CTP zainwestuje w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

CTP zainwestuje w Toruniu

Biznes, Miasto
Data publikacji: 23 kwietnia 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne

Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.

CTP oficjalnie poinformowało o powiększeniu polskiego banku gruntów o prawie 0,5 mln m kw. Spółka zakupiła grunty inwestycyjne w czterech strategicznych lokalizacjach, które dają możliwość wybudowania w krótkim terminie około 200 000 m kw. powierzchni najmu, przy czym grunty w Łodzi, Toruniu i aglomeracji warszawskiej są gotowe do rozpoczęcia procesu deweloperskiego.

Nabycie gruntów jest częścią ogłoszonej w zeszłym roku strategii CTP zakładającej zainwestowanie 300 mln euro w Polsce w rozwój portfolio magazynów – kluczowego rynku wzrostu dla CTP.

- Dzięki zakupowi portfela nieruchomości w północno-środkowej części kraju nasz bank ziemi w Polsce przekracza obecnie 3 mln m kw. Zabezpieczone grunty zapewnią CTP możliwości rozwoju w ciągu najbliższych trzech lat i jeszcze bardziej przyspieszą rozwój parków biznesowych. Już teraz jesteśmy w pierwszej trójce deweloperów powierzchni przemysłowych i magazynowych pod względem podaży – spodziewamy się, że do końca roku nasze lokalne portfolio osiągnie blisko 1 milion m kw. całkowitej powierzchni. Strategicznie zlokalizowane grunty są dla nas kluczową inwestycją, która pozwala nam nawiązywać długoterminowe partnerstwa biznesowe i zaspokajać potrzeby naszych różnorodnych klientów z branży logistycznej, magazynowej i produkcyjnej - wyjaśnia Piotr Flugel, dyrektor zarządzający CTP Polska.

Nowo nabyte grunty zlokalizowane są we wschodniej części aglomeracji łódzkiej, w Toruniu, a także w sąsiadujących z Warszawą miejscowościach Janki i Nowy Konik. Wszystkie nabyte tereny inwestycyjne posiadają niezbędne pozwolenia na rozpoczęcie budowy obiektów logistycznych, magazynowych i przemysłowych. Na ich terenie powstaną CTParki – będą to głównie magazyny miejskie, będące kluczowym elementem dostosowania łańcuchów dostaw do aktualnych warunków rynkowych – aby sprostać rosnącej presji skracania zarówno sieci dystrybucji, jak i dostaw w trybie „sameday delivery” model.

- O planach związanych ze zmianą inwestora dla nieruchomości zlokalizowanej we wschodnim Toruniu wiedzieliśmy wcześniej. Kilka tygodni temu doszło do nawiązania kontaktu z firmą CTP, a w zeszłym tygodniu do oficjalnego spotkania z jej przedstawicielami. Podczas spotkania poznaliśmy plany inwestycyjne firmy, a także porozmawialiśmy o możliwościach współpracy w ramach obsługi inwestora. To bardzo dobrze, że globalne marki dostrzegają Toruń i chcą tu inwestować swój kapitał. Centrum Wsparcia Biznesu będzie wspierało CTP w procesie inwestycyjnym – mówi Łukasz Szarszewski, dyrektor Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.

Strategia CTP zakłada realizację inwestycji w modelu multi-tenant. W praktyce oznacza to budowę obiektów przeznaczonych do obsługi wielu najemców w jednej lokalizacji. Podobnie będzie w przypadku parków biznesowych, które powstaną na nowo nabytych gruntach. Będzie to możliwe dzięki zróżnicowanej ofercie poszczególnych modułów najemców – od małych powierzchni od 500 m kw. i więcej, poprzez centra logistyczne, po dodatkowo oświetlone i izolowane powierzchnie produkcyjne od 2000 m kw. W ten sposób CTP umożliwi najemcom elastyczne zarządzanie powierzchnią zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami.

