BIO do kwadratu! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

BIO do kwadratu!

Eko, Miasto
Data publikacji: 14 grudnia 2023
Autor: Paula Gałązka
BIO do kwadratu!

Wszyscy przyzwyczailiśmy się do prowadzenia w naszych domach selektywnej zbiórki odpadów. W zabudowie wielorodzinnej, gdzie mamy do czynienia z duża anonimowością, wciąż jednak dostrzegalne są problemy z czystością zbieranych frakcji. Dotyczy to w głównej mierze bioodpadów. Aby nie marnował się ogromny potencjał frakcji organicznej, Miasto Toruń, we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania i toruńskimi zarządcami spółdzielni mieszkaniowych, wdraża akcję pilotażową, skierowaną do mieszkańców zabudowy wielolokalowej.

Obowiązująca w mieście selektywna zbiórka odpadów zakłada osobne wydzielanie bioodpadów. Są one gromadzone przez mieszkańców w brązowych pojemnikach. Co istotne, odpady te należy wrzucać luzem, bez foliówek. W przeciwnym wypadku uniemożliwi to ich dalsze, właściwe przetwarzanie. Pamiętajmy, że w odpadach, które wytwarzamy w naszych domach, może znajdować ok. 35% odpadów organicznych. Dzięki ich właściwemu zagospodarowaniu możliwe jest uzyskanie dobrego jakościowo kompostu.

W ostatnim czasie frakcja bioodpadów nabiera coraz większego znaczenia – w zakresie osiągania przez Gminę wymaganych poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych. Z tego powodu tak istotna staje się zbiórka tego typu odpadów – i to na szeroką skalę. Dlatego z informacją o konieczności prowadzenia segregacji bioodpadów chcemy dotrzeć do możliwie szerokiej rzeszy mieszkańców Torunia, zwłaszcza w zabudowie wielorodzinnej. Miasto Toruń prowadzi już kampanię promującą zbiórkę bioodpadów, a w tym miesiącu rusza akcja pilotażowa skierowana do mieszkańców bloków. W jej ramach, otrzymają oni bezpłatnie pakiet kompostowalnych woreczków do gromadzenia odpadów bio, powstających w kuchni.

Już niebawem do mieszkańców zabudowy wielorodzinnej zostaną dostarczone nieodpłatnie brązowe biodegradowalne worki, o pojemności 15 litrów. Dzięki takiemu rozwiązaniu torunianie będą mogli wygodnie zbierać odpady organiczne, a worki te w stosunkowo krótkim czasie ulegną rozkładowi. Wskazówki, co należy w nich umieszczać, znajdują się na workach. Jednak warto pokrótce przypomnieć, jakiego rodzaju bioodpady mogą tam trafić. Będą to pozostałości jedzenia, np. owoce, warzywa, stare pieczywo, obierki, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie czy grzyby. Natomiast nie wolno umieszczać w nich kości i ości, pozostałości produktów mięsnych i nabiału, oleju, leków czy odchodów zwierząt.

- Warto podkreślić, że nie mamy tu do czynienia z żadną rewolucją w zakresie zbiórki odpadów. Dzięki zmodyfikowanym zasadom, zebrane oddzielnie odpady będą mogły zostać efektywniej zagospodarowane w instalacji i powstanie z nich doskonały kompost, który może służyć do użyźniania gleby. Sama akcja pilotażowa ma natomiast pokazać, czy rozwiązanie to zostanie dobrze przyjęte przez torunian i czy wdrożenie go na szerszą skalę ma senstwierdzi Joanna Pepłowska – Kierownik Referatu Gospodarki Odpadami Urzędu Miasta.

Trzeba bowiem pamiętać, że zbiórka odpadów bio leży w interesie nas wszystkich – nie tylko ograniczamy składowanie tego typu odpadów, do czego zobowiązuje nas unijne i krajowe prawo, ale także sprawiamy, że z odpowiednio przetworzonych w instalacji bioodpadów powstanie doskonałej jakości kompost.

Zebrane przez torunian bioodpady trafią – tak jak dotychczas – do zarządzanej przez MPO kompostowni. Dzięki zbieraniu frakcji organicznej w kompostowalnych workach będą one mogły być znacznie efektywniej zagospodarowane. Dzięki naszemu wspólnemu zaangażowaniu możemy przywrócić ziemi jej życiodajne właściwości, jednocześnie ucząc się szacunku do naturalnych procesów, jakie przebiegają w środowisku.

fot. główne Pexels/ plakat: WGK UMT

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Drogi, Miasto
    Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • 2 maja - Święto Flagi
    Miasto
    2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Kultura, Miasto
    Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • Miasto
    Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.