Znaczny spadek zakażeń w maju - konferencja prasowa 2.06.2021 | www.torun.pl

Znaczny spadek zakażeń w maju - konferencja prasowa 2.06.2021

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 02 czerwca 2021
Autor: Magdalena Kujawa

Budżet obywatelski 2022, fragment plakatu

 

Rozpoczęliśmy kolejną edycję budżetu obywatelskiego w Toruniu - na rok 2022

>>> Przejdź do informacji na ten temat

  


prezydent Michał Zaleski podczas konferencji prasowej

W Toruniu w ciągu ostatniej doby potwierdzono 1 przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jedna osoba zmarła w wyniku chorób współistniejących z COVID-19. Podczas konferencji prasowej prezydent Michał Zaleski podsumował sytuację epidemiczną w maju w naszym mieście.

W całym kraju od wczoraj wykryto 664 przypadki zakażenia koronawirusem. Wczoraj w Polsce zmarło 128 osób – wyłącznie COVID-19 był przyczyną śmierci 31 z nich. Najwięcej zakażeń potwierdzono w województwach: mazowieckim (87), śląskim (85), wielkopolskim (75),  i dolnośląskim (65). W kujawsko-pomorskim odnotowano 27 zachorowań – 1 osoba zmarła w wyniku chorób współistniejących z COVID-19.

Szczegółowe informacje na temat liczby zakażeń w serwisie rządowym – kliknij tutaj, aby przejść do strony.

- W maju impet pandemii był znacznie osłabiony - mówił podczas konferencji prasowej poświęconej zagadnieniom epidemicznym w Toruniu prezydent Michał Zaleski. - Ostatnie 7 dni to pojedyncze przypadki zachorowań. To bardzo cieszy, choć nie znaczy, że nie ma epidemii. Pamiętajmy, że tylko dzięki naszym decyzjom o poddaniu się szczepieniom i właściwych zachowaniach, stosowaniu środków ostrożności, jesteśmy w stanie uchronić siebie i swoich najbliższych przed wirusem.

Kliknij w obrazek, aby powiększyć

Kliknij w obrazek, aby powiększyć

 

W Toruniu w ubiegłym miesiącu zmniejszyła się także liczba zgonów z powodu COVID-19.
- Przez cały miesiąc odnotowano 28 przypadków śmierci z powodu zakażenia koronawirusem. W poprzednich miesiącach średnia wynosiła ok. 70 przypadków. Miejmy nadzieję, że będzie to stała tendencja spadkowa. W ciągu ostatnich 7 dni zmarły tylko dwie osoby - relacjonował prezydent Zaleski.


Kliknij w obrazek, aby powiększyć


Szczepienia przeciwko COVID-19

Od 27 grudnia 2020 roku podano 20 536 042 dawek szczepionki w całym kraju (7 300 303 osób jest w pełni zaszczepionych). Wczoraj w Polsce zaszczepiono 442 552 osoby.

Więcej o realizacji programu szczepień można przeczytać w rządowym serwisie GOV.PL – kliknij tutaj, aby przejść do strony

W maju w Toruniu podawano tygodniowo między 8 500 do 10 tys. dawek szczepionki. Punkty Szczepień Powszechnych przez 3 tygodnie wydały ok. 2 400 szczepionek. Do minionej niedzieli w Toruniu podano ponad 95 tys. szczepionek. Część z nich to druga dawka.

- W Toruniu zaszczepionych jest 63 tys. mieszkańców. To prawie 35 procent osób, które mogą być poddane szczepieniu. To dobry początek, ale długa droga przed nami. Sami podejmujemy decyzję, czy poddamy się szczepieniu, bardzo jednak proszę, abyśmy korzystali ze wszystkich możliwości zaszczepienia się – poprzez system, czy punkty szczepien powszechnych ale także szczepienia mobilne. Poddanie się szczepieniu jest jedyną mądrą, odpowiedzialną drogą, abyśmy nie musieli już oglądać więcej czarnych słupków z olbrzymią liczbą zgonów i zakażonych - podkreśla prezydent Michał Zaleski.

Kliknij w obrazek, aby powiększyć

Aby jak najbardziej ułatwić mieszkańcom dostęp do szczepień, co jakiś czas tworzone są mobilne punkty, w których chętni mogą się zaszczepić bez wcześniejszego umawiania się. W majówkę w takim punkcie na Jordankach podano 3600 dawek szczepionki. W minioną niedzielę wspólnie z Lecznicą Citomed namioty do szczepień stanęły na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego. Zaszczepiono ok. 400 osób. Kolejna taka okazja będzie już w najbliższy weekend - Kliknij i przejdź do szczegółowej informacji nt. szczepień 5 i 6 czerwca 2021.

