Artyści i ekologia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Artyści i ekologia

Eko, Miasto
Data publikacji: 06 maja 2021
Autor: Magdalena Kujawa
praca Galerii Rusz

„Wyrzucisz śmieci za drzwi, wrócą oknem” to kampania Galerii Rusz promująca postawy proekologiczne i zwracająca uwagę na problem zaśmiecania naszej planety.

W maju na ulicach Torunia pojawiły się niezwykłe prace artystów z Galerii Rusz. Można je oglądać na bilbordach i citylightach. W ten sposób twórcy Joanna Górska i Rafał Góralski włączą się w Dzień bez Śmiecenia / World non-waste Day, przypadający 11 maja.

Artyści za pośrednictwem swoich prac chcą zachęcić mieszkańców Torunia, by uważniej przyjrzeli się produkowanym przez siebie śmieciom i zaangażowali się w ich segregowanie. Jednocześnie toruńscy twórcy chcą zwrócić uwagę na ważny fakt, że zmiany klimatyczne i środowisko naturalne, którego jesteśmy częścią to nasz wspólny problem i wspólna troska.

- Czas pandemii uświadomił nam, że nie można nas wyizolować z ekosystemu, tylko, że jesteśmy jego częścią. Zdaliśmy sobie sprawę, że przyroda jest dla nas czymś niezbędnym do życia, bo pozwala nam regenerować siły psychiczne i zachować zdrowie psychiczne, a po drugie wzmacnia naszą odporność, co jest dla nas fundamentalne w czasach pandemicznych – opowiada o projekcie Joanna Górska. – Mamy więc obowiązek dołożyć wszelkich starań, by ją chronić m.in. poprzez ograniczenie produkcji śmieci i ich segregację.


- Postanowiliśmy włączyć się w Dzień bez Śmiecenia / World non-waste Day, ponieważ troska o środowisko, o to, jak ono wygląda, jest dla nas bardzo ważna. Jako artyści jesteśmy wrażliwi na to, co dzieje się dookoła i bardzo intensywnie wszystko odbieramy. Ten ostatni rok pandemii wszystkim nam uświadomił, że przez to, że siedzimy w domach, generujemy jeszcze więcej śmieci niż normalnie – komentuje projekt Rafał Góralski. – Z jednej strony środki ochrony medycznej, które zazwyczaj wyrzucamy po jednokrotnym użyciu. Kupujemy też dużo więcej przez internet, czyli produkujemy mnóstwo opakowań, zamawiamy jedzenie na wynos itd. i fala śmieci narasta. Niedługo się spod tych śmieci nie wydobędziemy.

Za pomocą swoich prac artyści chcą zwrócić uwagę odbiorców na 4 podstawowe elementy naszego codziennego życia, takie ikony codzienności, które ciągle nam towarzyszą – plastikowa torba, papier, jedzenie (resztki, które wyrzucamy), plastikowa butelka. Pokazują, że źle wyrzucone śmieci zawsze do nas wracają.

Prace artystów z Galerii Rusz są eksponowane w maju na 2 bilbordach zlokalizowanych przy Szosie Chełmińskiej i Wałach gen. Sikorskiego oraz na 4 citylightach, umieszczonych w różnych punktach miasta.

Projekt powstał w ramach otwartego konkursu ogłoszonego przez Urząd Miasta Torunia na wykonanie zadań publicznych w zakresie edukacji ekologicznej i gospodarki odpadami komunalnymi. Celem konkursu jest:

  • upowszechnianie i podnoszenie stanu wiedzy mieszkańców miasta na temat właściwego postępowania z odpadami komunalnymi, w tym zwłaszcza zasad ich prawidłowej segregacji i przygotowania do odbioru;
  • promowanie właściwych postaw ekologicznych wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych związanych z zapobieganiem powstawaniu odpadów i ograniczaniu ich ilości;
  • realizacja inicjatyw mających na celu przeciwdziałanie powstawaniu nielegalnych składowisk odpadów;
  • zainicjowanie działań, które doprowadzą do zwiększenia ilości surowców wtórnych zbieranych na terenie miasta Torunia;
  • wspieranie aktywności społeczności lokalnych w zakresie racjonalnego korzystania z zasobów środowiska;
  • podnoszenie poziomu świadomości mieszkańców Torunia w zakresie prawidłowego gromadzenia odpadów.

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Miasto, Sport
    W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • Toruń wspiera miejską policję
    Miasto
    Gmina Miasta Toruń podpisała kolejne porozumienie z Komendą Miejską Policji w Toruniu. Chodzi o wsparcie finansowe na dodatkowe patrole policji oraz zakup nowych samochodów i psów służbowych. 28 marca 2024 r. Gmina Miasta Toruń podpisała porozumienie z Komenda Miejską Policji w Toruniu dotyczące przekazania środków pieniężnych w wysokości 1 mln 75...
  • Miasto
    Odpowiedź Prezydenta Miasta Torunia na wypowiedzi Pana Jakuba Dziadosza, kandydata Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców do Rady Miasta Torunia.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Zanim pójdziesz głosować, warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Jeszcze do 2 kwietnia 2024 r. zainteresowane podmioty mogą składać oferty na wykonanie przedsięwzięć rewitalizacyjnych na obszarze rewitalizacji (Bydgoskiego Przedmieścia, Podgórza i Starego Miasta). Jest to już II tura konkursu. Przedmiotem konkursu jest powierzenie realizacji zadania gminy w terminie od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., w...
  • To już ostatnie dni. Do 31 marca 2024 r. trwa nabór wniosków w ramach Programu „Moje Podwórko”. Wsparcie finansowe można otrzymać m.in. na nowe place zabaw, ławki, zieleń, dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz remont nawierzchni.
  • Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu ogłasza nabór dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz przedszkoli z Torunia na: Zajęcia informacyjno-edukacyjne dla rodziców, rodzin osób zagrożonych e-uzależnieniami.
  • Daj Szansę Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych rozpoczęła kolejny rok działalności projektu „Centrum Diagnozy i Terapii FASD”, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Ofertę kierujemy do rodzin opiekujących się dziećmi z FASD lub z podejrzeniem występowania FASD. Działania Fundacji pozwalają objęć kompleksową opieką dzieci...