75 lat stosunków polsko-chińskich | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

75 lat stosunków polsko-chińskich

Miasto
Data publikacji: 23 maja 2024
Autor: Paula Gałązka
75 lat stosunków Polsko-Chińskich

75. rocznica Nawiązania Stosunków Dyplomatycznych między Chinami a Polską – to wydarzenie towarzyszy tegorocznemu XI Międzynarodowemu Kongresowi Azjatyckiemu. Konferencja rozpoczęła się 23 maja w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu, wzięli w niej udział przedstawiciele Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej na czele z J.E. Ambasadorem Sun Linjiang.

Międzynarodowy Kongres Azjatycki po raz jedenasty zgromadził ponad 600 uczestników z 20 państw – badaczy, ekspertów, polityków, dyplomatów i przedsiębiorców. Wydarzenie przebiega pod hasłem “Looking Beyond the Horizon. Changing Dynamics of International Relations in Asia”.

W Toruniu pojawiło się wielu wybitnych polskich ekspertów z zakresu studiów azjatyckich  i rozmówców debatujących w ponad 50 panelach tematycznych dotyczących polityki, gospodarki, inwestycji, innowacji, współpracy międzynarodowej i kultury. Uroczyste otwarcie kongresu odbyło się w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu.

Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski, w liście skierowanym do uczestników Kongresu, nawiązywał do myśli przewodniej wydarzenia:

- Miasto Toruń wypełnia wraz z Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu rolę kongresowych partnerów, dlatego liczę na to, że tegoroczna toruńska debata poświęcona dynamice Azji będzie rzeczywiście sprzyjać zakładanej współpracy, rozwojowi i wyzwaniom zainteresowanych stron.

Wydarzeniem towarzyszącym Kongresowi będzie spotkanie z przedstawicielami Ambasady Chin wraz z przedsiębiorcami reprezentującymi branże z sektora bankowego, budowlanego, lotniczego, medycznego i obronnego. Odbędzie się ono 23 maja o godzinie 15.00 w siedzibie Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Podczas debaty, nawiązującej do 75 rocznicy nawiązania relacji dyplomatycznych między Polską a Chinami, zaprezentowane zostaną ścieżki międzynarodowej współpracy gospodarczej poszczególnych państw.

Szczegółowy program XI MKA 2024 - kliknij tutaj.

CWB w Toruniu

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
  Miasto
  Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Na zdjęciu: dzieci bawią się na boisku
  Miasto
  Tradycyjny festyn rodzinny na Rudaku przyciągnął 15 czerwca 2024 r. na teren Szkoły Podstawowej nr 17 rzesze mieszkańców tego osiedla.
 • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
  Kultura, Miasto
  Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: skrzypaczka
  Kultura, Miasto, Sport
  W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.
 • Gwiazdy na 10. edycji festiwalu NADA!
  Kultura, Miasto
  Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
 • W związku z prognozowanymi opadami burzowymi w nocy z 15 na 16 czerwca 2024 r. może wystąpić zagrożenie hydrologiczne wraz z lokalnymi podtopieniami.
 • Z okazji 100-lecia maratonu w Polsce 15 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim rozegrano biegi sztafetowe, w których łącznie wystąpiły 93 drużyny.
 • Koncertem „Amerykański sen”zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.
 • Z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi w Teatrze Baj Pomorski wystawiony został spektakl „Weltmajstry” w reż. Roberta Talarczyka.
 • W sobotę 15 czerwca 2024 r. na drodze powiatowej nr 2036 od Świetlicy Wiejskiej w Młyńcu Drugim w kierunku Mierzynka do skrzyżowania z ulicą Farmerską na wysokości "figurki" w godz. 10:30-15:00 odbędzie się wyścig kolarski i droga będzie nieprzejezdna.
 • Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wyróżniane są wyjątkowe artystki o bogatym dorobku filmowym i teatralnym.
 • W Gdańsku trwa 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
 • W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.