BIO do kwadratu! | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

BIO do kwadratu!

Eko, Miasto
Data publikacji: 14 grudnia 2023
Autor: Paula Gałązka
BIO do kwadratu!

Wszyscy przyzwyczailiśmy się do prowadzenia w naszych domach selektywnej zbiórki odpadów. W zabudowie wielorodzinnej, gdzie mamy do czynienia z duża anonimowością, wciąż jednak dostrzegalne są problemy z czystością zbieranych frakcji. Dotyczy to w głównej mierze bioodpadów. Aby nie marnował się ogromny potencjał frakcji organicznej, Miasto Toruń, we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania i toruńskimi zarządcami spółdzielni mieszkaniowych, wdraża akcję pilotażową, skierowaną do mieszkańców zabudowy wielolokalowej.

Obowiązująca w mieście selektywna zbiórka odpadów zakłada osobne wydzielanie bioodpadów. Są one gromadzone przez mieszkańców w brązowych pojemnikach. Co istotne, odpady te należy wrzucać luzem, bez foliówek. W przeciwnym wypadku uniemożliwi to ich dalsze, właściwe przetwarzanie. Pamiętajmy, że w odpadach, które wytwarzamy w naszych domach, może znajdować ok. 35% odpadów organicznych. Dzięki ich właściwemu zagospodarowaniu możliwe jest uzyskanie dobrego jakościowo kompostu.

W ostatnim czasie frakcja bioodpadów nabiera coraz większego znaczenia – w zakresie osiągania przez Gminę wymaganych poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych. Z tego powodu tak istotna staje się zbiórka tego typu odpadów – i to na szeroką skalę. Dlatego z informacją o konieczności prowadzenia segregacji bioodpadów chcemy dotrzeć do możliwie szerokiej rzeszy mieszkańców Torunia, zwłaszcza w zabudowie wielorodzinnej. Miasto Toruń prowadzi już kampanię promującą zbiórkę bioodpadów, a w tym miesiącu rusza akcja pilotażowa skierowana do mieszkańców bloków. W jej ramach, otrzymają oni bezpłatnie pakiet kompostowalnych woreczków do gromadzenia odpadów bio, powstających w kuchni.

Już niebawem do mieszkańców zabudowy wielorodzinnej zostaną dostarczone nieodpłatnie brązowe biodegradowalne worki, o pojemności 15 litrów. Dzięki takiemu rozwiązaniu torunianie będą mogli wygodnie zbierać odpady organiczne, a worki te w stosunkowo krótkim czasie ulegną rozkładowi. Wskazówki, co należy w nich umieszczać, znajdują się na workach. Jednak warto pokrótce przypomnieć, jakiego rodzaju bioodpady mogą tam trafić. Będą to pozostałości jedzenia, np. owoce, warzywa, stare pieczywo, obierki, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie czy grzyby. Natomiast nie wolno umieszczać w nich kości i ości, pozostałości produktów mięsnych i nabiału, oleju, leków czy odchodów zwierząt.

- Warto podkreślić, że nie mamy tu do czynienia z żadną rewolucją w zakresie zbiórki odpadów. Dzięki zmodyfikowanym zasadom, zebrane oddzielnie odpady będą mogły zostać efektywniej zagospodarowane w instalacji i powstanie z nich doskonały kompost, który może służyć do użyźniania gleby. Sama akcja pilotażowa ma natomiast pokazać, czy rozwiązanie to zostanie dobrze przyjęte przez torunian i czy wdrożenie go na szerszą skalę ma senstwierdzi Joanna Pepłowska – Kierownik Referatu Gospodarki Odpadami Urzędu Miasta.

Trzeba bowiem pamiętać, że zbiórka odpadów bio leży w interesie nas wszystkich – nie tylko ograniczamy składowanie tego typu odpadów, do czego zobowiązuje nas unijne i krajowe prawo, ale także sprawiamy, że z odpowiednio przetworzonych w instalacji bioodpadów powstanie doskonałej jakości kompost.

Zebrane przez torunian bioodpady trafią – tak jak dotychczas – do zarządzanej przez MPO kompostowni. Dzięki zbieraniu frakcji organicznej w kompostowalnych workach będą one mogły być znacznie efektywniej zagospodarowane. Dzięki naszemu wspólnemu zaangażowaniu możemy przywrócić ziemi jej życiodajne właściwości, jednocześnie ucząc się szacunku do naturalnych procesów, jakie przebiegają w środowisku.

fot. główne Pexels/ plakat: WGK UMT

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto, Sport
    "A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko, co piękne" – zbliżający się weekend w Toruniu upłynie w głównej mierze pod znakiem inspirowanego Kosmosem festiwalu Cosmos of Arts, w którego programie znalazły się m.in. wystawy, warsztaty oraz koncerty na Scenie letniej i w Dworze Artusa.
  • Miasto
    8 sierpnia 2024 r. na Targowisku Miejskim przy ul. Szosa Chełmińska odbyło się zorganizowane przez Gminę Miasta Toruń spotkanie informacyjno-konsultacyjne, którego celem było omówienie wariantów planowanej inwestycji drogowej na brakującym odcinku Trasy Staromostowej oraz wysłuchanie uwag mieszkańców, kupców, przedsiębiorców i użytkowników...
  • Drogi, Miasto
    W dniach od 14 do 25 sierpnia 2024 r. zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Miasto
    Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „W Toruniu chwalą się zakupem robota za 7 mln zł dla zadłużonego szpitala. Tymczasem drugi taki robot już w mieście pracuje”.
  • Dentystka pochylona nad dzieckiem
    Miasto
    Jest pozwolenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na utworzenie kierunku lekarsko-dentystycznego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.
  • Kultura, Miasto
    Letni czas sprzyja temu, by odwiedzić Scenę Szekspirowską im. Stanisława Stapfa w Toruniu, która ulokowana została w ogrodzie Teatru Baj Pomorski przy ul. Piernikarskiej 9.
  • 8 sierpnia 2024 r. na Targowisku Miejskim przy ul. Szosa Chełmińska odbyło się zorganizowane przez Gminę Miasta Toruń spotkanie informacyjno-konsultacyjne, którego celem było omówienie wariantów planowanej inwestycji drogowej na brakującym odcinku Trasy Staromostowej oraz wysłuchanie uwag mieszkańców, kupców, przedsiębiorców i użytkowników...
  • Na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego znowu działają obie windy.
  • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  • W piątek, 16 sierpnia 2024 r., kasy biletowe Miejskiego Zakładu Komunikacji będą zamknięte.
  • Sprawa pozostawionych na chodnikach, skwerach czy trawnikach psich odchodów budzi wiele kontrowersji. I nic dziwnego, gdyż stanowi to duży problem zarówno estetyczny, jak i higieniczny – również w Toruniu. Stąd po raz kolejny w mieście rusza kampania promująca sprzątanie po swoich pupilach. Szacuje się, że w ciągu całego swojego życia średniej...
  • Grupa 6 licealistów III Liceum Ogólnokształcącego wraz z opiekunami uczestniczyła w obozie "Młodzież dla pokoju". Wydarzenie odbyło się w dniach 27.07-03.08.2024 r. w Getyndze.
  • Toruńskie Centrum Usług Społecznych przygotowuje się do złożenia wniosku o środki w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.
  • Na 100 dni przed inauguracją 32. edycji Festiwalu EnergaCAMERIMAGE organizatorzy zaprezentowali plakat, który będzie symbolem graficznym tegorocznego wydarzenia.