- Rośnie aktywność inwestorów zagranicznych i krajowych, co oznacza, że widzimy duży popyt na powierzchnie logistyczne i przemysłowe gotowe do wynajęcia praktycznie od zaraz. Mowa tu o przestrzeniach zaprojektowanych w technologii energooszczędnej i wyposażonych w systemy oświetleniowe, które znacząco podnoszą komfort wielogodzinnej pracy, a nie służą jedynie do przechowywania towarów. Dlatego też na zakupionych niedawno terenach będziemy zagospodarowywać parki biznesowe skierowane do różnych typów najemców: od mniejszych firm usługowych i handlowych, po firmy zajmujące się produkcją lekką czy operatorów logistycznych – dodaje Bogi Gabrovic, dyrektor ds. relacji z klientami i spraw korporacyjnych w CTP Polska.

CTP jest największym w Europie notowanym na giełdzie właścicielem, deweloperem i zarządcą nieruchomości logistycznych i przemysłowych pod względem powierzchni najmu brutto, posiadającym 11,2 mln m kw. powierzchni GLA w 10 krajach na dzień 30 września 2023 roku. CTP certyfikuje wszystkie nowe budynki zgodnie z BREEAM na poziomie bardzo dobrym lub lepszym i uzyskała ocenę ESG „Negligible-Risk" od Sustainalytics, podkreślając swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój.

źródło: www.ctp.eu

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Tereny zielone w Toruniu
  Eko, Miasto
  Miasto Toruń kontynuuje lokalne opryski przeciwko meszkom i komarom. Sytuacja na terenach zielonych jest na bieżąco monitorowana.
 • Miasto
  W Toruniu ruszyły spotkania prezydenta Pawła Gulewskiego z Radami Okręgów.
 • Na zdjęciu: ławeczki postawione na tarasie na pawilonie
  Miasto
  Zniszczenia nawierzchni tarasowej na pawilonach na Bulwarze Filadelfijskim zostały naprawione. Podjęte zostały również działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa odwiedzających to popularne miejsce nad Wisłą.
 • Inwestycje, Miasto
  To kolejny ważny etap rozwoju Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Powstały unikatowe nowoczesne budynki, w których będzie można prowadzić dydaktykę i badania na najwyższym światowym poziomie w kierunkach naukowych, które wprowadzają do gospodarki najwięcej innowacyjności.
 • Na zdjęciu: podczas pikniku dzieci malują farbami, w tle drzewa
  Kultura, Miasto, Sport
  Długi weekend czerwcowy stoi pod znakiem Dnia Dziecka. I ci najmłodsi, i młodzież na pewno nie będą się nudzić i uśmiech nie będzie schodzić z ich twarzy. A starszym przypominamy – rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt!
 • Kultura, Miasto
  W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
 • Od soboty 1 czerwca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Są one efektem konsultacji w sprawie kursowania miejskich autobusów na Podgórzu. Zmieniona zostanie trasa linii nr 21 – autobusy kursować będą ulicą Poznańską przez przystanek „Parkowa”, a częstotliwość zostanie zwiększona z 6 do 10 kursów Zwiększona...
 • Miejskie obchody Dnia Strażaka odbyły się w dniu 29 maja 2024 r. przy siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.
 • Zbliża się Boże Ciało. Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w czwartek (30 maja) nie wnosimy opłat. Z kolei w piątek (31 maja) i sobotę (1 czerwca) strefa działa bez zmian. Kierowców odwiedzających nasze miasto zachęcamy do korzystania z miejsc parkingowych, które są zlokalizowane w sąsiedztwie Starówki lub na parkingu...
 • W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
 • Dla Torunia obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne I stopnia. Mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wód.
 • 1-2 czerwca 2024 r. w Toruniu rozegrana zostanie II runda Klubowego Pucharu Polski w pływaniu w płetwach.
 • W środę 29 maja 2024 r. znów mogą wystąpić burze z silnymi opadami deszczu i porywami wiatru. Apelujemy o ostrożność.
 • W dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, 9 czerwca 2024 r., osoby z niepełnosprawnością zamieszkałe na terenie miasta Torunia będą mogły skorzystać z bezpłatnych przewozów do i z lokali wyborczych w godz. 7:00-21:00. Organizatorem transportu jest Urząd Miasta Torunia.