Budujemy szkołę przy Grasera | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Budujemy szkołę przy Grasera

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 03 kwietnia 2024
Autor: Paula Gałązka
Budujemy szkołę przy Grasera

Do 3 października 2025 r. ma zakończyć się budowa I etapu szkoły podstawowej przy ulicy Grasera. 3 kwietnia 2024 r. podpisano umowę z wykonawcą inwestycji - konsorcjum firm Balzola Polska sp. z o.o. Warszawa i Lantania S.A. Madryt.

- Podstawowym wyzwaniem dla nas, jako gminy, było znalezienie środków finansowych. To się udało, w lipcu ubiegłego roku radni miejscy przegłosowali odpowiednie zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta na lata 2023-2050, dzięki którym możemy się dzisiaj spotkać i podpisać umowę z wykonawcą I etapu budowy szkoły, która powstanie przy ulicy Grasera w sąsiedztwie istniejącego już tam Przedszkola Miejskiego nr 18. Placówka ta docelowo ma mieć pełen zakres usług szkolnych, czyli od oddziałów przedszkolnych po ósme klasy, dużą salę sportową, stołówkę, całe zaplecze administracyjne i sanitarne. Dziś przystępujemy do budowy I etapu – mówi Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Koszt I etapu inwestycji to ponad 36,8 mln złotych. Środki w całości pochodzą z budżetu miasta. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Balzola Polska sp. z o.o. Warszawa i Lantania S.A. Madryt.

- Nasza firma od wielu lat buduje dla miasta Torunia i jego mieszkańców. Od 2018 roku realizowaliśmy w ramach projektu Bit-City 2 modernizację infrastruktury drogowo-tramwajowej. Nie będę ukrywał, że się polubiliśmy i cieszy nas każda inwestycja realizowana w Toruniu. Ta inwestycja będzie miała dla nas wydźwięk szczególny, ponieważ po wielu realizacjach projektów infrastrukturalnych będziemy mogli zaistnieć tutaj i przedstawić naszą firmę w troszeczkę innym świetle, jakim jest budownictwo kubaturowe. Dziękuję za zaufanie – podkreśla Piotr Szatkowski, dyrektor techniczny w firmie Balzola Polska.


I etap realizacji inwestycji obejmuje budowę obiektu o powierzchni 5 tys. m.kw. Zostanie wybudowanych 21 sal lekcyjnych: 17 klas podstawowych ogólnych i 4 tematyczne. Dodatkowo w ramach zagospodarowania terenu powstanie boisko wielofunkcyjne, plac zabaw, chodniki droga dojazdowa i przeciwpożarowa, a całość zostanie ogrodzona i oświetlona. Obiekt zostanie zrealizowany w technologii tradycyjnej, ściany murowane wzmocnione trzpieniami żelbetowymi, strop żelbetowe monolityczne. Budynek jest dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Obiekt jest energooszczędny: posiada panele fotowoltaiczne o mocy 49 kWp, oświetlenie typu LED i odzysk ciepła z instalacji wentylacji mechanicznej. Wyposażenie zostanie zakupione w ramach oddzielnego postępowania przetargowego.

- Czas realizacji inwestycji to 18 miesięcy, ale będziemy tak zarządzać pracami, żeby od 1 września 2025 roku szkoła rozpoczęła swoją działalność i oczywiście będziemy poszukiwać środków na realizację II etapu – wyjaśnia Sławomir Wiśniewski, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Torunia.

Naukę w placówce będzie mogło podjąć ok. 400 dzieci.

Zdjęcia z podpisania umowy: Małgorzata Litwin

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: na scenie stoją mężczyzna i kobieta w eleganckich strojach
  Kultura, Miasto
  „Nie ma jak u mamy” – to coroczny koncert z okazji Dnia Matki, organizowany przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. W 2024 r. blisko 6000 gości powitał prezydent Torunia Paweł Gulewski.
 • Zastępczyni prezydenta Dagmara Zielińska podczas pikniku
  Kultura, Miasto
  Dziesiątki kolorowych stanowisk, a w nich ciekawe eksperymenty i warsztaty rozwijające umysł, kreatywność i ciekawość. Tak wyglądał 25 maja 2024 r. piknik Naukowa Petarda w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
 • Na zdjęciu: kompozytor Krzesimir Dębski z medalem na szyi, obok prezydent Torunia Paweł Gulewski i dyrektor TOS Przemysław Kempiński
  Kultura, Miasto
  Wyjątkowy prezent dla mam z okazji ich święta przygotowała Toruńska Orkiestra Symfoniczna – 26 maja 2024 r. wystąpiła pod batutą Krzesimira Dębskiego z koncertem muzyki filmowej.
 • Na zdjęciu: zastępca prezydenta Artur Szponka wręcza nagrodę nastolatce, z tyłu stoja pozostali uczestnicy konkursu wokalnego
  Kultura, Miasto
  26 maja 2024 r. zakończyła się pierwsza edycja Festiwalu Twórczości dla Dzieci i Młodzieży Arte! Gościem specjalnym koncertu finałowego był Mezo.
 • Zalane wodą Wały gen. Sikorskiego w piątkowe popołudnie, fot. Małgorzata Litwin
  Drogi, Miasto
  Potężna ulewa i gradobicie nawiedziły Toruń w piątek 24 maja 2024 r. Służby miejskie ruszyły do działania.
 • Teren tzw. Wrzosowiska z lotu ptaka
  Miasto
  Będą zmiany na Wrzosowisku i Winnicy. Przystąpienie do prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zapowiedział 24 maja 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
 • Od turnieju piłkarskich skrzatów czyli najmłodszych adeptów futbolu z Akademii Pomorzanina rozpoczął się 25 maja 2024 r. kolejny "Weekend z Pomorzaninem", odbywający się tym razem pod patronatem Miasta Toruń.
 • Po ulewnym piątku, także sobota 25 maja zapowiada się w Toruniu burzowo. Załamanie pogody jest spodziewane w godzinach popołudniowych.
 • Koncert reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w CKK Jordanki zainaugurował 24 maja 2024 r. obchody Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. Jednostka powstała w 2018 r. i jest jedynym w Polsce centrum szkolenia tego rodzaju Sił Zbrojnych. W 2020 r. nadano jej imię kpt. Eugeniusza Konopackiego pseud. Trzaska...
 • Potężna ulewa i gradobicie nawiedziły Toruń w piątek 24 maja 2024 r. Służby miejskie ruszyły do działania.
 • Będą zmiany na Wrzosowisku i Winnicy. Przystąpienie do prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zapowiedział 24 maja 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
 • Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w piątek 24 maja 2024 r. odsłonięto tablicę poświęconą pamięci prof. Ryszarda Łaszewskiego. Imieniem profesora nazwano jedną z sal reprezentacyjnych.
 • 5 pracowników Muzeum Okręgowego w Toruniu otrzymało nagrody Prezydenat Miasta Torunia z okazji Dnia Muzealnika. Uroczystość odbyła się 24 maja 2024 r. 18 maja obchodzony był Międzynarodowy Dzień Muzeów. Jest to coroczne święto ustanowione 28 maja 1977 r. przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO. Święto stanowi okazję do złożenia...
 • Prof. Jim Mazurkiewicz – animator współpracy polsko-amerykańskiej w naszym województwie, był 24 maja 2024 r. gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.