Będzie kolorowo na Szosie Chełmińskiej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Będzie kolorowo na Szosie Chełmińskiej

Eko, Miasto
Data publikacji: 04 listopada 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: niebieski traktor jedzie z maszyną sadzącą cebulki kwiatów po pasie zieleni między jezdniami Szosy Chełmińskiej

Rośliny cebulowe i polne są nasadzane w pasie rozdzielającym ul. Szosa Chełmińska. Już wiosną 2023 roku pojawi się tam barwny dywan roślinny.

3 i 4 listopada 2022 r. realizowano zadanie z budżetu obywatelskiego na rok 2022 pn. „Dość monotonii! Twórzmy roślinne dywany rozweselające betonowe otoczenie”. Pierwszym etapem prac było przygotowanie terenu pod 1600 m kw. kolorowych i przyjaznych dla owadów rabat o szerokości 1 lub 2 m, zlokalizowanych w pasie rozdzielającym ul. Szosa Chełmińska, na odcinku od ul. Długiej do ul. Polnej. Dzięki zastosowaniu zarówno wieloletnich roślin cebulowych, które sprawdziły się już w przestrzeni miejskiej, jak i roślin polnych, rabaty będą kwitły od marca do końca listopada.

Po zdjęciu warstwy darni i następnym użyciu glebogryzarki nastąpi mechaniczne sadzenie cebul, wyrównanie ziemi, ręczne sianie mieszanek polnych oraz wałowanie.

Rabaty zostaną utworzone z mieszanki kompozycyjnej kwiatów cebulowych botanicznych (m.in. tulipan, narcyz, czosnek, kamasja, lilia) sadzonych mechanicznie w ilości 68 szt. na m kw. oraz kwiatów polnych (m.in. stokrotka, chaber, goździk, malwa, firletka, żmijowiec, miesiącznica, niezapominajka) sianych ręcznie.

Prace wykonuje firma Flower Your Place Polska Sp. z o.o. z Niw w gminie Dobiegniew za kwotę 223 516,800 zł

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Premiera filmu "Barbarka 1939"
  Kultura, Miasto
  Zainteresowanie było tak duże, że zorganizowano aż trzy pokazy. 27 listopada 2022 roku w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa" odbyła się premiera filmu "Barbarka 1939".
 • Zdjęcie przedstawia scenę, na którzy goście otworzyli Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy
  Kultura, Miasto
  26 listopada 2022 r. rozpoczął się Toruński Jarmark Bożonarodzeniowych. W tym roku na odwiedzających czeka ponad 50 wystawców i moc atrakcji.
 • Dziecko
  Miasto
  Fundacja Daj Szansę organizuje w Toruniu konferencję pn.: „Jak pomagać dziecku z zaburzonymi więziami i traumą wczesnodziecięcą?"
 • Inwestycje, Miasto
  Przy ulicy Strzałowej w Toruniu powstanie nowy kompleks szkolny. 25 listopada 2022 została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji – firmą Strabag.
 • Eko, Miasto
  Zima 2022 roku zawitała do Torunia w ostatnich dniach listopada. Pierwsze śniegi szybko topnieją, więc utrwaliliśmy je na zdjęciach.
 • Dyrektor wręczył wyróżnienia zasłużonym pracownikom szkoły.
  Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 25 listopada 2022 r. obchodzono 30. rocznicę utworzenia IX Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Toruniu.
 • Przypominamy, że listopad 2022 r. jest ostatnim miesiącem bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uprawnionych uchodźców z Ukrainy.
 • Pełną ofertę inwestycyjną miasta oraz zaproszenie do współpracy przekazali wczoraj, 24 listopada 2022 roku, na ręce ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej Sun Linjianga przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu. Dyplomata z Państwa Środka na swoją pierwszą wizytę po objęciu stanowiska ambasadora ChRL w Polsce wybrał Toruń.
 • Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu zaprasza do udziału w wykładzie online: Szuflada Mickiewicza, czyli o lirykach lozańskich (i nie tylko), który odbędzie się 5 grudnia 2022 r o godz. 16:00. Wygłosi go dr hab. Paulina Abriszewska, prof. UMK. W ramach wykładu zajrzymy do Mickiewiczowskiej szuflady. Znajdziemy...
 • Przedstawiciele toruńskich organizacji pozarządowych spotkali się 24 listopada 2022 r. w Dworze Artusa na corocznym forum organizowanym w naszym mieście. Najważniejszym punktem wydarzenia był wybór reprezentantów środowiska pozarządowego do nowej Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia na kadencję 2023-2025.
 • Beneficjenci projektu pn. „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR” odebrali laptopy, które mają stanowić wsparcie w nauce i rozmowy toruńskich uczniów.
 • We współpracy z Polską Organizacją Turystyczną i Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną Miasto Toruń zorganizowało podróż studyjną Study Tour dla przedstawicieli biur podróż z Korei Południowej. Goście zwiedzają nasze miasto m.in. śladem Mikołaja Kopernika i pierników.
 • Mimo, że aura stała się prawdziwie jesienno-zimowa, prace na budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na placu NOT trwa montaż sieci trakcyjnej i środkowej części skrzyżowania torów.
 • Dwa nowoczesne biurowce powstaną w Toruniu przy ul. Pod Dębową Górą 9. Trwają prace ziemne związane z budową budynków biurowych firmy Pikseo. Generalnym wykonawcą jest toruńska firma TOM-BUD. Na terenie, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Urzędu Miasta Torunia (ul. Grudziądzka), realizowane będą dwa nowoczesne budynki biurowe. Będzie w nich...