Architektura krajobrazu na konferencji | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Architektura krajobrazu na konferencji

Eko, Miasto
Data publikacji: 07 października 2020
Autor: Małgorzata Litwin
Na zdjęciu: siedziba WFOŚIGW przy ul. Fredry w Toruniu, fot. Wojtek Szabelski

„Architektura krajobrazu wobec zmian klimatycznych” to temat XVI Konferencji Naukowo-Technicznej „Zieleń miejska – naturalne bogactwo miasta", która odbędzie się w Toruniu 8 października 2020 r.

W czwartek Toruń stanie się miejscem ożywionej dyskusji na temat kondycji i przyszłości terenów zieleni w miastach. W sali konferencyjnej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu przy ul. Fredry 8 spotkają się naukowcy, eksperci i praktycy z branży zieleniarskiej. W programie przewidziano trzy sesje referatowe, których tematyka poświęcona będzie roli architektury krajobrazu wobec zmian klimatycznych.

W tym roku ze względu na pandemię Covid-19 spotkanie odbywać się będzie w formule hybrydowej (stacjonarnie i on-line).  Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w spotkaniu, a pozostałym proponujemy możliwość obejrzenia videotransmisji z wykładów kluczowych ekspertów, którzy będą obradować w Toruniu. Więcej informacji na stronie: www.zielenmiejska.org

Klimat na naszych oczach zmienia się szybciej niż to przewidywano do niedawna. Najnowszy raport IPCC (Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu) dowodzi, że jeśli ludzkość nic w tej sprawie nie zrobi w ciągu najbliższej dekady, naszą planetę czekają nieodwracalne zdarzenia klimatyczne o nieznanej wcześniej gwałtowności i nasileniu. Konsekwencją globalnego ocieplenia będą gigantyczne burze, powodzie, upały, susze i pożary. Kończy się czas, w którym możliwe jest jeszcze cofnięcie nadchodzącej zagłady.

Jedną z głównych przyczyn zmian klimatycznych jest rosnąca koncentracja gazów cieplarnianych w atmosferze. Do najważniejszych z nich należy dwutlenek węgla (CO2), który jest wiązany w procesie fotosyntezy przez roślinność. I to jest doskonała wiadomość dla architektów krajobrazu, dla których roślinność jest podstawowym tworzywem.  Co można zrobić w tej dziedzinie, aby zapobiec skutkom zmian klimatycznych? Jak adaptować się do nadciągającej katastrofy klimatycznej? Jak nasze miasta dostosują się do podnoszącego się poziomu mórz? Jak zareagujemy na masowe wymieranie gatunków? Na tymi kwestiami będą sie zastanawiać się uczestnicy tegorocznej konferencji, która odbywać się będzie pod hasłem „Architektura krajobrazu wobec zmian klimatycznych”.

Organizatorami wydarzenia pod patronatem Prezydenta Miasta Torunia i przy wsparciu finansowym Gminy Miasta Toruń są Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych Oddział Toruń i Regionalna Agencja Poszanowania Energii i Środowiska.

Zobacz program konferencji (pdf)

Na zdjęciu: siedziba WFOŚIGW przy ul. Fredry w Toruniu, fot. Wojtek Szabelski

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Na zdjeciu: laureaci nagród i wyróżnień w XXXII Konkursie na Najlepsze Prace Magisterskie i Dyplomowe poświęcone Toruniowi
    Kultura, Miasto
    Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Dodatkowe tramwaje na żużel
    Miasto, MZK
    Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • 17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
  • Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...