Chóry z całego świata w Toruniu | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Chóry z całego świata w Toruniu

18 chórów z Europy i świata usłyszeć będzie można w Toruniu podczas I Międzynarodowego Konkursu i Festiwalu Chóralnego im. Mikołaja Kopernika. Na inaugurację „Harnasie” w wykonaniu m. in. Kapeli Sebastiana Karpiela – Bułecki.

Zespoły z Meksyku, Korei Południowej, Danii, Rosji, Łotwy, Czech, Niemiec i Polski wezmą udział w I edycji Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Chóralnego im. Mikołaja Kopernika Per Musicam Ad Astra. Festiwal odbywać się będzie w dniach 11-15 września i obejmie swoim zasięgiem nie tylko Toruń, ale także kilka okolicznych miejscowości. To pierwsze w regionie tak duże wydarzenie poświęcone muzyce chóralnej.

Muzyka sfer
Nazwa festiwalu (Przez Muzykę do Gwiazd) nawiązuje do kopernikańskich tradycji Torunia, co w tym roku ma szczególne znaczenie, gdyż obchodzimy okrągłe rocznice urodzin i śmierci astronoma. Na kilkudniową imprezę złożą się przesłuchania konkursowe, koncerty oraz warsztaty. Goście festiwalu będą walczyć o Grand Prix oraz nagrodę dla najlepszego dyrygenta, nagrodę za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora, a także złote, srebrne i brązowe dyplomy oraz nagrodę publiczności. Wykonawcy reprezentować będą różne gatunki muzyczne, m.in. pop, jazz i muzykę sakralną i zmierzą się w kilku kategoriach. Artystów oceniać będzie pięcioosobowe międzynarodowe jury. Przesłuchania odbywać się będą w Dworze Artusa i są otwarte dla publiczności. Organizatorzy przewidzieli również pozakonkursowe konsultacje zespołów z jurorami, którzy w szczegółowy sposób przeanalizują występy. Zaplanowano też warsztaty z emisji głosu prowadzone przez eksperta w tej dziedzinie oraz dyrygenta, prof. Krzysztofa Szydzisza.

Harnasie i kapela Sebastiana Karpiela Bułecki na inaugurację
Nie tylko Dwór Artusa rozbrzmiewać będzie muzyką chóralną. Zespoły, które przyjadą na festiwal, będą miały możliwość zaprezentowania się także w plenerach i salach Torunia (m.in. w kościołach) oraz w Lubiczu, Chełmży i Chełmnie. Te koncerty odbywać się będą przez cały festiwal. Wystarczy dobrze nasłuchiwać. Warto zwrócić uwagę na dwa ważne wydarzenia festiwalowe poświęcone muzyce polskiej. Na inaugurację, 11 września, w Kościele Akademickim zaprezentowana zostanie wersja koncertowa baletu „Harnasie” Karola Szymanowskiego. Wykonawcami będą: Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Chór Astrolabium, a także Kapela Sebastiana Karpiela Bułecki, znanego z zespołu Zakopower. Koncert poprowadzi Tomasz Tokarczyk z Opery Krakowskiej. Polski repertuar a capella zaprezentuje następnego dnia w tym samym miejscu Polski Chór Kameralny ScholaCantorum Gedanensis. Zanim to jednak nastąpi, przed starszymi kolegami zaśpiewa Chór Dziewczęcy Cantabile z Olsztyna. Zespół jest tegorocznym laureatem najważniejszego polskiego konkursu chóralnego Legnica Cantat. Wieczorny koncert poprzedzi popołudniowa parada chórów ulicami starówki.

Sobotnia ceremonia wręczenia nagród
14 września w Centrum Targowym Park odbędzie się ostateczna rywalizacja o Grand Prix festiwalu. Wystąpią najlepsi z najlepszych, a gdy już zostaną ocenieni, wręczone zostaną nagrody i odbędzie się ceremonia zamknięcia festiwalu. Nie znaczy to jednak, że artyści od razu rozjadą się do swoich domów. Ostatnie koncerty zaplanowano jeszcze na 15 września.

Inicjatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Muzyki Chóralnej Astrolabium. Wydarzenie zorganizowano we współpracy z Fundacją Interkultur z Niemiec, zajmującą się promocją chóralistyki m.in. poprzez organizację licznych festiwali na świecie.

Na wszystkie festiwalowe wydarzenia wstęp jest wolny. Szczegóły na stronie www.pmaa.pl

Najczęściej czytane aktualności

  • Citroeny jadą do Torunia
    Kultura, Miasto
    3000 uczestników, ponad 1000 zabytkowych aut i 5 dni w Toruniu – tak zapowiada się 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-18 sierpnia br.
  • Na odcinku Sztuki Piękne - Uniwersytet bez tramwajów
    Miasto, MZK
    Z powodu robót torowych i sieciowych na ul. Sienkiewicza i Gagarina w dniach 13 - 14 sierpnia br. (wtorek - środa) wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na odcinku Sztuki Piękne - Uniwersytet oraz zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy na ulicy Sienkiewicza pomiędzy ulicami Gagarina i Fałata.
  • W gabinecie przewodniczącego: Edward Wiśniewski, Łukasz Walkusz, Paweł Liberadzki
    Miasto
    O rozbudowie ul. Olsztyńskiej oraz innych kwestiach ważnych dla osiedla Bielawy była mowa na spotkaniu przedstawicieli Rady Okręgu nr 6 z przewodniczącym Rady Miasta Torunia.
  • Drogi, Miasto
    W ostatnich dniach drogowcy zmienili organizację ruchu na skrzyżowaniu ulic Konstytucji 3 Maja i ul. Ligii Polskiej.
  • Na Olęderskiej prace na ukończeniu
    Drogi, Miasto
    Rozbudowa ul. Olęderskiej jest już na finiszu.
  • Miasto
    15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym na Placu św. Katarzyny.
  • Dzieje się na toruńskich drogach. Zaglądamy na place budowy wciąż trwających lub świeżo zakończonych prac drogowych.
  • 8 sierpnia zapraszamy wszystkich chętnych na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze. Można będzie poznać zasady ubiegania się o dotacje na termomodernizacje domów lub wymianę ogrzewania.
  • Dzięki pozyskaniu nowoczesnego sprzętu Szpital Miejski w Toruniu będzie w stanie rozszerzyć zakres swojej działalności w leczeniu operacyjnym chorób nowotworowych - zarówno układu moczowego, jak i przewodu pokarmowego.
  • Andżelika Dzięgiel-Poślada została nową dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia. W gronie kadry urzędniczej powitał ją 5 sierpnia 2024 r. zastępca prezydenta Rafał Pietrucień.
  • Podglądamy, co się dzieje przy ul. Srebrnego 4. Od kilku dni, na odcinku prawie 280 metrów, trwa remont istniejącej tam drogi rowerowej.
  • Kolejne pasy drogowe w Toruniu zostaną obsadzone ozdobnymi krzewami. Róże, irgi, tawuły i berberysy pojawią się m.in. na osiedlach: Chełmińskie, Mokre i Bydgoskie.
  • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się na liście podmiotów leczniczych zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej. Placówka będzie pełniła rolę Specjalistycznego Ośrodka Leczenia Onkologicznego SOLO II.
  • 9 sierpnia 2024 r. na parkingu przy Urzędzie Miasta Torunia stanie krwiobus, w którym można będzie oddać krew.