1,5 % dla NGO | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

1,5 % dla NGO

Miasto
Data publikacji: 24 marca 2023
Autor: Paweł Piotrowicz
1,5%, plakat informacyjny.

Rozliczając podatek dochodowy za 2022 r. pamiętajmy o przekazaniu 1,5% dla jednej z toruńskich organizacji pozarządowych!

Przy składaniu zeznania podatkowego za 2022 r.  warto pamiętać o przekazaniu 1,5% swojego podatku dla organizacji pozarządowej. Nie ponosimy z tego tytułu żadnych kosztów - decydujemy jedynie, do jakiej organizacji trafi cząstka pieniędzy, którą i tak musimy odprowadzić do budżetu państwa w postaci podatku.

Do otrzymania 1,5% z naszych podatków są uprawnione organizacje pozarządowe (fundacje, stowarzyszenia, kluby sportowe, organizacje utworzone przez kościoły i związki wyznaniowe), które posiadają tzw. status organizacji pożytku publicznego (OPP). W Toruniu mamy ponad 1300 zarejestrowanych ngo-sów, ale status organizacji pożytku publicznego posiada 86 z nich. I właśnie jednej z  tych organizacji warto przekazać 1,5 % swojego podatku!

Dlaczego warto wspierać organizacje toruńskie?
Bo wszyscy korzystamy z ich działalności - to m.in.: pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej, wsparcie osób z niepełnosprawnością, działalność charytatywna, działania kulturalne, na rzecz rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych, wspomagające rozwój gospodarczy i społeczny, nauki, edukacji, sportu, wolontariat.

Warto wiedzieć
W 2022 r. osoby rozliczające swoje podatki w toruńskich urzędach skarbowych zdecydowały o przekazaniu organizacjom pożytku publicznego ponad 7,5 mln zł. Mniej niż 30% tej kwoty, tj. 2,09 mln zł trafiło do toruńskich organizacji, pozostałe ponad 70% do organizacji o zasięgu krajowym.

Jak przekazać 1,5% podatku?

 • Jeżeli wypełniasz jeden z formularzy: PIT–36, PIT–36L, PIT–37, PIT–28, PIT–38, PIT–OP - możesz przekazać 1,5% organizacji pożytku publicznego.
 • Pomyśl, której organizacji chcesz przekazać swój 1,5% - niech to będzie organizacja z Torunia!
 • Pod koniec formularza podatkowego znajdziesz sekcję dotyczącą 1,5% - wypełnij odpowiednią rubrykę wpisując numer KRS wybranej przez siebie organizacji.
 • Możesz także wskazać cel szczegółowy, na który zostanie przeznaczona Twoja wpłata.
 • Gotowe. Twój 1,5% trafi na konto wskazanej przez Ciebie organizacji.

Uwaga!
W usłudze Twój e-PIT (podatki.gov.pl) osoba dokonująca rozliczenia ma automatycznie wskazaną organizację, której przekazała 1,5% swojego podatku w roku ubiegłym, o ile dana OPP znajduje się nadal w wykazie uprawionych. Jeżeli w zeznaniu za rok ubiegły podatnik wskazał cel szczegółowy, to ten sam cel szczegółowy został również wskazany w przygotowanym zeznaniu. Oczywiście łatwo można zmienić zarówno dane dotyczące OPP - podając numer KRS i nazwę, a także cel szczegółowy, logując się do usługi.


Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend Toruń świętuje! Szereg atrakcji z okazji Święta Miasta czeka na mieszkańców i gości w przestrzeni miejskiej. Do tego w sobotę drzwi do muzeów są otwarte w ramach II Toruńskiej Nocy Muzealnej. W Toruniu nikt się nie nudzi!
 • Miasto, Sport
  Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
 • Miasto
  Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
 • Miasto
  W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
 • Miasto
  Od poniedziałku 24 czerwca 2024 r. ruszy konkurs na nazwę toruńskiej karty miejskiej z uwzględnieniem biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej.
 • 21 czerwca 2024 r. w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Wandy Szuman w Toruniu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024.
 • - W nocy z 21 na 22 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • W związku z występującymi niskimi przepływami wody, w kolejnych dniach, na obszarze zlewni rzeki Drwęca od Rypienicy do ujścia, spodziewane jest dalsze utrzymywanie się przepływów wody poniżej SNQ (przepływu średniego niskiego).
 • Biegacze z Torunia, którzy uczestniczyli i zostali nagrodzeni w biegu Nocna Dycha Kopernika, już wkrótce wezmą udział w XXXXVIII Kisuckim Maratonie.
 • Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
 • Od poniedziałku 24 czerwca 2024 r. ruszy konkurs na nazwę toruńskiej karty miejskiej z uwzględnieniem biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej.
 • - W piątek 21 czerwca od godz. 19:00 do godz. 8:00 w sobotę 22 czerwca 2024 r. na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie do 110 km/h. Miejscami grad, lokalnie o średnicy do około 4 cm - informuje Toruńskie...
 • Na sesji 20 czerwca 2024 r. Rada Miasta Torunia udzieliła absolutorium Prezydentowi Miasta Torunia za rok 2023. Decyzję poprzedziła dyskusja, po której przyjęto sprawozdanie finansowe i sprawozdanie z wykonania budżetu za ten okres.