Będą burze | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Będą burze

Miasto
Data publikacji: 21 sierpnia 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: ciemne burzowe chmury nad murem zbudowanym z cegły

W środę 21 sierpnia 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie burze wraz z silnymi porywami wiatru, opadami deszczu, a nawet gradu.

Pomiędzy godzinami 10:00 a 15:00 prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 20 do 35 mm, oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie może wystąpić grad.

Źródło informacji: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy. Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzenia Kryzysowego


Jak informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, silny wiatr wiejący z prędkością powyżej 40 km/h może powodować – w miarę wzrostu jego siły i prędkości – skutki od dyskomfortu i dokuczliwości do poważnych zagrożeń życia, zdrowia ludzi i strat materialnych. Dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie się na wystąpienie silnego wiatru i odpowiednie postępowanie pozwalające zmniejszyć ryzyko dla życia, zdrowia ludzi i strat materialnych.

W czasie burzy najbardziej oczywistym zagrożeniem są wyładowania elektryczne, ale zwykle burzom towarzyszą opady deszczu, często wiatr i opady gradu.

Silne, porywiste wiatry mają wpływ na samopoczucie ludzi – szczególnie podatni są meteopaci oraz osoby z dolegliwościami układu krążenia.

Grad powyżej wielkości 3-4 cm powoduje: ryzyko zranień, uszkodzenia karoserii pojazdów, może wybić szyby, uszkodzić dachówki, szkód w uprawach i sadownictwie, a im większy tym poważniejsze mogą być skutki. Grad od wielkości powyżej 7 cm powoduje ryzyko poważnych zranień, przy uderzeniu w głowę wstrząśnienia mózgu, a nawet śmierci, może przebić karoserię, uszkadzać dachy i konstrukcje budowlane oraz duże szkody, zniszczenia i straty w uprawach i sadownictwie.



Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego rekomenduje:

W czasie burzy:

  • unikać przebywania na otwartej przestrzeni, przebywania pod drzewami, w pobliżu masztów metalowych i innych metalowych konstrukcji lub przedmiotów, linii energetycznych i zbiorników wodnych.
  • kierowcy powinni pozostać wewnątrz samochodów, nie parkować aut pod drzewami oraz pamiętać, że jeśli burzy towarzyszą opady atmosferyczne pogarsza się widoczność i wydłuża droga hamowania.

W przypadku pojawienia się opadów gradu zaleca się pozostawanie w pomieszczeniach, lub szukanie schronienia pod dachem, osoby zaskoczone opadem gradu na otwartej przestrzeni powinny chronić głowę przy pomocy dostępnych środków i jak najszybciej znaleźć schronienie pod dachem. W czasie opadów gradu kierowcy i pasażerowie powinni pozostać w pojazdach.

Na wypadek wiatru należy:

  • zabezpieczyć ruchome przedmioty, szczególnie na balkonach, werandach, miejscach publicznych, ponieważ towarzyszące burzom porywy wiatru mogą je unosić i wyrządzić szkody materialne oraz zagrozić przebywającym w pobliżu ludziom;
  • nie parkować pojazdów w pobliżu drzew, szyldów, tablic reklamowych, rusztowań,
  • stalowych konstrukcji, słupów, trakcji elektrycznych itp.;
  • podczas jazdy samochodem zachować szczególną ostrożność przy wyjeździe na otwartą przestrzeń z drogi osłoniętej drzewami lub budynkami – spodziewać się uderzenia wiatru bocznego.

Postępowanie po ustąpieniu zagrożenia:

  • jeśli powstały zniszczenia - wykonać zdjęcia zniszczeń, zarówno domu jak i jego wyposażenia – mogą być przydatne do uzyskania odszkodowania;
  • unikać leżących lub zwisających przewodów elektrycznych i natychmiast zgłaszać takie przypadki do zakładu energetycznego (lub Straży Pożarnej, lub Policji lub Służby Dyżurnej Centrum Zarządzania Kryzysowego);
  • nie próbować samodzielnie usuwać zwalonych na linie energetyczne drzew.

