1,5 % dla NGO | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

1,5 % dla NGO

Miasto
Data publikacji: 24 marca 2023
Autor: Paweł Piotrowicz
1,5%, plakat informacyjny.

Rozliczając podatek dochodowy za 2022 r. pamiętajmy o przekazaniu 1,5% dla jednej z toruńskich organizacji pozarządowych!

Przy składaniu zeznania podatkowego za 2022 r.  warto pamiętać o przekazaniu 1,5% swojego podatku dla organizacji pozarządowej. Nie ponosimy z tego tytułu żadnych kosztów - decydujemy jedynie, do jakiej organizacji trafi cząstka pieniędzy, którą i tak musimy odprowadzić do budżetu państwa w postaci podatku.

Do otrzymania 1,5% z naszych podatków są uprawnione organizacje pozarządowe (fundacje, stowarzyszenia, kluby sportowe, organizacje utworzone przez kościoły i związki wyznaniowe), które posiadają tzw. status organizacji pożytku publicznego (OPP). W Toruniu mamy ponad 1300 zarejestrowanych ngo-sów, ale status organizacji pożytku publicznego posiada 86 z nich. I właśnie jednej z  tych organizacji warto przekazać 1,5 % swojego podatku!

Dlaczego warto wspierać organizacje toruńskie?
Bo wszyscy korzystamy z ich działalności - to m.in.: pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej, wsparcie osób z niepełnosprawnością, działalność charytatywna, działania kulturalne, na rzecz rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych, wspomagające rozwój gospodarczy i społeczny, nauki, edukacji, sportu, wolontariat.

Warto wiedzieć
W 2022 r. osoby rozliczające swoje podatki w toruńskich urzędach skarbowych zdecydowały o przekazaniu organizacjom pożytku publicznego ponad 7,5 mln zł. Mniej niż 30% tej kwoty, tj. 2,09 mln zł trafiło do toruńskich organizacji, pozostałe ponad 70% do organizacji o zasięgu krajowym.

Jak przekazać 1,5% podatku?

 • Jeżeli wypełniasz jeden z formularzy: PIT–36, PIT–36L, PIT–37, PIT–28, PIT–38, PIT–OP - możesz przekazać 1,5% organizacji pożytku publicznego.
 • Pomyśl, której organizacji chcesz przekazać swój 1,5% - niech to będzie organizacja z Torunia!
 • Pod koniec formularza podatkowego znajdziesz sekcję dotyczącą 1,5% - wypełnij odpowiednią rubrykę wpisując numer KRS wybranej przez siebie organizacji.
 • Możesz także wskazać cel szczegółowy, na który zostanie przeznaczona Twoja wpłata.
 • Gotowe. Twój 1,5% trafi na konto wskazanej przez Ciebie organizacji.

Uwaga!
W usłudze Twój e-PIT (podatki.gov.pl) osoba dokonująca rozliczenia ma automatycznie wskazaną organizację, której przekazała 1,5% swojego podatku w roku ubiegłym, o ile dana OPP znajduje się nadal w wykazie uprawionych. Jeżeli w zeznaniu za rok ubiegły podatnik wskazał cel szczegółowy, to ten sam cel szczegółowy został również wskazany w przygotowanym zeznaniu. Oczywiście łatwo można zmienić zarówno dane dotyczące OPP - podając numer KRS i nazwę, a także cel szczegółowy, logując się do usługi.


Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dzieci w strojach ludowych tańczą poloneza na boisku szkolnym
  Miasto
  Szkoła Podstawowa nr 1 obchodzi 140-lecie działalności. Uroczystości z tej okazji odbyły się 6 czerwca 2023 r.
 • Rondo przy Niesiołowskiego i Buszczyńskich gotowe
  Drogi, Miasto
  Na miesiąc przed planowanym terminem zakończyła się budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Niesiołowskiego i Buszczyńskich. Zadanie zostało zrealizowane w ramach "Programu poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów".
 • Na zdjęciu: kasztanowiec o imieniu Jeżyk, obok stoi kilkadziesiąt dzieci
  Eko, Miasto
  Kasztanowiec Jeżyk, rosnący przy ul. Łąkowej, znalazł się w finale konkursu Drzewo Roku 2023. Głosowanie trwa do końca czerwca 2023 r.
 • Tak się robi biznes „Made in Toruń” - Calla Flowers
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu przygotowało cykl wideo prezentujący wybrane firmy wyróżnione toruńskim znakiem jakości.  „Tak się robi biznes Made in Toruń” ma charakter wizerunkowy. W kolejnym odcinku prezentujemy studio kwiatowe Calla Flowers. - To miejsce o niezwykłym klimacie i oferujące niebanalne kompozycje florystyczne. Wyjątkowe...
 • Miasto, Sport
  Piłkarze toruńskiej Elany już w czwartek 8 czerwca 2023 r. meczem z Pogonią Mogilno mogą przypieczętować awans do trzeciej ligi piłkarskich rozgrywek.
 • Na zdjęciu ulica Kopernika w Toruniu
  Drogi, Miasto
  Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego mogą odbywać się wydarzenia sportowe – każdej kategorii – tak zdecydował zarząd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
 • Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Oficyna kamienicy przy ul. Łaziennej 24A idzie pod młotek. Nieruchomość na toruńskiej starówce będzie można kupić w przetargu organizowanym przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami w dn. 20 czerwca 2023 r.
 • W piątek 9 czerwca 2023 r. - po Bożym Ciele - kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 7:00-14:30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
 • W poniedziałek 5 czerwca 2023 r., w 63. rocznicę śmierci gen. Józefa Hallera, przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem Honorowego Obywatela Torunia, dowódcy Frontu Pomorskiego, który w 1920 r. przyniósł miastu niepodległość. Toruński pomnik gen. Hallera znajduje się u wylotu ulicy Piastowskiej, którą 18 stycznia 1920 r....
 • 20 czerwca o godz. 11:00 zostanie przeprowadzony pierwszy przetarg na lokal mieszkalny przy ul. Słowackiego 51. Zgodnie z regulaminem I przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż lokalu niemieszkalnego nr 10 powołana została komisja przetargowa. Przetarg odbędzie się 20 czerwca o godz. 11:00 w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu...
 • Wiele atrakcji czekało na najmłodszych podczas Art Pikniku, jaki odbył się z okazji Dnia Dziecka 4 czerwca 2023 r. na Błoniach Nadwiślańskich.
 • Wspólna wycieczka i piknik w leśnictwie Olek pod hasłem „Toruń na rowery 2023” przyciągnęły setki torunian na jednośladach. Szósta edycja największego rekreacyjnego wydarzenia sezonu rowerowego odbyła się w niedzielę 4 czerwca 2023 r.