„Ciepłe Mieszkanie” dla Torunia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

„Ciepłe Mieszkanie” dla Torunia

Eko, Miasto
Data publikacji: 28 listopada 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: voucher na 6,5 mln zł na program "Ciepłe Mieszkanie"

6,5 mln zł otrzymała Gmina Miasta Toruń w programie „Ciepłe mieszkanie”.

„Ciepłe Mieszkanie” to państwowy program dopłat do wymiany pieca i termomodernizacji, który wystartował 21 lipca 2022 r. i jest skierowany do osób mieszkających w budynkach wielorodzinnych. To swego rodzaju uzupełnienie popularnego programu „Czyste Powietrze”.

Właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych, zarówno osoby dysponujące prawem własności, jak i spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu, mogą wnioskować o dofinansowanie na takie cele, jak:

 • wymiana indywidualnego źródła ciepła w mieszkaniu (np. pieca kaflowego, kozy) na bardziej ekologiczne (np. piec gazowy, pompę ciepła),
 • demontaż starego pieca i podłączenie mieszkania do wspólnego źródła ciepła (np. sieci ciepłowniczej),
 • wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
 • wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
 • wymiana okien i drzwi,
 • wykonanie dokumentacji projektowej związanej z powyższymi pracami.

Według założeń NFOŚiGW, przeciętna kwota przypadająca na jeden lokal mieszkalny będzie wynosić od 15 tys. do 37,5 tys. zł. Dokładna wysokość dotacji będzie zależeć od dochodów beneficjenta. Przewidziano trzy poziomy dofinansowania:

 • podstawowy – dofinansowanie do 15 tys. zł (maksymalnie 30 proc. kosztów kwalifikowanych),
 • podwyższony – dofinansowanie do 25 tys. zł (maksymalnie 60 proc. kosztów),
 • najwyższy – dofinansowanie do 37,5 tys. zł (maksymalnie 90 proc. kosztów).

Aby wziąć udział w programie „Ciepłe Mieszkanie”, należy podpisać stosowną umowę z WFOŚiGW. Wnioski będzie można składać do Gminy Miasta Toruń po ogłoszeniu konkursu w tym zakresie. Gmina aktualnie jest w trakcie opracowywania zasad przyznania dopłat – o terminie składania wniosków będziemy informować na bieżąco.

Na terenie Torunia nadal można skorzystać z gminnych dotacji na dofinansowanie inwestycji polegającej na likwidacji źródeł tzw. niskiej emisji oraz z rządowego programu „Czyste Powietrze”.

Mieszkańcy Torunia bardzo chętnie korzystają z dopłat do wymiany ogrzewania. Od 1997 roku, od kiedy istnieją dofinansowania do tego zadania, udało się zlikwidować ponad 8,6 tys. nieefektywnych źródeł ciepła. Wydatkowano na ten cel blisko 29 mln zł. W tym okresie torunianie skorzystali nie tylko z dotacji z budżetu GMT, ale również z programu KAWKA, który cieszył się ogromną popularnością.

Aktualnie trwają jeszcze rozliczenia wniosków o wymianę „kopciuchów”, ale już możemy mówić o zlikwidowanych w 2022 roku 230 nieefektywnych źródłach ciepła typu: piec kaflowy, kocioł węglowy czy piece typu „koza”. Z budżetu miasta wypłacono na ten cel ponad 1,5 mln zł. W 2022 roku ogromną popularnością cieszą się pompy ciepła – 32 beneficjentów dokonało zmiany właśnie na ten rodzaj ogrzewania.  

Dodatkowo od połowy 2021 roku mieszkańcy naszego miasta mogą korzystać z punktu konsultacyjno-informacyjnego Programu „Czyste Powietrze”, jaki prowadzi Miasto Toruń poprzez Wydział Środowiska i Ekologii. Punkt działa w ramach porozumienia podpisanego przez Prezydenta Miasta Torunia z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Mieszkańcy Torunia mogą tam skorzystać z pomocy pracowników wydziału w zakresie składania wniosków o dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze", uzyskać bezpłatnie niezbędne informacje na temat programu, zasad ubiegania się o dofinansowanie czy wymaganych dokumentów.  

Fot. Małgorzata Litwin

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Grafika promująca wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Torunia
  Miasto
  Jeszcze tylko do 7 lutego 2023 roku młodzi torunianie mogą zgłaszać swoje kandydatury do Młodzieżowej Rady Miasta.
 • Nie bądź obojętny na innych
  Miasto
  Zwracajmy szczególną uwagę na osoby, które w okresie zimowym mogą potrzebować pomocy.
 • Kobiety odśnieżajace chodnik przed sklepem
  Drogi, Miasto
  W związku z obfitymi opadami śniegu przypominamy, że obowiązek odśnieżania dotyczy nie tylko służb miejskich, ale także innych właścicieli i zarządców nieruchomości na terenie Torunia.
 • Mężczyzna w żółtej kurtce puka do drzwi
  Miasto
  Od soboty 4 lutego 2023 r. w Toruniu rozpocznie się akcja roznoszenia decyzji wymiarowych w sprawie podatków lokalnych na rok 2023.
 • Zdjęcie przedstawia lód na chodniku.
  Miasto
  Po intensywnych opadach śniegu przyjdzie oblodzenie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia dla Torunia.
 • Plakat z rodziną, dzieckiem i telefonem z aplikacją mobilną ZUS
  Miasto
  Duże zainteresowanie świadczeniem 500+. Do ZUS napłynęło już prawie 670 tys. wniosków.
 • Rozpatrzenie uchwały w sprawie zasad udzielania dotacji konserwatorskich będzie jedynym punktem sesji Rady Miasta Torunia 9 lutego 2023 r.
 • W związku z intensywnymi opadami śniegu 3 lutego 2023 roku na toruńskie drogi ruszyły piaskarki i ciągniki.
 • Narodowy Bank Polski 9 lutego 2023 r. wprowadzi do obiegu kolekcjonerski banknot oraz srebrną monetę kolekcjonerską poświęcone Mikołajowi Kopernikowi.
 • Część wydziałów Urzędu Miasta Torunia zmieniła swoje dotychczasowe siedziby. Poniżej wykaz aktualnych lokalizacji.
 • Ostrzeżenie będzie obowiązywało od 2 lutego 2023 roku od godziny 19:00 do 3 lutego 2023 roku do godziny 09:00.
 • Od poniedziałku 6 lutego 2023 r. zostanie otwarte po przebudowie przejście dla pieszych na Szosie Chełmińskiej w rejonie Trasy Średnicowej Północnej przy ul. Wybickiego.
 • Najlepsze prace udekorują torty, które pojawią się 18 lutego 2023 roku podczas imprezy urodzinowej Mikołaja Kopernika.
 • Prawne aspekty funkcjonowania samorządów były tematem konferencji samorządowej, jaka odbyła się 1 lutego 2023 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji. Gościem spotkania był minister ds. samorządu terytorialnego Włodzimierz Tomaszewski.