- W okresie wakacyjnym takich akcji będzie kilka. Chcemy być blisko torunian, tam gdzie często bywają, a więc m.in. na starówce. Okazja do zaszczepienia się będzie także zapewne podczas dużych imprez kulturalnych i sportowych. Będziemy o tym informować na bieżąco - mówi prezydent Zaleski.

Prezydent poinformował również, że w planach są inne akcje promujące szczepienia. Osoby zaszczepione będą mogły skorzystać z wejściówek na określone imprezy miejskie, także sportowe. Przypominamy jednocześnie, że od 7 czerwca rusza rejestracja na szczepienia dla osób od 12 r.ż.


Konferencja prasowa prezydenta Torunia 2 czerwca 2021 r.

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki - widok z drona na budynek i teren zieleni wokół
  Kultura, Miasto
  Już w najbliższy czwartek 24 czerwca na scenie plenerowej CKK Jordanki rusza Kino Letnie ECF Camerimage! A w nim - najciekawsze filmowe dokonania ostatnich lat.
 • Regaty na Wisle, zachmurzone niebo, most i widok na Hotel Bulwar
  Miasto, Sport
  Drużyny Torunia i Bydgoszczy będą się ścigać 26 czerwca 2021 r. na Wiśle podczas regat ósemek wioślarskich ze sternikiem z okazji Dni Torunia. Rywalizacja "O Puchar Prezydenta Miasta Torunia" odbędzie się już po raz osiemnasty.
 • Na zdjęciu kran ogrodowy
  Eko, Miasto
  Utrzymujące się w ciągu ostatnich dni upały przyczyniają się do zwiększonego poboru wody w naszym mieście. Apelujemy do mieszkańców Torunia o korzystanie z wody z rozsądkiem.
 • Na zdjęciu osoby idą obok stojącego autobusu
  Miasto, MZK
  W związku z zakończeniem roku szkolnego, od 28 czerwca 2021 r. do 31 sierpnia 2021 r. w dni robocze komunikacja miejska funkcjonować będzie wg "feryjnych" rozkładów jazdy.
 • Grafika Nowe statystyki zachorowań
  Koronawirus, Miasto
  1 osoba z pozytywnym wynikiem testu, brak ofiar śmiertelnych – to statystyka epidemiczna dla Torunia na dzień 23 czerwca 2021 r. Zaszczepiło się kolejnych 2006 torunian.
 • Plakat informujący o X kolejce PGE Ekstraligi
  Miasto, Sport
  Przed nami X kolejka PGE Ekstraligi, w której toruńskie "Anioły" podejmą na własnym torze zawodników leszczyńskiej Unii.
 • Dobra wiadomość dla pasażerów! Od 1 lipca 2021 roku w środkach komunikacji miejskiej wyposażonych w automaty biletowe, w których można dokonywać płatności kartą, będzie można płacić za bilet BLIKIEM.
 • 26-27 czerwca pod Krzywą Wieżą Drużyna Wojów Słowiańskich "Dąb Pomorza" wystąpi w rekonstrukcji historycznej pt. "Jak to w Polsce za Piastów bywało".
 • W związku z przebudową peronu od soboty 26 czerwca 2021 r. od godz. 7:00 zawieszony zostanie przystanek tramwajowy „Jamontta” w kierunku pętli Olimpijska.
 • Poznaliśmy zwycięzców konkursu makulaturowego 2021 – zwycięskie szkoły i przedszkola odebrały nagrody na scenie na Rynku Staromiejskim.
 • 26 czerwca 2021 r. zapraszamy na Jarmark Św. Franciszka "Wszystko dla Psa i Kota" na targowisku przy Szosie Chełmińskiej.
 • Zuzanna Błażejewska, zawodniczka Klubu Sportowego Centuria, została wicemistrzynią Polski w taekwondo olimpijskim.
 • Ze złotymi medalami Mistrzostw Polski Juniorek w Boksie wróciły zawodniczki MKSW Pomorzanin.
 • Od 1 lipca 2021 r. procedurą dotyczącą świadczenia "Dobry start" dla uczniów zajmować się będzie ZUS, a nie jak do tej pory – Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie.