Bezpłatne warsztaty o pszczołach | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Bezpłatne warsztaty o pszczołach

Kultura, Miasto
Data publikacji: 11 czerwca 2024
Autor: Marcin Pryka

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy rozpoczęło rekrutację na wakacyjne bezpłatne warsztaty dla przedszkoli. Bohaterkami zajęć będą pszczoły.

W trakcie warsztatów "Zaproś pszczoły do przedszkola lub szkoły" dzieci zobaczą w dużym powiększeniu, jak są zbudowane pszczoły, jak przystosowały się do zbierania nektaru oraz pyłku roślin. - Poznają ich cykl rozwojowy, zobaczą, gdzie żyją oraz jak radzą sobie w mieście. Poza tym zbudują dla nich schronienie, które będą mogły zabrać ze sobą do przedszkola lub domu - wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik prasowy toruńskiego centrum nauki. - W trakcie części terenowej przeprowadzą obserwacje gniazd pszczół murarek, poznają znaczenie pszczół w środowisku oraz dla człowieka, spróbują odnaleźć inne owady, przyjrzą się roślinom i zobaczą w jaki sposób pszczoły zbierają pyłek z kwiatów - dodaje.

Zajęcia odbędą się w sali warsztatowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz na zewnątrz w okolicach Strugi Toruńskiej i zadrzewienia wzdłuż ul. Władysława Łokietka. Dlatego organizatorzy zwracają się do opiekunów z prośbą o zabezpieczenie odzieży dla dzieci, która umożliwi realizację zajęć w takim trybie. 

Celem warsztatów "Zaproś pszczoły do przedszkola lub szkoły" jest: rozwijanie zainteresowań przyrodniczych dotyczących owadów (zwłaszcza pszczołowatych), wyjaśnienie, jak działalność człowieka może pomóc pszczołom zamieszkującym środowisko miejskiej, zapoznanie uczestników z różnorodnością pszczół w Polsce, ich trybem życia i wymaganiami, wskazanie ogromnej roli owadów zapylających dla człowieka i przyrody, uwrażliwianie na świat przyrody oraz pokazanie możliwości kształtowania najbliższego otoczenia w sposób przyjazny pszczołom.

Zajęcia będą odbywały się w poniedziałki (od 1 lipca do końca sierpnia 2024 roku) o godz. 9:00 i 11:30. Warsztaty potrwają ok. 90 minut. Może wziąć w nich udział maksymalnie 30 uczestników. 

Szczegółowe informacje o zajęciach, w tym formularz zgłoszeniowy, są dostępne na stronie internetowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Warsztaty odbędą się w ramach projektu "Z energią dbamy o przyrodę", który jest dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. 

We wrześniu odbędą się zajęcia "Odnawialne źródła energii" skierowane do uczniów kl. 4-8 szkoły podstawowej oraz "Zaproś pszczoły do przedszkola i szkoły", adresowane do uczniów kl. 1-3 szkoły podstawowej. 

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
  Miasto
  Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Na zdjęciu: dzieci bawią się na boisku
  Miasto
  Tradycyjny festyn rodzinny na Rudaku przyciągnął 15 czerwca 2024 r. na teren Szkoły Podstawowej nr 17 rzesze mieszkańców tego osiedla.
 • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
  Kultura, Miasto
  Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: skrzypaczka
  Kultura, Miasto, Sport
  W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.
 • Gwiazdy na 10. edycji festiwalu NADA!
  Kultura, Miasto
  Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
 • W związku z prognozowanymi opadami burzowymi w nocy z 15 na 16 czerwca 2024 r. może wystąpić zagrożenie hydrologiczne wraz z lokalnymi podtopieniami.
 • Z okazji 100-lecia maratonu w Polsce 15 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim rozegrano biegi sztafetowe, w których łącznie wystąpiły 93 drużyny.
 • Koncertem „Amerykański sen”zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.
 • Z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi w Teatrze Baj Pomorski wystawiony został spektakl „Weltmajstry” w reż. Roberta Talarczyka.
 • W sobotę 15 czerwca 2024 r. na drodze powiatowej nr 2036 od Świetlicy Wiejskiej w Młyńcu Drugim w kierunku Mierzynka do skrzyżowania z ulicą Farmerską na wysokości "figurki" w godz. 10:30-15:00 odbędzie się wyścig kolarski i droga będzie nieprzejezdna.
 • Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wyróżniane są wyjątkowe artystki o bogatym dorobku filmowym i teatralnym.
 • W Gdańsku trwa 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
 • W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.