Aby zapobiec suszy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Aby zapobiec suszy

Eko, Miasto
Data publikacji: 22 maja 2020
Autor: Magdalena Winiarska

Miasto podejmuje szereg działań związanych z zapobieganiem suszy i koniecznością utrzymywania równowagi w środowisku wodnym. Obok zadań bieżących, planowane są działania długofalowe.

O działaniach miasta w tym zakresie mówił prezydent Michał Zaleski podczas konferencji prasowej w dniu 22 maja 2020 r. - Zmiany klimatu sprawiają, że w miastach europejskich, w tym także w Toruniu, w najbliższych latach bezdyskusyjnie konieczne będzie stopniowe przywracanie równowagi w środowisku, w tym także w środowisku wodnym. Do tego trzeba się przygotować i także, co jest szczególnie ważne w tym czasie, przygotować się do tego finansowo – zapowiedział prezydent Michał Zaleski.

Prezydent wskazał na działania uwzględniające zarówno mały obieg hydrologiczny, jak i ochronę wód podziemnych przed zanieczyszczeniem z powierzchni terenu, a przez to:

  • zapewnienie ciągłych dostaw wody przeznaczonej do spożycia,
  • promowanie działań mających na celu zbieranie wód opadowych i ich wykorzystanie,
  • podjęcie zamierzeń mających na celu zmniejszenie stopnia uszczelnienia powierzchni miasta, a tym samym zmniejszenie ilości wód opadowych odprowadzanych do kanalizacji oraz cieków powierzchniowych i ograniczenie spływu powierzchniowego,
  • zmiany w krajobrazie miejskim poprzez tworzenie miejsc do wypoczynku i rekreacji z odpowiednio wkomponowanymi urządzeniami do zagospodarowania wody opadowej,
  • opracowanie  standardów inwestycyjnych oraz kształtowanie sposobów zagospodarowania przestrzennego miasta poprzez stosowne zapisy w miejscowych planach uwzględniających ww. założenia.

Wśród bieżących działań podejmowanych przez Gminę Miasta Toruń prezydent wskazał na działania w zakresie zieleni, takie jak ograniczenie koszenia traw do niezbędnego minimum (tylko te fragmenty, gdzie trawa może stanowić zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego i trawniki nowo zakładane) i zredukowanie grabienia liści z trawników (tylko wiosną). Tworzone są aktualnie łąki kwietne na terenie ok. 0,42 ha w kilku lokalizacjach na terenie miasta m.in. przy ul. Gagarina, Andersa, Grudziądzkiej, Uniwersytecka/Odrodzenia, Morycińskiego/Polna, Łódzka/Okólna, Szosa Lubicka/Olimpijska, Szosa Chełmińska/Dworzec Północny, teren przy Muzeum Etnograficznym. Przy nowych nasadzeniach (ok. 500 szt. drzew na terenie miasta) stosowane są worki do kropelkowego podlewania typu treegator, które powodują powolne uwalnianie wody do gleby przez długi.

Zadaniem długofalowym, z realizacją do 2021 roku, jest opracowanie koncepcji i pilotażowego uruchomienia programów tzw. parków kieszonkowych, ogrodów deszczowych i zielonych fasad budynków.

W zakresie wód opadowych aktualnie wykonywane są lokalne popiętrzenia na trzech ciekach wodnych - dwa na lewobrzeżu i jedno na prawobrzeżu. Zamontowanych zostanie kilka zastawek, które spowodują spiętrzenie wody o ok. 20-30 cm, co zwiększy depozyt wody i poprawi uwodnienie gruntów w sąsiedztwie tych cieków. Kolejne działania bieżące w tym, zakresie to:

  • odkrycie odcinka Strugi Toruńskiej (Wały gen. Sikorskiego 12),
  • opracowanie dokumentacji projektowej dla zadań realizowanych w latach 2021-2022:

- zwiększenie objętości retencyjnej zbiornika Kaszownik,
- regulacja przepływu wód Strugi Toruńskiej poniżej zbiornika Kaszownik,
- łączenie rowu B-1 i sąsiedniego (ul. Bluszczowa) do zbiornika „Kacze Doły”,
- zwiększenie objętości retencyjnej stawu przy ul. Poznańskiej,
- rozbudowa zbiorników wodnych na trasie zalewowej Wisły (na zachód od Kępy Okraczyńskiej na bazie istniejących obiektów),
- wykonanie instalacji odprowadzającej wody opadowe z połaci dachowych Przedszkola Miejskiego nr 18 ul. Grasera 3 do „Stawu Kapitana”,
- wytyczne dla jednostek miejskich w zakresie zagospodarowania zużytej wody basenowej (we współpracy z MOSiR-em), a także wykorzystania wody uzyskiwanej z oczyszczalni ścieków i z odpompowań np. z budynków.

Jak zapowiedział prezydent Michał Zaleski, w czerwcu 2020 r. podczas sesji Rady Miasta Torunia radni pochylą się nad uchwałą dotycząca dofinansowania w wysokości  60% poniesionych kosztów kwalifikowanych inwestycji służących do gromadzenia i gospodarczego wykorzystania wód opadowych. Dofinansowanie dotyczyć będzie takich inwestycji, jak: wolnostojący zbiornik na wody opadowe i roztopowe z dachu wraz z intalacją łączącą zbiornik z rynną; podziemny zbiornik na wody opadowe i roztopowe; system bioretencji (ogrody deszczowe, muldy chłonne, obiekty hydrofilowe, oczka wodne wzbogacone w nasadzenia; system drenażu; system nawadniania wykorzystujący te wody.