Fot. © UMT 2024, autor: Małgorzata Litwin, licencja: CC BY-NC 4.0

 

Najczęściej czytane aktualności

  • 15. Bella Skyway Festival - program!
    Kultura, Miasto
    Piętnasta edycja toruńskiego festiwalu światła odbędzie się w dniach 20-24 sierpnia 2024 r. Znamy już pełen program tegorocznej edycji. Czego można się spodziewać?
  • Nowa dyrektor Wydziału Edukacji Iwona Muszyńska i Prezydent Torunia Paweł Gulewski
    Miasto
    Iwona Muszyńska, dotychczasowa dyrektor Szkoły Podstawowej nr 23 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu, została nową dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia. Stanowisko obejmie 2 września 2024 roku. Do konkursu na stanowisko dyrektora Wydziału Edukacji UMT zgłosiło się 7 osób. Pod koniec lipca br. komisja konkursowa pod przewodnictwem Dagmary...
  • Kultura, Miasto
    Ruszyła 15. edycja najstarszego świetlnego festiwalu światła w Polsce. Do 24 sierpnia zapraszamy do Torunia na wielkie święto światła - Bella Skyway Festival! 5 dni wypełnionych magią świetlnych pokazów, artyści z 9 krajów, 18 instalacji w trzech strefach: Na toruńskiej starówce, w Dolinie Marzen i Błoniach Nadwiślańskich. Tak zapowiada się...
  • Trwa konkurs na dyrektora szpitala miejskiego
    Miasto
    Sześć ofert wpłynęło w konkursie na stanowisko dyrektora Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.
  • Na zdjęciu: kobieta pisze na klawiaturze laptopa
    Miasto
    Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia pozyskał środki rezerwy Funduszu Pracy na realizację dwóch programów aktywizacji osób dotkniętych bezrobociem.
  • W Urzędzie Miasta Torunia odbyło się kolejne spotkanie w sprawie nowej koncepcji przebiegu Trasy Staromostowej.
    Drogi, Miasto
    W Urzędzie Miasta Torunia odbyło się kolejne spotkanie w sprawie nowej koncepcji przebiegu Trasy Staromostowej. Uczestniczyli w nim kupcy z Targowiska Miejskiego przy Szosie Chełmińskiej.
  • Władze Torunia na czele z prezydentem Pawłem Gulewskim i wiceprezydent Dagmarą Zielińską spotkały się 20 sierpnia 2024 r. z wiceministrą rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandrą Gajewską, aby porozmawiać o rozwoju opieki wczesnodziecięcej w Toruniu.
  • Ruszyła 15. edycja najstarszego świetlnego festiwalu światła w Polsce. Do 24 sierpnia zapraszamy do Torunia na wielkie święto światła - Bella Skyway Festival! 5 dni wypełnionych magią świetlnych pokazów, artyści z 9 krajów, 18 instalacji w trzech strefach: Na toruńskiej starówce, w Dolinie Marzen i Błoniach Nadwiślańskich. Tak zapowiada się...
  • Mecz gwiazd z udziałem toruńskich olimpijczyków zainaugurował rozgrywki w ramach Anielskiej Plaży. Do 24 sierpnia zapraszamy do kibicowania na Błoniach Nadwiślańskich.
  • Od 3 do 17 września 2024 r. przyjmowane będą wnioski o stypendia: Toruński Omnibus, Toruński Fachowiec i Toruński Maestro.
  • Od ponad 40 lat Rejonowe WOPR w Toruniu dba o bezpieczeństwo na wodach i terenach przywodnych. 20 sierpnia 2024 r. przedstawiciele wodnego pogotowia spotkali się z prezydentem Pawłem Gulewskim.
  • Dobra wiadomość. W ostatnim czasie przy ulicy Słowackiego 106 powstały nowe, ogólnodostępne miejsca do parkowania. W sumie wybudowano ich 7, z czego jedno przeznaczone jest dla osoby niepełnosprawnej. Miejsca zostały wykonane z kostki. Dodatkowo na każdym z nich został zamontowany gumowy ogranicznik, który uniemożliwia najazd kół samochodu poza...
  • Iwona Muszyńska, dotychczasowa dyrektor Szkoły Podstawowej nr 23 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu, została nową dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia. Stanowisko obejmie 2 września 2024 roku. Do konkursu na stanowisko dyrektora Wydziału Edukacji UMT zgłosiło się 7 osób. Pod koniec lipca br. komisja konkursowa pod przewodnictwem Dagmary...
  • Rozpoczęła się budowa biurowca w rejonie ul. Olsztyńskiej w Toruniu. Lipowa Office Park to inwestycja Grupy Folga. Oddanie do użytku pierwszego budynku planowane jest na czerwiec 2025 roku. Trwa już komercjalizacja obiektu. Inwestor współpracujący z Centrum Wsparcia Biznesu, planuje wybudować na Bukowej Kępie w Toruniu zespół dwóch obiektów...