcja prowadzona jest przez wolontariuszy, którzy bez wahania poświęcają swój czas, by pomagać. Również wszystkie rzeczy, które trafiły do punktów, przynosili torunianie.

Wśród wolontariuszy są także uczniowie toruńskich szkół, którzy podkreślają, że rodzice bez zastanowienia wyrazili zgodę na pomaganie w czasie lekcji. – Rodzice sami też pomagają, więc rozumieją to, że my także chcemy się włączyć w tę akcję – mówiły uczennice Liceum Ogólnokształcącego nr 10.

- Wszystkim, i darczyńcom, i wolontariuszom, należą się ogromne podziękowania. To jest fantastyczny gest serca. Tyle dobra zebranego po to, by pomóc tym, którzy są w potrzebie – wyraził wdzięczność prezydent.

Toruń jest w stałym kontakcie z Łuckiem, swoim miastem partnerskim. Zgodnie z ustaleniami, do magistratu trafiła lista potrzeb. – Będziemy gromadzić te rzeczy, część będzie trzeba zakupić, bo nie uda się ich pozyskać w formie darów, np. hełmów czy kamizelek kuloodpornych. Łuck jest blisko granicy z Białorusią, więc z każdym dniem narasta tam obawa o przyszłość. Co do transportu, to będziemy organizować go z pomocą Rządowego Centrum Rezerw Strategicznych – mówił prezydent.

>>> Przejdź do szczegółów zbiórki

Fot. Sławomir Kowalski

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

  • 15. Bella Skyway Festival - program!
    Kultura, Miasto
    Piętnasta edycja toruńskiego festiwalu światła odbędzie się w dniach 20-24 sierpnia 2024 r. Znamy już pełen program tegorocznej edycji. Czego można się spodziewać?
  • Citroeny opanowały Bulwar Filadelfijski
    Miasto, Sport
    Ponad 100 pojazdów marki Citroen więzło udział w paradzie, która przejechała ulicami Torunia.
  • MZK i parkingi na 15. Bella Skyway Festival
    Kultura, Miasto, MZK
    W czasie trwania imprezy, od 20 do 24 sierpnia, by ułatwić widzom dotarcie na festiwal, wprowadzone zostaną dodatkowe kursy miejskich tramwajów i autobusów. Warto też wiedzieć, gdzie są parkingi buforowe.
  • Kultura, Miasto
    W czasie podróży przez Polskę francuski inżynier André Gustave Citroën w 1919 r. nabył patent na sposób wytwarzania maszyny do obróbki kół zębatych daszkowych. Tak w 1919 r. ruszyła produkcja znanych na całym świecie samochodów, a zazębienie daszkowe znalazło się w logo marki Citroena. W trakcie bieżącego weekendu do Torunia zawitało 3000...
  • Miasto
    Początek długiego weekendu warto było spędzić na toruńskim bulwarze. Na odwiedzających czekały atrakcje przygotowane w ramach Festiwalu Wisły.
  • Za nami Alternatywna Scena Letnia!
    Kultura, Miasto
    Koncert Kathi zakończył tegoroczną edycję Alternatywnej Sceny Letniej na Bulwarze Filadelfijskim. W sumie od 19 lipca do 16 sierpnia 2024 r. odbyło się pięć koncertów.
  • W czasie podróży przez Polskę francuski inżynier André Gustave Citroën w 1919 r. nabył patent na sposób wytwarzania maszyny do obróbki kół zębatych daszkowych. Tak w 1919 r. ruszyła produkcja znanych na całym świecie samochodów, a zazębienie daszkowe znalazło się w logo marki Citroena. W trakcie bieżącego weekendu do Torunia zawitało 3000...
  • Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy apeluje do wszystkich o oddawanie krwi. Lato to czas, kiedy w bankach krwi brakuje każdej grupy.
  • Dołącz do SKŁAD-u! Zrealizuj performance muzyczny lub wystawę.
  • Piętnasta edycja toruńskiego festiwalu światła odbędzie się w dniach 20-24 sierpnia 2024 r. Znamy już pełen program tegorocznej edycji. Czego można się spodziewać?
  • Początek długiego weekendu warto było spędzić na toruńskim bulwarze. Na odwiedzających czekały atrakcje przygotowane w ramach Festiwalu Wisły.
  • Uroczystością patriotyczną, mszą św. w intencji Ojczyzny i piknikiem militarnym Toruń uczcił Święto Wojska Polskiego.
  • W toruńskim Moto-Parku przy ul. Łukasiewicza w Toruniu ruszył w środę 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena.
  • Koncerty, parady statków, darmowe rejsy, stoiska edukacyjne oraz kulinarne – to wszystko w ramach Festiwalu Wisły, który w dniach 14-15 sierpnia 2024 r. odbywa się w Przystani Toruń.