79. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

79. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Miasto
Data publikacji: 27 września 2018

27 września 2018 roku mija 79 lat od powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Rocznicę uczczono również w Toruniu przy obelisku poświęconym „Komendantom Okręgu Pomorskiego ZWZ–AK” na placu św. Katarzyny, gdzie przybyli goście i prezydent Michał Zaleski złożyli kwiaty.

Polskie Państwo Podziemne było fenomenem na skalę światową. Ta tajna organizacja działała w imieniu Rzeczypospolitej w czasie hitlerowskiej i radzieckiej okupacji od 27 września 1939 do 1 lipca 1945 roku. Miała własną administrację, wymiar sprawiedliwości, tajne szkolnictwo czy prasę, której łączny nakład wyniósł blisko 250 tysięcy egzemplarzy czasopism, 65,5 tysiąca broszur i 120 tysięcy ulotek.

- Pamiętamy o każdym żołnierzu i cywilu, który w Polskim Państwie Podziemnym podejmował heroiczną, często grążącą śmiercią walkę, a zwłaszcza o tych, którzy w Toruniu i na Pomorzu wbrew wszelkiej nadziei odważyli się zawiązać w czasie wojny formację, która ocaliła polski byt i polską godność - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. - Nie myślimy tylko o tych wyjątkowych, lecz o tysiącach Polek i Polaków. Zgodnie z toruńską tradycją chylimy czoło przed niepojętym heroizmem dziewcząt i chłopców, ale także dorosłych obywateli Rzeczypospolitej, którym również my zawdzięczamy spokój i wolność w latach, w których żyjemy. Zawdzięczamy im wszystko, co możemy nazwać dobrem naszym, jak i naszej ukochanej ojczyzny.

Polskie Państwo Podziemne - choć nie ograniczało się tylko do walki w militarnym tego słowa znaczeniu - miało swoją armię. Najpierw był to Związek Walki Zbrojnej, do którego należało 40 tysięcy żołnierzy. Jesienią 1941 roku przekształcono go w Armię Krajową, która w następnym roku liczyła około 200 tysięcy członków, będąc największą podziemną armią w okupowanej Europie. Nie każdy jednak był odpowiednio przeszkolony i dostatecznie uzbrojony. Niemniej odwaga, poświęcenie, zjednoczenie i heroiczna walka zbrojna, a także inne formy ruchu oporu do dziś budzą ogromny podziw.

- Dobrze, że ta rocznica w Toruniu jest pamiętana i świętowana - stwierdził wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau. - Zgromadziliśmy się przy obelisku, który był ostatnią inicjatywą śp. generał Elżbiety Zawackiej. Mimo wielkich chęci nie mogła ona uczestniczyć w jego odsłonięciu. Zmarła kilka miesięcy później doczekawszy prawie stu lat. Polskie Państwo Podziemne udowodniło, że Polacy, miłując wolność, są w stanie ponieść dla niej największe ofiary. W warunkach bezprzykładnego terroru, jaki zastosowali okupanci hitlerowcy, byli w stanie zbudować twór, który nie miał porównania w innych krajach. Nasza wolność została nabyta za ogromną cenę. My, będąc wierni takim ideałom i patrząc w przeszłość, powinniśmy budować naszą ojczyznę z podobną determinacją, korzystając, że jesteśmy wreszcie państwem suwerennym.

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

  • Inwestycje, Miasto
    Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
  • Na zdjęciu: widok na ulicę, pośrodku której biegnie linia tramwajowa, w tle duży biały budynek urzędu marszałkowskiefo
    Drogi, Miasto
    W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
  • Na zdjęciu: kolarki jadą na rowerach w wyścigu, obok mury gotyckie Torunia
    Drogi, Miasto, Sport
    25 lipca 2024 roku (czwartek) odbędzie się V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny. Zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w dniu wydarzenia od godziny 0:00 do 20:00.
  • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
  • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn trzyma koszulkę hokeisty z numerem "Sto"
    Miasto, Sport
    Doktor Wiktor Cajsel został nowym prezesem Klubu Sportowego Toruń Hokejowa SA. Jak zapowiedział, pierwszym działaniem, jakie podejmie, będzie przeprowadzenie audytu w spółce.
  • Na zdjęciu: skoszona trawa złożona na taczce
    Eko, Miasto
    Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
  • Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
  • Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
  • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
  • Toruń uczestniczy w naborze miast do projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.
  • Były góralskie pieśni, przysmaki i warsztaty. 12 lipca na Placu Dominikańskim odbył się piknik w góralskich rytmach.
  • W drugim kwartale 2025 roku pierwsi czytelnicy odwiedzą nowe wnętrza Książnicy Kopernikańskiej. Nowoczesny wielofunkcyjny budynek powstaje przy ul. Słowackiego w miejscu dawnej czytelni.
  • Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
  • W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.