Ważny apel

Prezydent Michał Zaleski apeluje także do prezesów toruńskich spółdzielni mieszkaniowych oraz zarządzających wspólnotami mieszkaniowymi na terenie Torunia o ograniczenie koszenia traw.

Poniżej treść apelu prezydenta:

  

Szanowni Państwo!
Prezesi toruńskich spółdzielni mieszkaniowych,
Zarządzający wspólnotami mieszkaniowymi na terenie miasta Torunia!

Od wielu lat w Polsce - i także w Toruniu - obserwujemy pogarszającą się sytuację hydrologiczną. Naukowcy prognozują, że w kolejnych okresach może nas dotknąć największa od dziesięcioleci susza. Ograniczona ilość opadów, czego mogliśmy doświadczyć w minionych latach, a także w roku bieżącym, przekłada się wprost na pustynnienie terenów zieleni w mieście.

Dlatego tak ważne jest podejmowanie wszelkich możliwych działań, które pozwolą złagodzić wpływ niekorzystnych zjawisk pogodowych na jakość życia mieszkańców. Jednym z elementów pakietu propozycji, do realizacji których przystąpiliśmy w Toruniu, jest moja decyzja o zaprzestaniu koszenia trawników na terenach zarządzanych przez miasto i sukcesywnym przekształcaniu ich w łąki kwietne, które nie wymagają dodatkowego nawadniania i częstego koszenia. Zieleń w każdej formie, w szczególności drzewa, krzewy, zarośla, ziołorośla czy łąki, wychwytują zanieczyszczenia, obniżają lokalnie temperaturę, nawilżają powietrze.

W trosce o dobro i komfort torunian zwracam się zatem do Państwa, jako zarządzających terenami zieleni urządzonej na swoich osiedlach, o włączenie się do działań samorządu miasta Torunia w zakresie minimalizowania skutków zmian klimatu, z jakimi już teraz musimy się zmierzyć i które mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. W pierwszym etapie proszę o znaczne ograniczenie koszenia osiedlowych trawników. W kolejnych będę Państwa zachęcał do stosowania innych proekologicznych praktyk dotyczących zatrzymywania i lokalnego wykorzystywania wód opadowych w ramach tzw. systemów małej retencji. Jestem przekonany, że nasza aktywność w tym zakresie, prowadzona w skali całego miasta, przyniesie oczekiwane i dobre efekty.

Z ramienia Urzędu Miasta Torunia zadanie jest koordynowane przez dwa działy: Wydział Środowiska i Ekologii oraz Biuro Ogrodnika Miejskiego - uzyskają tam Państwo dodatkowe informacje i wsparcie merytoryczne.

Zachęcam do wspólnego działania!

  

Prezydent Miasta Torunia
Michał Zaleski

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: dużo osób idzie przez starówkę, po lewej stronie widać pomnik Mikołaja Kopernika, w tle kamienice
    Kultura, Miasto, Sport
    Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
  • Inwestycje, Miasto
    Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
  • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
  • Na zdjęciu: widać dłoń, która trzyma kartę miejską
    Miasto
    JO – tak zdaniem głosujących będzie się nazywać Toruńska Karta Miejska. W konkursie internetowym oddano łącznie 2084 głosy.
  • Na zdjęciu: nowy budynek Książnicy w stanie surowym
    Kultura, Miasto
    W drugim kwartale 2025 roku pierwsi czytelnicy odwiedzą nowe wnętrza Książnicy Kopernikańskiej. Nowoczesny wielofunkcyjny budynek powstaje przy ul. Słowackiego w miejscu dawnej czytelni.
  • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn i chłopiec stoją na ściance
    Miasto, Sport
    W Toruniu zakończył się Speedway Ekstraliga Camp, w ramach którego treningi odbywali zawodnicy z całego świata.
  • Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
  • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
  • W dzień upał, pod wieczór i w nocy burze – to prognoza pogody na piątek 12 lipca 2024 r.
  • Decyzją Rady Nadzorczej Klubu Sportowego Toruń Hokejowej Spółki Akcyjnej oraz jego właścicieli z funkcji prezesa w klubie został odwołany Pan Bogdan Rozwadowski, który pełnił ją przez ostatnich 14 lat, czyli od czasu powołania Klubu Sportowy Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna.
  • W najbliższy poniedziałek (15.07) rozpocznie się remont ciągu pieszo-rowerowego przy Konstytucji 3 Maja.
  • JO – tak zdaniem głosujących będzie się nazywać Toruńska Karta Miejska. W konkursie internetowym oddano łącznie 2084 głosy.
  • Toruńska Akademia Tenisowa przez ostatnie 5 miesięcy przy wsparciu Gminy Miasta Toruń aktywnie realizowała swoje cele i pomagała rozwijać swoje tenisowe skrzydła.
  • Ponad 100 tys. odsłon nowej kampanii promocyjnej znaku Made in Toruń. Na półmetku projektu promującego toruński znak jakości w mediach społecznościowych udało się wygenerować organiczne zasięgi przekładające się na ponad 50 tys. unikalnych użytkowników, do których dotarły treści kampanii.