Jeżeli zgubiłeś coś wartościowego na terenie Torunia i nie wiesz gdzie szukać sprawdź w Biurze Rzeczy Znalezionych, które mieści się w głównym budynku Urzędu Miasta Torunia.
Do Biura Rzeczy znalezionych przyjmowane są rzeczy, które posiadają wartość, za wyjątkiem:
- rzeczy znalezionych w budynkach publicznych (innych niż Urząd Miasta Torunia) lub innych pomieszczeniach otwartych dla publiczności, a także w środkach transportu publicznego - znalazca zobowiązany jest wówczas oddać rzecz zarządcy budynku lub pomieszczenia albo zarządcy środka transportu publicznego.
- paszportów (i innych dokumentów podróży) - znalazca zobowiązany jest oddać paszport do biura paszportowego.
- sprzętu i ekwipunku wojskowego oraz dokumentów wojskowych, broni, amunicji, materiałów wybuchowych, aparatury radiowo-badawczej - znalazca zobowiązany jest oddać rzeczy (lub zgłosić znalezienie w przypadku materiałów niebezpiecznych) na najbliższym posterunku policji.
Znalezienie dowodu osobistego, prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, tablic rejestracyjnych świadectwa kwalifikacji można zgłosić za pośrednictwem Biura Rzeczy Znalezionych lub bezpośrednio do wskazanych niżej komórek organizacyjnych Urzędu:
- dowód osobisty: do Wydziału Spraw Administracyjnych, ul. Batorego 38/40, tel. 56 6118350
- prawo jazdy, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu itp.: do Wydziału Ewidencji i Rejestracji, wały gen. Sikorskiego 25, tel. 56 6577200
Osoby oddające znalezione rzeczy do biura wypełniają krótki formularz, który jest potwierdzeniem przyjęcia znaleziska. Druk formularza jest dostępny w Punkcie Informacyjnym Urzędu Miasta Torunia oraz w Referacie Administracyjnym UMT - w pokoku nr 61 (oficyna).
Dane adresowe:
Biuro Rzeczy Znalezionych
Urząd Miasta Torunia
ul. Wały gen. Sikorskiego 8, 87-100 Toruń, pok. nr 61
tel. 56 6118730, 56 6223232
fax. 56 6575303
Czynne od poniedziałku do piątku od 7.30 do 15.30.
Do pobrania:
Osoby, które znajdą na liście zgubione przez siebie przedmioty mogą je odebrać pod warunkiem dokładnego określenia ich wyglądu i podania cech świadczących, że przedmiot jest ich własnością
Jeżeli właściciela znalezionego przedmiotu można określić, np. w przypadku samochodu czy legitymacji studenckiej, otrzymuje on stosowne zawiadomienie. W takim przypadku przedmiot jest przechowywany w biurze przez jeden rok.
Jeżeli właściciel przedmiotu złożonego w biurze jest nieznany, urzędnicy mają obowiązek przechowywania znaleziska przez dwa lata.
W obu przypadkach, jeżeli przedmioty nie zostaną odebrane w wyżej określonych terminach, przechodzą na własność skarbu państwa i są sprzedawane na licytacji organizowanej przez urząd skarbowy. W niektórych przypadkach właścicielem przedmiotu może stać się także jego znalazca.