79. rocznica śmierci bł. ks. S.W. Frelichowskiego | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

79. rocznica śmierci bł. ks. S.W. Frelichowskiego

Miasto
Data publikacji: 24 lutego 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: ludzie w kościele, widać złoty ołtarz

Uroczystą mszą św. odpustową uczczono pamięć o toruńskim duchownym, patronie harcerzy polskich, bł. ks. Stefanem Wincentym Frelichowskim.

Obchody 79. rocznicy śmierci bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego odbyły się 23 lutego 2024 r. w toruńskim kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. To w tej świątyni był on wikariuszem w latach 1938-1939.

Uroczystą mszę św. odpustową odprawił biskup diecezji toruńskiej ks. Wiesław Śmigiel. W uroczystości wziął udział także prezydent Michał Zaleski.

Stefan Wincenty Frelichowski urodził się 22 stycznia 1913 w Chełmży. W wieku 9 lat został ministrantem. Należał też do ZHP. W 1931 r. wstąpił do seminarium w Pelplinie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1937 r. Od 1 lipca 1938 był wikariuszem parafii Wniebowzięcia NMP w Toruniu. Dał się poznać jako wzorowy kapłan, opiekun chorych, przyjaciel dzieci i młodzieży, organizator prasy kościelnej i działacz misyjny. Jednocześnie pełnił funkcję kapelana Pomorskiej Chorągwi Harcerzy ZHP.

11 września 1939 r. został aresztowany przez Gestapo, po dwóch dniach go zwolniono. 18 października ponownie go aresztowano i osadzono w Forcie VII. Przeszedł przez kilka obozów koncentracyjnych, gdzie pomimo ekstremalnych warunków pełnił nadal posługę kapłańską -organizował wspólne modlitwy, spowiadał, sprawował potajemnie msze i rozdzielał komunię. W Dachau, podczas udzielania pomocy chorym współwięźniom obozu, sam zaraził się tyfusem plamistym, który w połączeniu z zapaleniem płuc doprowadził w dniu 23 lutego 1945 r. do jego śmierci. Władze obozowe, łamiąc obowiązującą praktykę, zgodziły się przed kremacją na wystawienie zwłok ks. S.W. Frelichowskiego na widok publiczny. Współwięźniowie byli przekonani od samego początku o jego świętości. Zanim spalono ciało, Stanisław Bieńka, studiujący przed wojną medycynę, zdjął z twarzy pośmiertną maskę, w której zagipsował jedną kostkę z palca prawej ręki. Ks. S. W. Frelichowski to jedyny męczennik obozu koncentracyjnego, po którym zachowały się relikwie. Przechowywane są one w ścianie toruńskiego sanktuarium, a także w nielicznych relikwiarzach.

Papież Jan Paweł II beatyfikował ks. Frelichowskiego 7 czerwca 1999 r. podczas nabożeństwa na toruńskim lotnisku.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    W piątek 26 lipca 2024 r. grupa pracowników odchodzących na emeryturę otrzymała od kierownictwa Urzędu podziękowania za długoletnią służbę na rzecz miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: wysoki mężczyzna w okularach, po jego obu stronach stoją kobiety, starsza w białej koszuli, trzyma bukiet kwiarów
    Miasto
    Violetta Wieczerzak została dyrektorką centrum placówek opiekuńczo-wychowawczych „Młody Las”.
  • Na zdjęciu: Rynek Staromiejski z lotu ptaka, w centralnym punkcie gotycki ratusz
    Kultura, Miasto, Sport
    Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • Na zdjeciu: bulwar przy Wiśle
    Drogi, Miasto
    Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Na zdjeciu: flaga tęczowa powiewa na tle niebieskiego nieba i szarych kamienic
    Miasto
    31 sierpnia 2024 r. ulicami toruńskiej starówki przejdzie piąty Toruński Marsz Równości. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Torunia. – Mam nadzieję, że organizowany przez Państwa Marsz przyczyni się do propagowania postaw obywatelskich oraz idei równości i wolności – napisał w piśmie skierowanym do organizatorów Paweł Gulewski.
  • Na zdjęciu: grupa ludzi siedzi na krzesełkach i rozmawia
    Miasto
    Zgodnie z zapowiedziami, prezydent Paweł Gulewski zacieśnia współpracę z Radami Okręgów w Toruniu. - Wysyłam właśnie do przewodniczących Rad Okręgów pismo, do którego dołączone są wszystkie kontakty do osób, urzędników z poszczególnych działów, wydziałów, jednostek i spółek miejskich, które będą do ich dyspozycji – mówi Prezydent Torunia.
  • 27 lipca wszyscy będą mogli poznać laureatów plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2024! To już 19. edycja tego wydarzenia.
  • Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny przejechał ulicami Torunia!
  • W związku z pracami drogowymi na ulicy Osiedlowej w Szembekowie w dniach 29-31 lipca 2024 r. (poniedziałek – środa) autobusy linii nr 123 kursować będą z ominięciem części przystanków.
  • Anielska Plaża powraca! Druga edycja widowiskowego święta siatkówki plażowej odbędzie się już 20-24 sierpnia 2024 r. na Błoniach Nadwiślańskich w Toruniu. Nocne mecze w efektownej oprawie będą wydarzeniem towarzyszącym 15. Bella Skyway Festival.
  • Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Zapraszamy na drugie wydarzenie z cyklu „Aqua & Music &Sport” w Aqua Toruń. W piątek 26 lipca 2024 r. czeka na Was mnóstwo atrakcji w basenach i wokół obiektu. Wstęp dla dzieci i młodzieży od 16:00 do 19:00 będzie bezpłatny.
  • W związku z odbywającym się w czwartek 25 lipca 2024 r. V Międzynarodowym Wyścigiem Kolarskim Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny całkowicie wyłączony z ruchu kołowego został Bulwar Filadelfijski.